Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš: Agrofert na daních odvedl desetkrát víc, než dostal v dotacích

  3:00aktualizováno  3:00
Hostem diskusního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl minulý pátek ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Čtenáři mu s předstihem poslali více než sto otázek. Ne na všechny se ale dostalo. Redakce iDNES.cz proto vybrala deset dotazů, které se hojně opakovaly, případně byly podnětné. Babiš je zodpověděl dodatečně.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu Rozstřel (21. října 2016). | foto:  Dan Materna, MAFRA

1.Platy ve finanční správě

Dobrý den, jak chcete nalákat zaměstnance do Finanční správy, když nástupní plat vysokoškoláka je 15.000 Kč!? Nechtělo by s tím něco začít dělat?
Dobrý den, nemáte pravdu, bakaláři podle platových tabulek začínají v 10. nebo 11. třídě minimálně na 17 nebo 18 000, magistři nebo inženýři ve 12. a vyšší na 20 000. Uznávám, že to není závratné, proto jsem navýšil prostředky na odměny ve FS na rok 2017 o dalších 5 % oproti rozpočtovému rámci, a to navíc k navýšení tarifních platů všech úředníků o 4 % od 1. 11. 2016.

2.Řemeslníci a EET

Dobrý den pane ministře. Vzhledem k tomu, že má EET zabránit nezdaněným příjmům, proč (dle mého) nejrizikovější skupina - řemeslníci, budou zavádět EET až poslední. Je přece mnohem jednodušší prodat „bez papíru“ práci než zboží, které je mnohem lépe dohledatelné, eviduje se na skladech, dělají se inventury?
Dobrý den, ptáte se, proč předchází stravovací služby a pohostinství řemeslným činnostem? Jednoduše proto, že úniky při hotovostním placení v českém gastru na základě všech analýz Finanční správy představují doslova systémový problém. Jinými slovy, s nepřiznáváním tržeb a neplacením daní to v pohostinství zašlo tak daleko, že se ceny obědů a meníček de facto přizpůsobily situaci, jako by neexistovalo ani DPH, ani odvody za zaměstnance, ani daň z příjmu. A čím více provozů krátí tržby, tím je pro ostatní těžší zůstat konkurenceschopný. Proto jsme tento sektor zařadili na první místo.

Celý záznam Rozstřelu s Andrejem Babišem:

3.Registrační pokladny a připojení na internet

Děkuji za Váš paskvil EET, který mi opět ulehčí život. Pokud mi ve firmě v pátek odpoledne nepůjde internet, budu moci za odměnu jet do práce v sobotu a čekat, než EET naskočí. A pokud nenaskočí, tak naložím počítač do auta a budu objíždět známé s internetem, abych se připojil a odeslal účtenku. O Vánocích může být 5 dnů pracovního volna po sobě. Tudíž pokuty v řádech statisíců budou lítat jak na běžícím páse, že?
I na tyto situace jsme samozřejmě mysleli. Zákazníkům vydáte účtenku bez unikátního kódu a na odeslání údajů o transakci Finanční správě máte 48 hodin. Navíc podle mých informací software většiny pokladních zařízení nabízí automatické odesílání údajů o evidované tržbě v okamžiku, kdy dojde k obnově internetového připojení. Tuto funkci prodiskutujte se svým dodavatelem pokladního zařízení. Nemusíte tedy v takovém případě dělat pro odeslání jakékoliv další kroky.

Fotogalerie

Pokud by vám internet vypadl na dobu delší než 48 hodin, bude nutné Finanční správě doložit, že jste nemohl evidovat tržby online z důvodu události, které jste nemohl zabránit, a to například potvrzením dodavatele internetového připojení o výpadku. Pokud byste díky nedostupnosti internetu v daném místě nemohl evidovat tržby online, může vám po ověření této skutečnosti finanční úřad udělit takzvaný zjednodušený režim, kdy budete data o tržbách zasílat do 5 dnů.

4.Povinnost EET pro Babišovu firmu

Co je pravdy, že vaše firma Parky’s má odklad EET?
Ve vlastnictví mé firmy jsou tři provozovny, ostatní jsou v pronájmu. Každopádně se management rozhodl, že své provozovny budou evidovat už od 1. prosince 2016, i když podle zákona mohou až od března 2018 - právě proto, aby nebyly terčem nějakých útoků.

5.Daňové odvody Babišových firem

Jak je možné, že vaše firmy zaplatí na daních méně, než co dostanou na dotacích?
Nevím, jak jste na to přišel. Je to přesně naopak. Firmy Agrofertu v České republice zaplatily na dani z příjmu právnických osob a odvodech za zaměstnance za posledních 10 let 19,66 miliardy korun. Oproti tomu dostaly z českého státního rozpočtu dotace ve výši 1,89 miliardy korun. To znamená, že Agrofert desetkrát míň dostal, než dal.

