Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aristokratický svět sherry prožívá revoluci

  10:08aktualizováno  10:08
Jen málo věcí je pro Španělsko tak typické jako sherry. Silueta býka se stala značkou firmy, kterou koupil stát jako součást národního dědictví. Ve světě sherry, kterému dlouho vládly ohromné vinné sklepy ve městě Jerez de la Frontera, se odehrává tichá revoluce.

Španělé stále častěji dávají přednost před suchým sherry z Jerezu o něco aromatičtějšímu a jemnějšímu druhu z pobřežního města Sanlúcar de Barrameda. Jeho mírné klima a vlhký vzduch vanoucí od Atlantiku dávají vínu zvanému manzanilla jeho typickou slanou příchuť.

Prodej manzanilly vzrostl loni ve Španělsku o 7 procent a víno se tak stalo nejoblíbenějším druhem sherry. Jeho výrobci doufají ve stejný úspěch ve vývozu, především do Británie, Nizozemska a Německa.

V Sanlúcaru se hrozny dosud sbírají ručně a sherry stárne systémem "solera", v sudech naskládaných do výšky, kde dole je víno nejstarší a na vrcholu nejmladší.


Mezi do výšky vyrovnanými řadami zatuchlých dubových sudů ve sklípku La Guita sherry se tyčí dřevěná socha svatého, žehnající napřaženou paží. Když sklep před 20 lety koupil, byl Miguel Oraujo tímto nálezem překvapen. Přítomnost sochy dokazuje, že historická budova bývala v 16. století katolickou nemocnicí pro chudé, píše agentura Reuters.

"Tohle není žádná továrna na šroubky a matice, tady ve městě Sanlúcar dodržujeme tradice," říká Oraujo. "Hrozny se sem poprvé dostaly před 3000 lety s Féničany. Sherry se měnilo podle chutí doby, ale tradice je klíčová."

V popularitě sherry sehrálo svou roli i náboženství. Vypuzení Maurů a Židů ze Španělska v roce 1492 vytvořilo mezeru v obchodu s vínem, kterou záhy zaplnili angličtí a nizozemští katolíci. Sudy s vínem putovaly do Anglie, kde si jím místní ředili skotskou whisky. Známým milovníkem sherry byl například Shakespeare.

Křídová půda v trojúhelníku mezi městy Sanlúcar de Barrameda, Jerez a Puerto de Santa María je jednou z příčin jedinečnosti vína. Je ideální pro pěstování hroznů odrůdy Palomino, používané pro výrobu sherry. Vinice se táhnou tisíce kilometrů okolo Jerezu, jehož maurský název "Seris" dal vínu jméno.

"Hrozny Palomina jsou zdánlivě bez chuti a velmi proměnlivé, tajemství spočívá ve fermentaci," vysvětluje odborník na víno José Carlos Garrido.

Sherry, které je často vnímáno jako pití pro starší, se pokouší změnit ve Španělsku svůj "image". Výrobci vína loni zahájili kampaň vyzývající k tomu, aby Španělé přestali pít sherry jen jako aperitiv a dávali si je běžně i k jídlu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz