Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Andrej Babiš: Letos asi nic neprodám

  3:00aktualizováno  3:00
Andrej Babiš, majitel holdingu Agrofert a druhý nejbohatší muž v zemi, s oblibou na otázky o výši svého majetku říká, že má přes 20 miliard korun úvěrů. Podobné je to s jeho vlivem na stát a politiku - žádný prý nemá, neholduje výstředním autům ani nočním klubům.

Podnikatel Andrej Babiš. | foto:  David Neff, MAFRA

Má tři odrbané mobily a místo vychytaného elektronického diáře mu z aktovky čouhá stolní trhací kalendář oblepený spoustou barevných papírků s poznámkami o schůzkách.

Ještěže typické úzké brýle na špičce Babišova nosu nesou název Hugo Boss a práce mu, jak se na byznysmena patří, podle jeho tvrzení loni zabírala 20 hodin denně. "No, to je možná trochu přehnané. Loni jsme byli v euforii, chtěli jsme prodat nějaké firmy. Krize ale změnila všechno," řekl Andrej Babiš MF DNES.

Jak se u vás projevuje krize?
Obecně, nejde ani tak o krizi finanční, ale krizi spotřeby. Svět se dostal do fáze totální konzumace všeho, lidi nakoupili věci, na které neměli peníze. Když bublina splaskla, zabrzdili a je tu i krize finanční.

Jak se to projevuje v Agrofertu? U potravin třeba spotřeba zase tolik neklesla, ne?
Nejvíc je to v chemii, která je vázaná na automobilový, ocelářský a stavební průmysl. To se týká třeba našich firem Fatra, Deza, Synthezia. Pak jsou další výroby, které mají jako vstupy chemikálie, třeba hnojiva.

Problém je, že loni byla obrovská nadúroda v zemědělství. Všichni jsme nakoupili blbě, prodáváme to se ztrátami a zemědělci najednou zjistili, že tuna obilí už nestojí 6,5 tisíce, ale 2 700 korun. Takže začali omezovat vstupy, třeba fosforečná a draselná hnojiva.

Budou vaše chemičky ve ztrátě?
To asi ne, ale budou mít mnohem horší výsledky než loni.

Budete muset prodávat některé firmy?
To si nemyslím. Nechceme prodávat, teď je na to nejhorší období. Prodává jen ten, kdo chce nebo musí. My jsme udělali to, že jsme změnili motivaci našich manažerů, a to ze zisku na cash flow. Tedy každá naše firma musí být z pohledu hotovosti přebytková a plnit podmínky dohodnuté s bankami. To by mělo fungovat. Pozice bank je dneska prioritní.

Dá se přežít finanční krize s 22 miliardami úvěrů, které má váš holding?
Nemáme potíže s bankami. Za loňský rok jsme měli 144 miliard nekonsolidovaných tržeb a zhruba 6 miliard nekonsolidovaného zisku. Zásoby a oběžná aktiva se rovnají úvěrům, což je těch 22 miliard.

Ano, masa úvěrů je velká, ale když si vezmete poměr k tržbám, je to zhruba 20 procent. Ukazatel dluhu vůči EBITDA (provozní zisk před odpisy a daněmi, pozn. red.) máme pod dvě, což je velmi dobré.

Přece jen hodnota některého vašeho majetku musela klesnout, to bankám nevadí?
Trh se změnil. Naše banky se dříve samy vybičovaly na podmínky, které byly v porovnání třeba s Německem velmi atraktivní. Teď jsou banky v jiné pozici – diktují a více si prověřují klienty. Ale to je logické.

Naše výhoda je, že jsme byli vždycky transparentní. Máme jasného majitele, nemáme žádné offshory, chovali jsme se slušně a zachránili jsme spoustu firem, které by jinak zkrachovaly a kde by banky měly ztráty. Třeba jako Olma, Kostelecké uzeniny, Aliachem a další.

Andrej babiš (54)

Narodil se v Bratislavě, vystudoval ve Švýcarsku, nyní má české občanství a žije v Praze.

Začal podnikat ve slovenském Petrimexu, z jehož české pobočky později vznikl Agrofert.

Na začátku se ve firmě vyskytovali jako vlastníci kromě Babiše údajně i­ jeho spolužáci ze Švýcarska, nakonec se však přihlásil ke stu procent firmy sám.

Kdo nejvíc financuje Agrofert?
Komerční banka.

Když se zeptám opačně. Nebojíte se o zdraví bank ve finanční krizi, nedáte si svoje peníze jinam?
Jako moje osobní peníze? Já jich moc nemám.

Aha...
Ale jestli myslíte firemní peníze, nebojím se. Problémy mají spíš zahraniční matky našich bank.

Agrofert má 25 tisíc zaměstnanců. Budete propouštět?
Osobní náklady jsou u nás 9 miliard korun, takže se samozřejmě snažíme je redukovat. Třeba polemika politiků, jestli snižovat sociální a zdravotní pojištění, které je u nás jedno z nejvyšších v Evropě, mi připadá fakt zvláštní. Samozřejmě že pokud se sociální pojištění sníží, bude na propouštění menší tlak.

Takže budete propouštět, nebo ne?
Snažíme se redukovat. Zavřeli jsme nějaké pekárny, drůbeží porážku, ale nejedná se o nějaké velké měřítko. Šetříme. Ale sahat na lidi, to je až na posledním místě. Mně je to líto, propouštět lidi, ale na druhou stranu bohužel, v rámci přežití musíme optimalizovat.

Zavřete nějaké další firmy?
Ne, teď ne.

Ještě k prodeji firem, loni jste jednal s finančníky z Penty o prodeji vašich masokombinátů.
Masokombináty nebudu prodávat. Penta za námi přišla sama, že by je chtěla koupit. Mělo to logiku, protože chtěli konsolidovat svoji skupinu, kterou mají v tomto oboru. Dali nám nabídku, ale nedohodli jsme se. My jsme to nakonec nechtěli prodat, chceme to naopak posílit, hlavně manažersky.

Agrofert nyní kupuje Agropol, který podniká ve stejné oblasti – tedy zemědělství a potravinářství. To se řadě konkurentů nebude líbit.
Já si myslím, že to prospěje stabilizaci celého odvětví. Jednoduše, většina vertikál je ztrátových, ať už je to chov prasat nebo mléko. To je naprostá tragédie. My máme šest tisíc dojnic, vyrábíme 46 milionů litrů mléka ročně a ekonomika je dnes opravdu špatná.

Máte vlastní mlékárny, tak si pomůžete, ne?
Olma má problémy sama se sebou. My neurčujeme trh. Cena je ovlivněná evropskou cenou, zemědělci můžou prodávat do Německa, do Polska. Kolísání je hrozné, loni byla výkupní cena přes deset korun za litr, letos je to jen přes pět korun.

Antimonopolní úřad vám nařídil prodeje některých částí nového kolosu. Co prodáte?
Sklady na hnojiva a sila. Máme na to rok. Mrzí nás, že se úřad neztotožnil s našimi důkazy a argumenty, které prokazují, že i po spojení s Agropolem tady bude velmi silné konkurenční prostředí. Chápeme trh jako evropský, nikoliv lokální.

Co říkáte tomu, že padla vláda. Je to pro ekonomiku špatně?
Nevím. Politici by měli hlavně dělat něco, co ekonomika opravdu pocítí. Třeba nechápu pořád debatu, zda zavést euro. Je jasné, že euro se prostě zavést musí. Nebo jak to má jako být? Všude okolo bude euro, jenom s českou korunou budou spekulanti od rána do večera spekulovat?

Není normální, že kurz skáče o padesát haléřů každý den. Pokud někdo nedokáže pochopit, že jde o stabilitu, a vykládá, že exportéři z toho těží, tak je to špatně. Exportéři zajistili euro za 24 až 25 korun, protože jim loni analytici říkali, že to půjde až na 18. Teď stojí euro 27 korun a exportéři mají ještě větší průser než s celou krizí.

agrofert

v posledních letech nabývá o desítky firem ročně a jeho tržby rostou geometrickou řadou. Jestliže v roce 2007 skončil s tržbami 83 miliard, za loňský rok jsou nekonsolidované tržby už 144 miliard korun.

Do holdingu patří celkem 201 podniků, kapitálové účasti má ve 225 firmách. Za loňský rok mu přibylo 28 firem. Podobně nakyne Agrofert i letos. Koupě konkurenčního Agropolu přinese 15 firem s tržbami přes 14 miliard korun.

