Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Úřad proti plýtvání sám plýtvá, pneumatiky pořídil dvakrát dráž

  • 136
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kontroluje státní zakázky, sám ale utrácí ze státního více, než je potřeba. Příkladem je zdánlivě malá zakázka za milion a čtvrt na dodávku a výměnu pneumatik, která je předražená o více než padesát procent.

Úřad si vybral dodavatele pneumatik v soutěži, do které se přihlásila nakonec pouze jedna firma. Z ceníku ve smlouvě zveřejněné na profilu zadavatele vyplývá, že ceny za pneumatiky jsou minimálně dvojnásobně vyšší, než jsou běžné ceny.

iDNES.cz si současně nechal smlouvu ocenit v několika autorizovaných servisech, rozdíly byly více než dvojnásobné. Rozdíl ale může být ještě vyšší: ve smlouvě není vůbec specifikováno, o jakou značku pneumatik jde, pouze její technické parametry, a je tak prakticky jen na dodavateli, jaké pneumatiky dodá.

Například za letní pneumatiky 225/40 R18 92Y zaplatí úřad 4 400 korun bez DPH včetně montáže. V pneuservisech i na internetu je pořídíte ale výrazně levněji. Nejdražší značkové stojí kolem tří tisíc včetně daně, levnější neznačkové stojí už kolem 1 200 korun. Úřad jich navíc kupuje více, takže by mohl dostat i slevu. Dražší než pro ÚOHS jsou pouze některé speciální pneumatiky.

Podle Davida Švihálka z Autoservisu DS, který zakázku získal, jde hlavně o pneumatiky Good Year nebo Continental. Ceny nepovažuje za nadsazené, protože podle něj nejde srovnávat ceníkovou cenu těchto značek a cenu v e-shopech. „Ve smlouvě se zavazujeme například k použití pneumatik jen určitého roku výroby, to není v případě internetových obchodů garantováno,“ řekl Švihálek.

Podle něj cena zohledňuje i to, že jde o smlouvu na tři roky, během kterých je cena garantovaná. V ceně je navíc podle něj i montáž nebo vyvažování. Ta ale nebývá u pneumatik zásadní položkou. Práce za přezutí, vyvážení včetně závaží a mytí kol se pohybují většinou kolem dvou až tří set korun za jedno kolo.

Firmy: O soutěži jsme nevěděly

ÚOHS vybíral firmu na pneumatiky prostřednictvím elektronického tržiště Gemin. Oslovil pět firem, přihlásila se však jen jediná. Ostatní firmy tvrdí, že o zakázce nevěděly a nic jim nepřišlo.

Kromě toho se do tendru přihlásila ještě firma VV Top s nabídkou o více než padesát procent nižší. „Firma nesplnila kvalifikaci. Jednak v oblasti dodávek pneumatik a pneuservisu ani nepůsobí a dále nedoložila referenční zakázky. Kromě toho její nabídka vykazovala další nedostatky, ale to už ani nebylo hodnoceno,“ řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

ÚOHS na zakázce nevidí nic špatného. „Na zakázku malého rozsahu proběhlo otevřené řízení, kromě pěti oslovených dodavatelů se jí tedy mohl zúčastnit, kterýkoliv dodavatel, jenž je na tržišti zaregistrován,“ dodal Švanda.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj slíbil, že zakázku prověří. V rozhovoru pro MF DNES ale už dříve přiznal, že není velkým zastáncem zveřejňování malých zakázek na internetu. „Máme dost špatné zkušenosti s elektronickými aukcemi, stalo se nám, že jsme se aukcí dostali na cenu o 40 procent vyšší, než byla běžná cena,“ tvrdí Rafaj.