Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad přikázal vnitru zrušení soutěží za více než půl miliardy

  1:54aktualizováno  1:54
Dokončení soutěží na vybudování základních registrů, které by měly občanům ušetřit starosti s obíháním úřadů, se oddálí. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž přikázal ministerstvu vnitra, aby zrušilo výsledky dvou tendrů za více než půl miliardy korun.
Ministerstvo vnitra musí zrušit zakázku

Ministerstvo vnitra musí zrušit zakázku | foto: Profimedia.cz

Podle jeho rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, překročil resort při výběru vítěze obou tendrů zákon tím, že mu dovolil podstatné změny ve znění nabídky po jejím odevzdání a že dostatečně nezdůvodnil bodování jednotlivých nabídek.

Firmou, která měla z chybného jednání profitovat, je společnost Accenture, která obě soutěže vyhrála s nejnižší nabídkou. Na postup ministerstva si u antimonopolního úřadu stěžovaly konkurenční firmy Asseco a ICZ.

Obě veřejné zakázky byly součástí projektu takzvaných základních registrů, které mají v budoucnosti propojit všechny úřady a usnadnit jim sdílení informací o obyvatelích, firmách a institucích na našem území.

Resort bude nejspíš vybírat znovu

V praxi by tak mělo například lidem odpadnout obíhání několika úřadů kvůli změně bydliště či změně jména a zjednodušit by se měla i administrativa pro firmy. Změna provedená na jednom úřadu by se měla promítnout do databází všech ostatních, které by ji měly mít.

Základní registry se skládají ze šesti částí, přičemž ty, které nyní shodil ze stolu antimonopolní úřad, byly poslední, jejichž vítěz prozatím nepodepsal se státem smlouvu. Ministerstvo vnitra totiž čekalo na verdikt úřadu, jenž se případem zabýval od dubna.

Pro ministerstvo vnitra znamená verdikt nutnost znovu vybrat vítěze obou soutěží při dodržení zákona. Vzhledem k tomu, že dle rozhodnutí by se do užšího výběru nedostal současný vítěz (Accenture), jehož nabídka neobsahovala vše, co si zadavatel žádal, bude muset resort nejspíš znovu vybírat z dalších nabídek v pořadí.

Vyjádření ministerstva se nepodařilo získat, neboť jeho zaměstnanci verdikt ještě zkoumají. Všechny zúčastněné strany se mohou v následujících dvou týdnech ještě odvolat.

Projekty na propojení úřadů se rozjely už za ministrování Ivana Langera, jejich vítěze vybrali úředníci Martina Peciny a nyní bude nově rozhodovat administrativa Radka Johna.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Najdete na iDNES.cz