Agrofert je druhým největším vývozcem hnojiv v Evropě. Do skupiny patří například chemičky Lovochemie, Precheza, Precolor, německá SKW Piesteritz či slovenské Duslo.

V zemědělství ovládá 51 tisíc hektarů zemědělské půdy, desítky skladů obilovin. V potravinářství skupině patří například Kostelecké uzeniny, Maso Planá, pekárny Penam, mlékárna Olma.

Babiš dříve neuspěl s ovládnutím Unipetrolu a chemičky Setuza.

Třeba Slovensko má teď kvůli euru asi víc potíží, než by mělo s korunou...
To, že zavedli euro, je dobře, ale kurz je špatný. Udělali obrovskou chybu ve stanovení nízkého kurzu. Sice to vypadá hezky, že lidi měli pocit silné měny, ale dopad na ekonomiku je katastrofický. Slováci jezdí nakupovat levněji do Brna a do Budapešti.

Co by podle vás ekonomice kromě eura ještě prospělo?
Snížení sociálního pojištění, rychlejší odpisy, rovná daň.

Jsou vám bližší návrhy sociálních demokratů, nebo koalice?
Já to takhle nedělím. Důležité je, že Česko je dneska snad jediná země, která buduje kapitalismus. Američané budují socialismus, Němci to samé, Francouzi jsou socialisti dávno. Každý pomáhá svojí ekonomice. Jenom my jsme liberální.

A to je špatně?
Jasně že to je špatně. Celá Evropská unie je falešná solidarita. Němec kope za Němce, Francouz za Francouze. Mě třeba Němci zastavili na pumpě, musel jsem otevřít kapotu a ukázat jim číslo motoru, jestli jsem to auto někde neukradl. Evropská unie je sice fajn, ale my jsme tam chudí příbuzní.

Takže byste tam snad raději nebyl?
EU je fajn, ale svými programy emisí nebo REACH (zpřísnění podmínek pro chemický průmysl, pozn. red.) je na nejlepší cestě, aby sama sebe zničila. Nebo třeba dotace zemědělství. Každý rok 60 miliard eur. Proč jako? A proč naši zemědělci dostávají jen 200 eur na hektar a­ Dáni 457 eur? Co my znamenáme v EU? Skoro nic.

Ani volný trh vám nevyhovuje?
Já v životě do Německa neprodám párek, protože nesplním jejich všechny možné certifikáty a já nevím co ještě. Svůj trh si dobře hlídají. Nejsem proti EU, ale náš vstup byl podle mě špatně vyjednaný.

Co říkáte teorii premiéra Topolánka, že za pádem vlády je i vliv ekonomické lobby?
Já snad politiku vůbec nechci komentovat. Snad jen to, že naši politici by si měli uvědomit, kdo tady v Čechách vlastně podniká. Jsou to hlavně Češi. Podívejte se, co se děje. Philips zavírá, Hitachi zavírá.

My jsme tady všem možným automobilkám vyasfaltovali silnice až do továrny, odpustili jim daně a dali další výhody. Taky bych chtěl takhle podnikat. Přitom Češi jsou ti, kdo tady zůstanou. Proto je mají politici podporovat a chránit před nekalou konkurencí.

Za půl roku budou volby. Budete naopak vy podporovat nějakou politickou stranu? Říká se, že jste pomáhal sociálním demokratům...
Ne. My jsme nikdy nepodporovali politické strany. Platíme daně a­ i ­z nich se strany financují. To stačí.

Hm, a nepomůžete teď třeba ODS, jejíž místopředseda Ivan Langer sám před pár měsíci veřejně řekl, že se vaše rodiny úzce přátelí?
S Ivanem Langerem jsem se přátelil do doby, než se stal ministrem, pak už měl málo času. Jestli bych byl blízký přítel Ivana Langera, tak nevím, proč se mnou má pořád nějaký problém Úřad pro odhalování organizovaného zločinu, jehož tým M-market mě odposlouchával. Byl jsem nezákonně sledován a odposloucháván.

Třeba existoval důvod...
Když mě odposlouchávají, tak dobře vědí, že jsme transparentní skupina, platíme tady daně, nemáme offshory a podnikáme podle zákonů. Kdyby byl Langer takový kámoš, tak mě snad nebudou sledovat, ne?Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz