Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Pád vlády v době krize by zhoršil ekonomickou situaci Česka

  17:37aktualizováno  17:37
Poslanci mohou zítřejším hlasováním o důvěře podrazit stoličku současné vládě. Mají k tomu blíž než kdy předtím. V anketě iDNES.cz jsme se ptali politiků a ekonomů, co by konec vlády Mirka Topolánka znamenal pro českou ekonomiku v době, kdy ji svírá finanční krize.

Pád vlády by mohl odradit potenciální investory, poškodit důvěryhodnost České republiky a zastavit nebo zpomalit legislativní změny, které vláda navrhla jako řešení důsledků krize.

Jedním z takových opatření je například sleva odvodů na sociální pojištění, která má teprve putovat do Sněmovny. Zákon, který by zlevnil firmám náklady na práci, se ale nelíbí opozici. Pokud vláda padne, jeho osud je nejistý.

Zpomalit by se mohlo i schvalování některých bodů, s nimiž opozice souhlasila, například zrychlení odpisů podnikatelům. Odborníků jsme se proto ptali, jak by pád vlády otřásl českou ekonomikou.

OTÁZKA: Jaký vliv může mít pád vlády na řešení dopadů finanční krize na Českou republiku?

Miroslav kalousek, ministr financí 

Miroslav Kalousek během setkání ministrů financí EU. (20. ledna 2009)Nesporně negativní. Jestliže je krize často zkratkovitě popisována jako krize důvěry, je to pravda. Když se k ekonomické krizi přidá ještě krize politická, tak to zhorší důvěru investorů v ekonomickou pozici České republiky.

bohuslav sobotka, stínový ministr financí 

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD (21. března 2009)Vzhledem k tomu, že naše vláda zaujímá velmi pasivní postoj k aktivnímu řešení hospodářské krize, tak bych dopad neviděl jako významný. Česká republika se nemůže ocitnout v situaci, kdy by neměla vládu. Pokud vláda nezíská důvěru, bude vládnout vláda v demisi, a to až do doby, než získá důvěru nová vláda.

Petr Kužel, hospodářská komora 

Petr KuželZ pohledu Hospodářské komory ČR je v této chvíli důležitá především stabilizace českého hospodářství a obnovení důvěry v tuzemskou ekonomiku, včetně bankovního trhu. Tyto jevy se obecně odehrávají nezávisle na tom, jaká v té či oné době úřaduje vláda. Případný pád současné vlády by v žádném případě této situaci nepomohl, naopak by se zcela určitě zhoršilo vnímání České republiky z pohledu zahraničních investorů jako více rizikové a nestabilní země. Obáváme se zároveň, že by se mohla zhoršit schopnost české politické reprezentace aktivně a rychle přijímat opatření k podpoře a stabilizaci tuzemské ekonomiky

David Marek, ekonom Patria finance 

David MarekPád vlády by měl dva důsledky. Primárně by vnesl na již tak rozjitřené trhy další prvek nejistoty. Česká republika se v posledních týdnech snaží vymanit z toho, aby byla házena do jednoho koše s Ukrajinou, Pobaltím či Balkánem. Pád vlády by takové úsilí zmařil či výrazně oslabil. Druhým aspektem je připravenost opozice na složitou ekonomickou situaci. Dosavadní návrhy hospodářské politiky nevypadají příliš přesvědčivě.

Miroslav Zámečník, člen NERV 

Miroslav ZámečníkVláda, která je v demisi, nebude schopná prosazovat některá svá opatření, z nichž některá ještě potřebují projít legislativou. Pakliže se to neudělá, tak je to samozřejmě problém. Některá tato opatření jsou v parlamentu, a jak já jsem si všiml, prezidentský kandidát ČSSD říkal, že sleva na pojistném je to nejlepší, co se dá udělat, takto bychom ji neměli.

Jiří Havel, ekonom

Jiří HavelPozitivní, protože tak nekompetentní vládu jsme po roce 1945 ještě neměli. Je to vláda bez jediného ekonoma. S těmi návrhy Národní ekonomické rady vlády, které jsou opsány z návrhů sociální demokracie, což je většina, samozřejmě souhlasím.

Martin říman, ministr průmyslu a obchodu 

Ministr průmyslu Martin ŘímanV těžkých časech je určitě výhodnější mít řádnou vládu. Kvůli rychlé, adekvátní reakci na vývoj. Další moment je politický zmatek, který odčerpá všem síly a čas. Takže jednoznačně negativní.

Petr nečas, ministr práce 

Petr NečasK ekonomické recesi se přidá politická krize, což samozřejmě ekonomiku ČR může ohrozit. Jediný konzistentní a racionální protikrizový plán má tato vláda, jeho realizace by tak byla ohrožena. Navíc v době předsednictví neseme odpovědnost za vyjednávání koordinovaného evropského přístupu k řešení krize. Tomu pád vlády také zrovna nepomůže.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz