Ani sladidla nepomohou shodit kila

  • 1
Nápoje "bez cukru" na bázi náhradních sladidel jsou sice bez kalorií, ale ne bez chyb. Light nápoje obsahují místo klasického řepného cukru takzvaná náhradní sladidla, například aspartam. Ta mají tu výhodu, že dodávají sladkou chuť bez kalorií.

Pro toho, kdo se neobejde bez sladké chuti, jsou samozřejmě náhradní sladidla lepší variantou než nápoje slazené cukrem.

Ani náhradní sladidla však nepomáhají lidem zbavit se nadváhy. Snížit spotřebu vysokoenergetických potravin je vhodnější, než je stále nahrazovat výrobky s náhradními sladidly, říkají odborníci.

Náhrada přírodního cukru má své opodstatnění jen pro diabetiky nebo v rozumně sestavených redukčních režimech.

Je tu ještě jeden argument proti výrobkům light: jsou sice bez kalorií, ale přinášejí sladkou chuť. A proč bychom si na ni měli zvykat? Light nápoje podněcují k mlsání a odmítání vody, jediného nápoje nezbytného pro organismus, říkají odborníci.

Kojenci sladidla nesmějí
Sladidla jsou zakázána v potravinách určených pro kojence a děti do tří let. Pro výrobu nápojů je povoleno šest druhů sladidel: aspartam, cyklamáty, sacharin, acesulfam K, sucralóza a sůl aspartamu. Smějí se používat jen do určitých dávek. Ty jsou stanoveny tak, aby ani největší spotřebitelé sladidel, například diabetici, nepřekračovali přípustnou denní dávku.

Zdálo by se tedy, že nápoje se sladidly nepředstavují v principu žádný problém. Přesto britská agentura pro potraviny (Food Standard Agency) doporučila před dvěma lety omezit spotřebu nápojů obsahujících cyklamáty.

Zjistilo se, že už tři sklenice mohou překročit denní přípustnou dávku u pětiletých dětí. To byl také důvod, proč v prosinci 2003 evropská směrnice téměř o polovinu snížila přípustnou dávku cyklamátů v nápojích.


Témata: Cukr, Test iDNES.cz