Ani zisky neudržely KPN v Telecomu

P r a h a - Český Telecom definitivně přišel o svého strategického partnera, konsorcium TelSource, a jeho nový vlastník je ve hvězdách. Hlavní podílník TelSource, holandský národní operátor KPN, potvrdil, že z České republiky nadobro odejde. "Zbavujeme se veškerého majetku ve střední a východní Evropě," konstatovala mluvčí KPN Carla zen Lonwelová. Holanďany v zemi neudržel v Telecomu ani loňský historicky vysoký zisk společnosti ve výši necelých šest a půl miliardy korun. Krok strategického partnera vyvolal okamžitý pád akcií Telecomu na burze.

KPN totiž finančně vykrvácelo při získání licence na provoz třetí generace mobilních telefonů UMTS v Německu a shání peníze, kde může. K prodeji nabízí dokonce i 40 procent akcií druhého největšího maďarského mobilního operátora, Pannon GSM. Za něj chce utržit okolo 800 milionů dolarů. Analytici však upozorňují, že s prodejem to nebudou mít lehké.

Všichni zájemci vědí o finančních problémech KPN, a proto se nebudou v nabídkách nijak předhánět.

Fond národního majetku, který za prodej Telecomu v tuzemsku ručí, zatím s TelSource, a tedy zároveň s KPN, vyjednává. Na poslední pondělní schůzce řešili poradci, jak prodat 33,5 procenta akcií TelSource a 51 procent státu.

"Zatím platí původní dohoda, že se oba podíly prodají najednou," říká Urs Kamber, finanční ředitel Telecomu a zároveň jeden ze zástupců strategického partnera.

"Společný prodej obou podílů preferujeme i my, dohodnout bychom se měli v nejbližších dnech," doplňuje náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

KPN má ještě možnost prodat svůj třetinový podíl v Telecomu samostatně anebo počkat na povinný odkup, až firmu získá nový vlastník. Oběma možnostem se však stát brání, protože snižují možný výnos z prodeje Telecomu.

Český Telecom v loňském roce, kdy naposledy naplno využíval své monopolní postavení, vydělal 6,4 miliardy korun při tržbách přes 57 miliard korun.

Přestože lidé protelefonovali měsíčně více minut, příjmy z hovorného měl Telecom menší. "Je to tím, že stále zlevňujeme služby," říká šéf Telecomu Přemysl Klíma. Pokles těchto výnosů nahradila společnost příjmy z internetu, přenosu dat a zisků mobilního operátora EuroTelu, v němž vlastní majoritní podíl. EuroTel loni vydělal bezmála pět miliard korun při tržbách 28 miliard.

Pro příští rok hodlá Telecom investovat přibližně stejně jako loni, tedy okolo patnácti miliard korun, převážně do zavádění nových služeb, které by měly nahradit menší příjmy z hovorného a nepatrného nárůstu nových zákazníků.