Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad zveřejnil podmínky spojení Letiště Praha a ČSA

  10:56aktualizováno  10:56
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zveřejnil podmínky, za kterých v říjnu povolil vznik Českého Aeroholdingu. Aeroholding musí například zajistit všem aerolinkám otevřený a rovný přístup k infrastruktuře na Ruzyni za transparentních, komerčně přiměřených a nediskriminačních podmínek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Podmínky, kterých je celkem 16, dál stanovují úplné oddělení právních a účetních činností Českého Aeroholdingu a provozovatele pražského letiště, informuje úřad na svém webu. Oddělené mají být oba tyto subjekty v nově vzniklé struktuře i personálně. Český Aeroholding se dál musel zavázat, že učiní taková opatření, která vyloučí možnost sdílení citlivých obchodních informací, zejména o kapacitách a obsazenosti linek v rámci své struktury, do které nově spadá i ČSA.

Závazky se dotýkají i sdružení Slotová koordinace ČR a mají odstranit obavy při přidělování volných slotů, tedy časů příletů a odletů letadel. Úřad tak vyhověl výhradám některých leteckých společností, které se bály zvýhodňování ČSA. Aeroholding nyní nesmí například blokovat přijetí nových členů do organizace, změnit se mají i její stanovy.

Ruzyně se musí zbavit odbavení

Handling, který dnes patří Letišti Praha, má být prodán nezávislému subjektu. Lhůta pro odprodej je obchodním tajemstvím. Výběr kupce bude ještě schvalovat antimonopolní úřad. Podle něj by aeroholding na trhu pozemního odbavení získal více než tři čtvrtiny celkových výkonů a jediným konkurentem by zůstala společnost Menzies. Ve spojení s monopolním postavením v oblasti poskytování infrastruktury na pražském letišti by to mohlo vést k podstatnému omezení soutěže.

Vznik Českého Aeroholdingu posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže téměř půl roku. Případ patřil k nejnáročnějším, které letos vedl.

Do Českého Aeroholdingu chce stát do konce roku 2012 vložit akcie ČSA a Letiště Praha. ČSA jsou největším odběratelem služeb od Letiště Praha, odebírají až 50 procent. "Konkurence se proto obávala, aby v budoucnu nedocházelo ke střetům zájmů a aby letiště nenastavilo například dvojí ceny. Spojení letiště a národního dopravce je v rámci Evropy unikátní záležitost," upozornil už dříve analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

"Zároveň ale není nikterak výjimečné, že by některé aerolinie měly významný majetkový podíl na letišti nebo obráceně," dodal analytik.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podepsal počátkem září materiály, které umožní rozdělení majetku Letiště Praha do dvou částí.

Nemovitý majetek letiště, jako jsou budovy a vzletové dráhy, musí být ze zákona majetkem státu nebo společnosti stoprocentně vlastněné státem. Z letiště se odštěpí na jedné straně nemovitosti, které mají být fúzí vloženy do aeroholdingu. Zbytek společnosti, tedy zaměstnanci, informatika, právní oddělení, účetnictví a daně, se do aeroholdingu převedou samostatně jako akciový podíl.

Cestu ke vzniku Českého Aeroholdingu otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů Kč do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz