Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Analýza plánů ODS: Vyšší příjmy versus dražší jídlo

  9:12aktualizováno  9:12
Voliči budou v příštím roce hlasovat i podle své peněženky, a ODS se proto rozhodla rychle přihodit pár bankovek navrch. Za nové téma si opozice vybrala sociální dávky, kde dosud ve štědrosti kralovala sociální demokracie.
ODS chce dávat dávky i lidem s příjmy nad patnáct tisíc

ODS chce dávat dávky i lidem s příjmy nad patnáct tisíc | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Teď však získává navrch ODS, protože většina rodin na tom bude podle jejich čerstvě zveřejněných plánů lépe. Oproti dnešku získají nově sociální dávky i takové rodiny, kde například každý z manželů vydělává patnáct tisíc korun.

Čím více mají dětí, tím více získají. Nově objevenou štědrost vysvětluje stínový ministr financí Vlastimil Tlustý tím, že je třeba přilákat lidi do práce.

Podobnou strategii má i Paroubkova vláda, ale ODS šla dále. ČSSD se zaměřuje na rodiny s nižšími příjmy, kterým nejvíce ulevuje na daních. ODS rozdává na dávkách lidem s platem do 30 tisíc korun. Pro ty nejbohatší má nachystanou rovnou daň patnáct procent a zrušení odvodů na sociální pojištění. Například člověk s 50tisícovým platem dnes odvede na sociálním pojištění čtyři tisíce korun měsíčně. Ty by za vlády ODS ušetřil.

INFOGRAFIKA: PAROUBEK VS. TOPOLÁNEK
aneb Kolik peněz zůstane lidem
PRVNÍ TŘI PŘÍKLADY najdete ZDE
DALŠÍ TŘI PŘÍKLADY najdete TADY

U ekonomů však budí plány opozice rozpaky. "Rád bych si vyjasnil, v kterých oblastech chce ODS šetřit ve výdajích, když ne v sociální oblasti, aby dostála svému heslu budovat úsporný stát," připomíná ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Úlevy chystané ODS totiž mají své výkupné. Výměnou za nižší sociální pojištění dostanou budoucí důchodci za třicet let malé penze. Stát bude zaručovat důchod pouze ve výši pětiny průměrné mzdy, což by v dnešních měřítkách byly 4,5 tisíce korun. Dnes má důchodce v průměru skoro osm tisíc. "Je to motivace pro to, aby si lidé začali spořit na důchod. Stát musí podporovat ty, co se starají," říká Tlustý.

Pokud si někdo peníze nenaspoří, bude až do smrti dostávat jen pětinu výdělku. Na druhou stranu ale i on dosáhne na sociální dávku. Za třicet let tak najednou bude možná vláda potřebovat miliardy korun navíc, aby mohla důchodcům vyplácet sociální dávky.

ODS by musela stát zadlužit, myslí si analytici
Na současné penzisty a chudší rodiny dolehne další plán ODS: sjednocení sazby DPH na 15 procent z dnešních pěti a 19 procent. To bude znamenat hlavně zdražení potravin a léků. Například za potraviny dnes utratí průměrná tříčlenná rodina 5100 korun měsíčně. Pokud se vyšší daně promítnou do cen, což bývá obvyklé, zaplatí až o pět set korun navíc. Naopak snížení daní lidé na cenách poznat nemusí, protože si o ně zvýší zisky obchodníci.

Velké otazníky zůstávají i nad tím, kolik peněz zbude po reformě ODS ve státní kase. O desítky miliard přijde stát na sociálním pojištění a dani z příjmu. Naopak více vláda získá na dani z přidané hodnoty. Vlastimil Tlustý tvrdí, že první rok se kvůli tomu vláda zadluží o 18 miliard. Ale podle ekonomů to bude víc.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz