Argentina odvrací krizi, trhy ožívají

  0:01aktualizováno  0:01
Finanční krize v Argentině, která v minulých dnech vylekala investory na všech mladých trzích včetně střední Evropy, polevila. "Nejhorší je možná za námi," uvedl varšavský analytik společnosti CA IB Robert Najman, v jehož zemi následkem argentinské krize spadl devizový kurs v průběhu týdne až o 13 procent.

Druhá největší ekonomika Jižní Ameriky za cenu bolestných rozpočtových "balíčků" zastavila úprk investorů a odvrátila jejich strach z bankrotu státní pokladny a z devalvace argentinského pesa.

Ekonomové ale varují, že pokud se krize opět vrátí, půjde o nejhorší události od obdobných krizí v Rusku a ve východní Asii v letech 1997 a 1999. Experti rovněž považují události v Argentině za závažné varování.

"Střední Evropa se stále více stává součástí globálního světa, takže nemá-li země zdravou ekonomiku, snadno může podlehnout panice šířící se z druhé strany zeměkoule," uvedla analytička ratingové agentury Standard & Poor´s Helena Hessel.

Proč může mít krize dopad i v Evropě?
Finanční krizi v Argentině považují ekonomové za největší krizi po potížích Ruska a Asie v letech 1997 a 1999. Podobné krize zpravidla vzbuzují nedůvěru ke všem rozvíjejícím se ekonomikám. Krizi tentokrát pocítilo Polsko i Maďarsko, kde kurs měn klesl o pět až deset procent. Česká republika krizi odolala.

"Politici s tím musí počítat a ve zvýšené míře dbát o správnou makroekonomickou politiku," dodala. Podobně mluví i viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. "Končí období, kdy všichni měli dojem, že se nic nemůže stát," uvedl viceguvernér.

"Bude-li krize pokračovat, může se stát, že koruna oslabí," připouští Niedermayer.

V pátek ale koruna naopak zpevnila až na 33,74 Kč za euro, což je o dvacet haléřů lepší kurs než začátkem týdne.

Vzhůru putovaly i kursy polského zlotého a maďarského forintu, jež argentinská krize v minulých dnech trápila mnohem více než korunu.

Argentina v pátek získala oddychový čas díky politické dohodě nad "balíčkem" rozpočtových škrtů, který má zabránit nezvladatelnému nárůstu argentinského státního dluhu a odvrátit stav, kdy by vláda v Buenos Aires přestala být schopna plnit své závazky vůči zahraničním věřitelům.

Uklidnění se přeneslo z Jižní Ameriky i na středoevropské trhy. Po předchozích propadech začal růst jak kurs polského zlotého, tak maďarského forintu.

Podle argentinského prezidenta Fernanda de la Ruy se jedná o jedinou alternativu k "návratu k naprosto neorganizované ekonomice", nemá-li si země dále půjčovat peníze za "likvidační úroky".

K uklidnění přispěl i pokrok v řešení krize druhého kritického místa světové ekonomiky - Turecka. Mezinárodní měnový fond a Světová banka zároveň schválily půjčku ve výši 3,2 miliard dolarů.

Ceny argentinských vládních dluhopisů, které se předtím zřítily kvůli obavám z politické nestability a státního bankrotu, včera stouply o 7,9 procenta.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Najdete na iDNES.cz