Příznivcí setrvání británie v EU.

Příznivcí setrvání británie v EU. | foto: Reuters

Odchod Britů z EU? Recese nehrozí, Češi by však trpěli víc než Západ

  • 280
Za týden budou Britové rozhodovat, zda vystoupí z EU. Hlasování však ještě nemusí nic znamenat, karty drží politici. Odmítnutí členství v EU může na mnoho let mírně zpomalit ekonomiky Evropy. A české hospodářství víc než Západ. Británie je pro Čechy důležitou exportní zemí. Oslabilo by také euro vůči dolaru.

Na dopady Brexitu jsme se ptali tuzemských ekonomů a analytiků. Odpovídali na jednoduchou otázku:

Jaký dopad by měl Brexit na českou ekonomiku a co by odchod Britů z EU znamenal pro evropské spotřebitele?

David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory.

David Marek, hlavní ekonom Deloitte
Odpověď vychází ze dvou úvah. Tou první je dopad Brexitu na britskou ekonomiku. Zde se většina analýz shoduje, že by dopad byl negativní. Druhým prvkem jsou vazby ČR a Velké Británie. Pro českou ekonomiku je Británie jedním z klíčových obchodních partnerů. V roce 2015 tam směřovalo 5,3 procenta z celkového objemu vývozu z České republiky, což Británii řadí na čtvrtou příčku mezi všemi exportními trhy českých firem. Vedle přímých vazeb je potřeba vzít do úvahy vazbu nepřímou skrze ostatní evropské země vyvážející do Británie zboží, k jehož kompletaci jsou použity české subdodávky. Odpověď je tedy zřejmá: dopad Brexitu na českou ekonomiku by byl negativní. Do recese by ji však nestáhl, pokud by nebyl Brexit roznětkou větší dezintegrace EU či finanční krize.

Na Brexitu nevydělá ani Velká Británie, ani zbytek EU. To by se projevilo v kurzech libry a eura vůči ostatním měnám nejen krátkodobě kvůli zvýšení nejistotě, ale také dlouhodobě kvůli postupnému propadu významu Británie i eurozóny ve globální ekonomice.

Vladimír Pikora, analytik Next Finance

Vladimír Pikora, Next Finance
Dnes nikdo neví, co by vystoupení Británie z EU přineslo. Je velmi úsměvné, když někdo tvrdí, že by to stálo přes bilion nebo a že by nás to vrátilo o deset let zpět. Tyto odhady jsou na vodě, protože je mnoho scénářů, co by bylo.

A) referendum si Britové zopakují, jako tomu bylo v Irsku při Lisabonské smlouvě;
B) Evropa ihned nabídne lepší podmínky a Británie zůstane;
C) Británie ihned začne vyjednávat o novém vstupu za jiných podmínek;
D) Skotsko se ihned odtrhne a bude součástí EU;
E) po Británii se odtrhne nespokojená Skandinávie a vytvoří novou Unii a tak dál a dál.

Scénářů jsou desítky. Je to politika, kde se budou politici dohadovat.
Brexit by mohl stáhnout ekonomiku do recese. Ekonomika odráží stav naší hlavy. Když budou média líčit Brexit jako tragédii, odrazí se to v ekonomice negativně, a proto varuji před šířením hysterie. Už teď zamrzl britský trh s nemovitostmi a čeká na výsledek. Racionálně k recesi není důvod.

V květnu jsem byl v Británii a skoro všichni na ulici mluvili o tom, že budou pro Brexit. Proti jsou hlavně ti, kteří žijí z evropských peněz a ti, kteří se bojí, že by David Cameron mohl mít pravdu, že by Brexit vedl k válce a snížení důchodů. Zkrátka propaganda funguje, ale jen omezeně. I průzkumy veřejného mínění ukazují, že pro vystoupení je více lidí než pro setrvání. Na druhou stranu stále jed dost lidí nerozhodnutých a sázkové kanceláře sází proti Brexitu. Výsledek bude asi velmi těsný a je to sázka do loterie.

Helena Horská, Raiffeisenbank

Helena Horská, vedoucí ekonomického výzkumu Raiffeisenbank
Očekáváme několik dopadů Brexitu. Britská libra ztratí až 20 % vůči dolaru a britské hospodářství bezprostředně zpomalí o 0,1-0,2 procentního bodu. Až o pět procent vůči dolaru oslabí také euro. Pro ČR je Velká Británie třetím nejdůležitějším exportním trhem. Závislost ČR na britské ekonomice je sice o něco nižší než u Polska či Slovenska, ale případné problémy se vzájemnou obchodní výměnou by ohrozily dosavadní úspěchy českých vývozců na tamním trhu, jejichž vývoz do Británie v posledních několika letech roste dvojciferným tempem. Vyváží se tam zejména automobily a náhradní díly (30 %). Přímý dopad Brexitu na růst ekonomiky v horizontu dvou až tří let očekáváme jen velmi omezený v řádu jen pár desetin procentního bodu. Viditelnější by mohl být dopad nepřímý, skrze klíčové obchodní partnery, zejména Německo a Francii.

Pokud by Brexit podlomil spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v eurozóně, pak by česká ekonomika chtě nechtě čelila oslabení růstu. Recese by nám ani v extrémním případě úplného výpadku obchodu s UK ale nehrozila. Není důvod se ani obávat odchodu britských firem a jejich investic z ČR. Naopak některé firmy se mohou rozhodnout pro rozšíření svých aktivit nebo dokonce o přesunutí sídla do ČR, aby mohly využít volného přístupu na jednotný evropský trh.

Analytik Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus

Tomáš Menčík, Cyrrus
Podle průzkumů je reálné, že se Britové Brexitu bojí a 75 procent politiků je proti. Politici mají řadu variant a referendum pro ně není závazné. Podle mého názoru k samotnému Brexitu nedojde, ovšem cest k tomuto cíli je více a všechny pravděpodobně budou způsobovat déle trvající nejistotu. Ideální pro globální ekonomiku a akciové trhy by bylo, kdyby občané Brexit odmítli už v referendu a nenechávali rozhodování na politiky.vysloví v referendu pro odchod. Ten pak ale musí potvrdit parlament.

Pro Evropu by byl Brexit vážný problém minimálně z krátkodobého hlediska. Reálné by bylo očekávat oslabení eura (to by částečně kompenzovalo negativní ekonomické šoky), evropská ekonomika by mohla utrpět ztráty v mantinelech 0,5-1,5 % p.a. na HDP. V prvních týdnech a měsících po Brexitu by utrpěly spíše akciové trhy než reálná ekonomika. V dlouhodobém horizontu vše závisí na vyjednávání.

Náš hlavní scénář počítá s relativně nízkými dlouhodobými škodami z toho důvodu, že podle našeho názoru by se Británie chtě nechtě musela vrátit k podobným obchodním a dalším dohodám a vztahům, jako má nyní jako člen EU. To by mělo vést k relativně nízkým škodám, ovšem řada proklamovaných benefitů z Brexitu by se výrazně limitovala a řada z nich by se ani nerealizovala.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank
Šanci, že Británie opustí EU, odhaduji na 30 %. Myslím, že dosud nerozhodnutí voliči nakonec budou spíše hlasovat pro setrvání země v EU. Negativní dopady případného Brexitu na země střední a východní Evropy (země CEE), tedy i na ČR, se obecně čekají silnější než na vyspělé země

západní Evropy. ČR by ovšem měla mít jistou výhodu, neboť se v rámci regionu CEE patří mezi země nejodolnější vůči vnějším šokům. Ekonomické dopady na ekonomiku ČR v delším období by mohly být citelnější. Patří totiž k zemím s vyšším podílem vývozu zboží a služeb do Británie na HDP. Zpomalení růstu české ekonomiky v případě Brexitu by však i tak bylo spíš zanedbatelné.

Britská volba

Samotná Británie bude bezpochyby nejpostiženější zemí Evropy. Náklady vystoupení země z EU UniCredit odhaduje na 6 % britského HDP během následujících deset až patnáct let. Negativní dopady na zbytek Evropy budou nevyhnutelné, nicméně zvládnutelné. Spíš než ekonomické oblasti se však budou týkat oblasti politické. A to v podobě nárůstu obav z možné pokračující dezintegrace EU.