6.Znehodnocování české koruny

Co si myslíne o znehodnocování naší měny pomocí intervencí České národní banky. Logickým uvažováním: pokud lidi budou mít peníze, tak více utratí a stát na tom získá. Ne jako teď, lidi neutrácejí, protože nemají z čeho. Hlavně že ČNB je v pohodě a vesele se směje lidem do tváře.
Nejprve bych chtěl zdůraznit, že ČNB je ze zákona nezávislá, a tudíž jí do měnové politiky ministerstvo financí nemůže mluvit. Se slabou korunou tedy musíme fungovat jako všichni ostatní. Snažím se alespoň využít toho, že s blížícím se koncem intervencí roste zájem o českou korunu a investoři nám dokonce platí za to, že mohou státu půjčit. Až vyprší platnost nyní vydávaných dluhopisů, vrátíme méně, než jsme od nich dostali! Můžeme tak zděděné státní dluhy (nové nyní neděláme) financovat velmi výhodně. Díky tomu zůstane více peněz na hlavní potřeby státu a jeho občanů, jako je školství či důchody.

Souhlasím s Vámi, že dopady slabé koruny jsou dvojsečné. Vydělali exportéři, naopak spotřebitelé platí za zahraniční zboží více a v cizině je pro Čechy vše dražší.

7.Důchodová reforma a DPH

Druhý pilíř důchodové reformy skončil. Kdy se vrátí DPH na 20 %? Pokud si pamatuji, jediný důvod navýšení byl deklarovaný výpadek ve výběru důchodového pojištění. Toto již pominulo.
S penzijní reformou bylo spjato zvýšení snížené sazby DPH z 10 % na 14 %, které bylo účinné od roku 2012. Nicméně je důležité zdůraznit, že takto zvýšené inkaso DPH nemělo sloužit pouze k posílení finanční stability důchodového systému, ale zároveň i ke kompenzaci související s růstem výdajů vládního sektoru v podobě například zvýšení slev na děti či vypláceného daňového bonusu a dalších, které jsou z tohoto zvýšení sazby také hrazeny.

Současná vláda mezitím zavedla druhou sníženou sazbu na některé komodity a snaží se snižovat DPH pro nejohroženější sociální skupiny selektivně.

8.Dalajlama, Babiš a marxismus

Pane ministře, Váš oblíbenec dalajláma je zastáncem marxismu. Co Vy? Studoval jste marxismus a chápal jste ho?
Dobrý den, nestudoval jsem marxismus, v jisté době jsem jeho podstatu ani moc nechápal, protože jsem vždy přemýšlel úplně jinak. Studoval jsem zahraniční obchod, abych se dostal z komunistického režimu pryč.

Nejsem žádný obhájce dalajlámy. Pouze jsem se zastal svého kolegy ve vládě, který se s ním potkal. Pro něj je setkání s ním stejným zážitkem, jako kdybych já potkal například bývalého starostu New Yorku Bloomberga. Každý máme svůj svět, ale já ten jeho v poslední době objevuji. Je to jeho osobní věc, za kterou je odpovědný a nemyslím, že by za ni měl být kritizován. To je vše. Zároveň si nemyslím, že by dalajláma jakkoliv ohrožoval územní celistvost Číny.

9.Babišovy osobní motivace

Pane Babiši, máte nějaký limit, kdy si řeknete, že Vy i Vaši potomci - včetně všech dotací na biopaliva, Čapí hnízdo aj. už prostě „máte dost“? Je to o penězích? O pocitu „být šéf“?

Do politiky jsem šel, protože jsem se už nemohl dívat na nárůst korupce v téhle zemi a od začátku s ní bojuju. A myslím, že úspěšně. A peníze? Ty v
tom pro mě opravdu nehrají roli. Já už vyděláno mám. Moje společnost by se měla daleko líp, kdybych nebyl v politice a zezadu tahal za nitky politiků, to mi věřte. Ale já to nedělám, nechci dělat. I když mi někteří stejně nevěří a posílají mi tyhle typy urážlivých dotazů.

Když vám ale ani tato reakce nebude stačit a budete mít chuť a odvahu, nahlaste se ke mně na ministerstvo financí, dáme kafe a vyříkáme si všechno z očí do očí. Já se s vámi setkám moc rád.

10.Cenzura na iDNES.cz

Pane Babiši, nechtěl byste poněkud provětrat oddělení cenzury iDNES.cz? Nemám nic proti odstraňování vulgarit, ale velmi často mažou i podle mne korektní příspěvky. Jaká byla vaše skutečná motivace nákupu tohoto média?
Dobrý den, já opravdu nic nebudu provětrávat. Noviny neřídím, absolutně jim do ničeho nezasahuju! Ať vám ale odpoví oni sami. Mají svůj management, svého šéfredaktora a editory, kteří jsou za to zodpovědní. Ty noviny jsem koupil jako velmi zajímavou investici. Na stole jsem měl MAFRU a Blesk a nakonec jsem se rozhodl pro médium s větší tradicí a zajímavějším potenciálem růstu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci, především Rusové a Italové

Plzeň je rájem pro developery, přicházejí sem stavět například pražští...

Cizinci si pořizují dvacet až třicet procent tuzemských nemovitostí. Vnímají je hlavně jako investici. Italové, Arabové...

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Najdete na iDNES.cz