Sklepy v pivovaru Plzeň.

Sklepy v pivovaru Plzeň. | foto: Plzeňský Prazdroj

Obří obchod s pivem. Gambrinus i Prazdroj převezme gigant AB InBev

  • 405
Největší pivovar světa Anheuser-Busch InBev kupuje svého menšího rivala SABMiller, pod který spadá i tuzemské jednička Plzeňský Prazdroj. Po dlouhém jednání obě strany nakonec uzavřely předběžnou dohodu o obchodu za zhruba 68 miliard liber, tedy téměř 2,5 bilionu korun.

Svým významem nemůže být gigantický pivní obchod větší. Největší světový výrobce piva, známý svou značkou Budweiser, kupuje dvojku na trhu. S ní zásadně posílí vliv v Africe, Severní Americe a ve střední a východní Evropě.

Hodnotnou součástí této megatransakce je největší tuzemská skupina Plzeňský Prazdroj. Belgicko - americký InBev s ní získává značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický kozel. Gambrinus je v prodejích nejoblíbenějším pivem na českém trhu. Po transakci bude od AB InBev pocházet každé třetí pivo uvařené ve světě.

Značky koncernu AB InBev

O dosažení rámcové dohody o klíčových podmínkách nabídky informovaly v úterý ráno firmy.Anheuser-Busch InBev v posledních týdnech svoji nabídku na koupi SABMiller několikrát zlepšil. Podle agentury Bloomberg se obě strany dohodly na ceně 68 miliard liber, tedy v přepočtu 2,5 bilionu Kč.

Belgický InBev zaplatí za jednu akcii svého největšího konkurenta 44 liber v hotovosti. Je to zhruba 50 procent nad závěrečnou cenou akcií SABMiller ze 14. září, den před zprávou o zájmu AB InBev o druhého největšího výrobce piva. Své námluvy začínal na ceně 38 liber za akcii.

25. července 2014

Prazdroj je zlatým vejcem

Světové jedničce v prodejích piva Anheuser-Busch Inbev se tak na čtvrtý pokus podaří dostat na český pivní trh. Pokouší se o to už dlouho, ale v tuzemsku má kvůli dřívějším snahám o ovládnutí Budějovického Budvaru u řady pivařů nálepku téměř nepřítele státu. K českému „rodinnému stříbru“, tedy tradičním pivním značkám, se tak nakonec dostane oklikou - koupí současného majitele Plzeňského Prazdroje.

Pivovarnická megatransakce pomůže českému pivu v cizině, míní experti

Už před lety se Anheuser-Busch na český trh mohl dostat díky fúzi s Inbevem. Ten v Česku vlastnil Pivovary Staropramen. V rámci celé transakce ale nakonec výrobce Staropramenu skončil v rukou dalšího pivního obra, společnosti Molson Coors. Současně ještě firma koupila českobudějovický pivovar Samson, jeho podíl na domácím trhu je ale zanedbatelný.

Podle Tomáše Maiera z Provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity se nedají očekávat změnou vlastníka velké změny na českém trhu. „Nemyslím si, že by se nový vlastník chtěl české části zbavovat, vydělává velmi dobře,“ míní Maier. Podle něj naopak případná fúze může narazit na problémy antimonopolních úřadů v řadě zemí, kde mohou obě velké pivovarské skupiny získat přes padesát procent trhu. Jde především o USA, potíže se schválením mohou být i v Číně. Pak se dá očekávat, že část prodají. To ale není případ Česka, kde AB/InBev prakticky na trhu neexistuje.

Prazdroj je pro SABMiller zlatým vejcem: jen z posledního zisku firma poslala akcionářům dividendu ve výši 3,3 miliardy korun. To je téměř celý profit, který firma vydělala od dubna 2014 do konce letošního března.

Nejznámější značky obou pivovarských gigantů
SABMillerAnheuser Busch InBev
Bavaria BreweryBudweiser
Castle LagerCorona
Carling Black LabelStella Artois
GambrinusBeck's
Hansa PilsnerHoegaarden
Henry WeinhardLeffe
Leinenkugel'sBagBier
Miller ChillBass
Miller Genuine DraftBlue Point Brewing Company
Miller High LifeBrahma
Miller LiteBogotá Beer Company
Pilsener of El SalvadorBusch
Pilsner UrquellCass
RadegastDutch Gold
ŠarišGolden Road
Birra PeroniHertog Jan
Nastro AzzurroJupiler
ReddsLöwenbräu
UrsusMichelob
Tyskie, Żubr, LechModelo
SparksNatural Ice
Steel ReserveO'Doul's
Velkopopovický KozelOranjeboom
Franziskaner
,