Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aristokratický svět sherry prožívá revoluci

  10:08aktualizováno  10:08
Jen málo věcí je pro Španělsko tak typické jako sherry. Silueta býka se stala značkou firmy, kterou koupil stát jako součást národního dědictví. Ve světě sherry, kterému dlouho vládly ohromné vinné sklepy ve městě Jerez de la Frontera, se odehrává tichá revoluce.

Španělé stále častěji dávají přednost před suchým sherry z Jerezu o něco aromatičtějšímu a jemnějšímu druhu z pobřežního města Sanlúcar de Barrameda. Jeho mírné klima a vlhký vzduch vanoucí od Atlantiku dávají vínu zvanému manzanilla jeho typickou slanou příchuť.

Prodej manzanilly vzrostl loni ve Španělsku o 7 procent a víno se tak stalo nejoblíbenějším druhem sherry. Jeho výrobci doufají ve stejný úspěch ve vývozu, především do Británie, Nizozemska a Německa.

V Sanlúcaru se hrozny dosud sbírají ručně a sherry stárne systémem "solera", v sudech naskládaných do výšky, kde dole je víno nejstarší a na vrcholu nejmladší.


Mezi do výšky vyrovnanými řadami zatuchlých dubových sudů ve sklípku La Guita sherry se tyčí dřevěná socha svatého, žehnající napřaženou paží. Když sklep před 20 lety koupil, byl Miguel Oraujo tímto nálezem překvapen. Přítomnost sochy dokazuje, že historická budova bývala v 16. století katolickou nemocnicí pro chudé, píše agentura Reuters.

"Tohle není žádná továrna na šroubky a matice, tady ve městě Sanlúcar dodržujeme tradice," říká Oraujo. "Hrozny se sem poprvé dostaly před 3000 lety s Féničany. Sherry se měnilo podle chutí doby, ale tradice je klíčová."

V popularitě sherry sehrálo svou roli i náboženství. Vypuzení Maurů a Židů ze Španělska v roce 1492 vytvořilo mezeru v obchodu s vínem, kterou záhy zaplnili angličtí a nizozemští katolíci. Sudy s vínem putovaly do Anglie, kde si jím místní ředili skotskou whisky. Známým milovníkem sherry byl například Shakespeare.

Křídová půda v trojúhelníku mezi městy Sanlúcar de Barrameda, Jerez a Puerto de Santa María je jednou z příčin jedinečnosti vína. Je ideální pro pěstování hroznů odrůdy Palomino, používané pro výrobu sherry. Vinice se táhnou tisíce kilometrů okolo Jerezu, jehož maurský název "Seris" dal vínu jméno.

"Hrozny Palomina jsou zdánlivě bez chuti a velmi proměnlivé, tajemství spočívá ve fermentaci," vysvětluje odborník na víno José Carlos Garrido.

Sherry, které je často vnímáno jako pití pro starší, se pokouší změnit ve Španělsku svůj "image". Výrobci vína loni zahájili kampaň vyzývající k tomu, aby Španělé přestali pít sherry jen jako aperitiv a dávali si je běžně i k jídlu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz