Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANKETA: Oznámkujte české ministry financí a vyberte nejlepšího

  15:18
Za dobu existence České republiky se v křesle muže střežícího státní finance vystřídalo devět ministrů. Spolu s Václavem Klausem, který ministerstvu financí šéfoval ještě za časů federace, je jich rovná desítka. Ve velké anketě iDNES.cz a MF DNES ohodnoťte jejich práci a vyberte toho nejlepšího.

Od Klause k Janotovi. První (ještě federální) ministr financí Václav Klaus s dosud posledním šéfem resortu Eduardem Janotou. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Mají podle vás pravdu volební stratégové ČSSD, kteří v inzerátech označují Miroslava Kalouska za nejhoršího ministra financí v historii Česka? Nebyl naopak tím nejlepším, když ho časopis Emerging Markets zvolil v hlasování analytiků a bankéřů nejlepším ministrem rozvíjejících se ekonomik roku 2008?

MINISTRY ZNÁMKUJTE ZDE

známkovat mohou jen registrovaní čtenáři

A nebylo tím nejproblematičtějším ministrováním období, kdy – jak říká současný vládce českých financí Eduard Janota – "Bohuslav Sobotka při růstu ekonomiky skoro šest procent vytvářel schodky jako hrom"?

Anebo se nejlepší a nejhorší výkon na pozici strážce stání kasy podal muž (ministryni financí jsme dosud žádnou neměli), který se skrývá v dávnější historii?

Dost hádání. O nejlepším a nejhorším ministru financí rozhodněte vy v anketě. Oznámkujte dosavadní strážce státní kasy jako ve škole – jednička pro nejlepší, trojka je pro průměrné a pětka pro ty, kteří podle vás selhali.

Do vzniku samostatné České republiky bereme v úvahu jen federální ministry financí a po prvním lednu 1993 všechny ministry financí české vlády včetně těch "úřednických". Pro fajnšmekry upřesňujeme, že v hodnocení jsme vynechali federálního ministra Jana Klaka, který byl v úřadě pouhý půlrok mezi Václavem Klausem a Ivanem Kočárníkem.

Známkovat ministry můžete ZDE.

A protože lidská paměť je strašně krátká, zde je seznam s jejich velmi krátkým popisem.

Prezident Václav KlausVáclav Klaus (10. prosince 1989 - 2. července 1992 federální ministr financí)
Nejdřív byla tma. Všechno bylo státní a téměř nikdo neměl kapitál, aby si větší podnik koupil. Cílem bylo, co nejrychleji se státních podniků zbavit a najít jim nového vlastníka. Zrodila se malá, velká a vůbec největší kuponová privatizace. Byl to podařený start při budování kapitalismu v Česku?

Ivan KočárníkIvan Kočárník (1. ledna 1993 - 2. června 1997 ministr financí ČR, za časů federace český ministr 2. července – 31. prosince 1992)
Nejdéle sloužící ministr financí v historii. Co Václav Klaus načal, Ivan Kočárník dotáhl do zralého stádia. Bylo to období hektické privatizace a tvorby úplně nových zákonů, jejichž kostra platí dodnes. Bylo to také období, kdy zdomácnělo slovo "tunelování" a polostátní banky hromadily jeden špatný úvěr za druhým. Za vládu vedl jednání o prodeji státního podílu v České pojišťovně a měsíc po odchodu z funkce ministra nastoupil do jejího představenstva. V současnosti důchodce a člen dozorčí rady Unipetrolu.

Ivan PilipIvan Pilip (3. června 1997 - 16. července 1998)
Sarajevský atentátník – tu přezdívku mu už nikdo neodpáře. Ministrem financí byl krátce – jeho nejznámější fotografie z této doby je z podpisu prodeje menšinového podílu v IPB japonské Nomuře. Zažil propad hospodářství, měnovou krizi a první velkou povodeň. Slova jako úsporný balíček a škrty jsou také z této doby. Představte si, tehdy se ještě rozpočet plánoval jako přebytkový! Ivan Pilip je výjimečný mezi exministry tím, že se pustil do podnikání s nemovitostmi, v kterém je přes realitní krizi úspěšnější než v politice.

Ivo SvobodaIvo Svoboda (22. července 1998 – 20. července 1999)
První ministr financí ve vládě Miloše Zemana a první v historii, který skončil ve vězení. Kvůli podezření tunelování společnosti Liberta musel odstoupit. Miloš Zeman mu také vyčetl, že neprosadil evergreeny ČSSD – zákon o finanční policii a prokuratuře, o registračních pokladnách a majetkovém přiznání. A dokonce z tehdejšího šéfa Motoinvestu Pavla Tykače udělal svého poradce. Se svým "dvojčetem" – poradkyní Barborou Snopkovou – byl o šest let později Ivo Svoboda pravomocně odsouzen.

Pavel MertlíkPavel Mertlík (21. července 1999 – 13. srpna 2001)
Introvertní makroekonom, který je zřejmě velmi šťastný, že z politiky odešel. Sympatický ministr, který si nerozuměl ani se svými vlastními straníky, kteří ho zařízli. Musel řešit to, co se za léta před ním nahromadilo – bankovní socialismus a hory špatných úvěrů. Ty málem položily největší polostátní banky v zemi. Padla jen ta největší – soukromá IPB. Její převzetí a prodej se širokými státními garancemi za korunu ČSOB je nejkontroverznější případ v jeho ministerské kariéře. Nyní pracuje jako hlavní ekonom v Raiffeisence.

Jiří RusnokJiří Rusnok (13. srpna 2001 – 15. července 2002)
Asi budete muset dlouho vzpomínat, co jako ministr financí významného udělal. Privatizoval a to ve velkém. Prodal vyčištěnou Komerční banku Francouzům a byl u jedné z vůbec největších transakcí: prodej plynárenského monopolu německé RWE za 133 miliard. S ministrem průmyslu Grégrem posvětil (sám byl opatrně proti) vznik SuperČEZ – aby byla elektřina levnější (tehdejší rétorika) ČEZ spolkl regionální distributory. Začal jako první jednat o smíru okolo IPB s Nomurou. V následující Špidlově vládě se stal také na necelý rok ministrem průmyslu. Měsíc po odchodu z politiky začal pracovat jako poradce (lobbista) ING pro Česko a Slovensko. Pro Holanďany pracuje dodnes jako šéf penzijního fondu ING.

Bohuslav SobotkaBohuslav Sobotka (15. července 2002 – 4. září 2006)
Velmi komunikativní ministr a také muž dvou tváří. Ministrem financí se stal jako kariérní politik a poslanec za ČSSD ve svých třiceti letech. Post si udržel ve Špidlově, Grossově i Paroubkově vládě. K nejvýraznějším změnám patřilo v jeho období snižování daní a to především pro nízkopříjmové skupiny obyvatel (ale i firmy), z jeho období pochází celá řada nápadů jak zjednodušit výběr a správu daní. Přestože slovně vždy deklaroval boj za "zdravé veřejné finance", zejména v období 2005 a 2006 neuhlídal prudký nárůst státních výdajů na vlně předvolebního populismu. Výsledkem byly na dobu vrcholícího hospodářského boomu extrémně vysoké schodky v rozpočtu.

Vlastimil TlustýVlastimil Tlustý (4. září 2006 – 9. ledna 2007)
Ekonomický mozek ODS, který měl spoustu chytlavých nápadů – rovná daň, dávka i důchod, tlustá peněženka. Dotáhnout většinu návrhů do konce nedokázal, protože předchozí vláda mu snížením daní udělala čáru přes rozpočet. Uzavřel první rychlý smír s Nomurou. V nové vládě začal brzdit explozi sociálních výdajů z předchozího období. Přestože nikdy nebyl z ničeho trestného obviněn, má z plejády ministrů financí zřejmě vůbec tu nejhorší pověst. Na finance s ním dorazil tým poradců, kteří se velmi zajímali o chystané zakázky. Spory s Eduardem Janotou vyvrcholily odchodem náměstka z úřadu. Do druhé Topolánkovy koaliční vlády se už nedostal a jeho spory s rodnou stranou vyvrcholily jeho hlasováním proti ní.

Miroslav KalousekMiroslav Kalousek (9. ledna 2007 – 8. května 2009)
Veselý, obratný a ohebný ministr financí. Velmi zkušený politik, který v zákulisí dokáže obratně prosazovat svoje myšlenky. Část nápadů na zjednodušení daní, jejich výběru a správy vytáhl ze šuplíku, v kterém čekaly už z dob Bohuslava Sobotky. Po nástupu po Tlustém pokračoval v prosazování zákonů, které měly zbrzdit rostoucí státní výdaje. V prvním roce těžil z doznívajícího ekonomického boomu a schodek státního rozpočtu výrazně snížil. V druhé polovině roku 2008 podcenil dopad ekonomické recese v zahraničí a prosadil nerealistický státní rozpočet. Před volbami slibuje největší škrty a šetření. Otázkou je, na co jako mistr kompromisu přistoupí po volbách.

Ministr financí Eduard Janota.Eduard Janota (od 8. května 2009)
Kariérní úředník na ministerstvu financí byl zřejmě v pozadí všech rozpočtů České republiky. Z hlavy je schopný říct s vysokou přesností jakýkoliv státní příjem či výdaj. Sám se považuje za konzervativního a opatrného hospodáře. V zákulisí je velmi obratný vyjednavač ochotný dělat kompromisy, což mu pomohlo přežít ve vyšších úřednických pozicích tolik i protichůdných ministrů financí. Byl však i u těch velmi štědrých rozpočtů v nedávné minulosti – sám si archivuje svoje protesty a výhrady proti některým změnám, které k tomu vedly. Do politiky prý nechce, rád by zakotvil ve finančním poradenství, kde by jistě mohl zhodnotit svoje vědomosti a styky za posledních dvacet let.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

MerkurXtip dává bonus 200 korun. Sázejte na své oblíbené sporty

24. dubna 2024

Advertorial Sportovní sázení má dlouhou historii a je stále populárnější. Sázková kancelář MerkurXtip přitom...

Přísné a drahé. Na přílišnou regulaci už upozorňují i špičky české železnice

24. dubna 2024

Premium Nářky nad složitostí železnice, kterou prodražují přísné normy, nejsou v tuzemsku novinkou. Ozývají...

Žádný personál ani jiný zákazník. V Česku roste síť bezobslužných obchodů

24. dubna 2024

Minute Shop je nový koncept automatizovaných prodejen s nonstop provozem, kam zákazník vstoupí...

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...