Prodej ostravské ArcelorMittal vázne, nový majitel zůstává neznámý

  17:13aktualizováno  17:13
Do neděle mělo být hotovo, ale není. Rozhodnutí o novém majiteli ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava se posouvá, její mateřská firma požádala Evropskou komisi o dvoutýdenní odklad podpisu smlouvy o prodeji. Komise vyžaduje, aby se těžařská skupina ArcelorMittal před novou akvizicí ostravské hutě zbavila.
Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Firma nám sdělila, že prodej ještě není dokončen a že požádala Evropskou komisi o čtrnáctidenní odklad, komise s ním souhlasila,“ řekl MF DNES Roman Bečica, předseda odborové organizace společnosti ArcelorMittal Ostrava, který byl včera na jednání odborářů s vedením firmy v Lucemburku.

„Řečeno sportovní terminologii běžíme poslední kilometr maratonu. Pokud bude kupec vybrán, bude společnost informovat zároveň Evropskou komisi i odbory v dané firmě, měli bychom být tedy mezi prvními, kdo se tu informaci dozví,“ dodal Roman Bečica.

Ostravskou huť musí mateřská firma prodat, aby si mohla pořídit huť v italské Ilvě. Evropská komise podmínila její získání prodejem několika hutí ze skupiny, aby snížila dominanci ArcelorMittalu na trhu.

Konkrétní k průběhu jednání nebyla ani mluvčí ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková. „Samotný prodej hutě zajišťuje centrála skupiny, zdejší vedení nemá na průběh jednání žádný vliv. Centrála považuje jednání za důvěrná a jejich průběh nechce nijak komentovat,“ řekla mluvčí.

Společnost ArcelorMittal prodává spolu s ostravskou hutí také své podniky v italském Piombinu, rumunském Galati, makedonské Skopje, lucemburském Dudelange a v belgickém Lutychu.

O ArcelorMittal Ostrava má podle informací společnosti zájem „několik“ firem, konkrétní ale centrála ArcelorMittal být nechtěla.

Podle informací MF DNES by mělo jít minimálně o společnosti British Steel a Liberty Steel, které o koupi ostravské hutě usilují. Třetí zájemce, Třinecké železárny, se nakonec výběrového řízení na nového majitele ostravské hutě nezúčastnily. Odložení rozhodnutí o novém majiteli zatím nezměnilo původní plán Evropské komise, dokončit prodej do konce letošního roku.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz