Argentina nemá na splácení dluhů

Argentinská ekonomika se již tři roky nachází v recesi. Zatěžují ji navíc obrovské dluhy ve výši 132 miliard dolarů, které tato jihoamerická země přestává být schopna splácet. Odborníci a trhy se začínají obávat, že Argentina nebude moci již v listopadu zaplatit ani splátky úroků, a hrozí jí, že bude muset devalvovat svou měnu a vyhlásit "státní bankrot". Něco takového se už u ekonomicky vyspělé země nestalo desítky let.

Devalvace by přinesla obrovské sociální otřesy. Většina obyvatel Argentiny si totiž vzala dolarové úvěry a ty by po poklesu hodnoty pesa nebyla schopna splatit. Mnoho firem by zkrachovalo, mnoho lidí by doslova přišlo o střechu nad hlavou.

Investoři se bojí, že krize by mohla přejít i do dalších "rozvíjejících se ekonomik" včetně té české. Na světových trzích se proto zbavovali národních měn těchto zemí a koruna proto v pondělí i včera oslabovala.

Problémy argentinské ekonomiky mají kořeny hluboko v osmdesátých letech, kdy v zemi bujela korupce a tehdejší vlády začaly financovat své nadměrné výdaje tištěním nových peněz.

Argentinské peso tehdy začalo prudce ztrácet hodnotu. Před deseti lety proto ministr financí Domingo Cavallo navázal peso na americký dolar. Měna se sice stabilizovala, peníze ze státní pokladny se však příliš utrácely i nadále.

Výsledkem je dnešní obrovský veřejný dluh Argentiny přesahující 130 miliard dolarů, z toho 80 miliard jsou zahraniční půjčky včetně 14 miliard od MMF. Tyto dluhy vedly k prudkému zvýšení úrokových sazeb, a tedy i k omezení možností firem půjčovat si například na investice.

Negativně nakonec začal působit i příliš silný dolar, na nějž je peso navázáno v poměru jedna k jedné. Zdražuje totiž export argentinských výrobků na její hlavní trhy, tedy do Brazílie a Evropy. Příliš silné peso je navíc často i terčem krátkodobých měnových spekulantů, což pozici Argentiny ještě ztěžuje.

Ministr financí Cavallo nyní žádá mezinárodní instituce o další půjčky a chce dluhy restrukturalizovat, a získat tak potřebný čas. Věřitele se snaží přesvědčit i svým, na Argentinu revolučním plánem nulového deficitu státních financí. Jenže narazil.

Jeho "balíček úsporných opatření" totiž znamená snížení platů ve veřejné správě o 13 procent. Cavallo se navíc nemůže dohodnout s guvernéry některých provincií na omezení finančních toků mezi státem a provinciemi. Pokud se mu jeho plán, jehož podrobnosti má zveřejnit v nejbližších dnech, nepodaří prosadit, Argentinu čekají ještě horší časy.