Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aroma dokáže nahradit přírodní suroviny

  9:00aktualizováno  9:00
Může mít pomerančová limonáda chuť pomerančů i bez ovoce? Může zmrzlina chutnat čokoládově, i když výrobce žádnou čokoládu nepoužil? A mohou sýrové chipsy chutnat a vonět po sýru, třebaže žádný sýr neviděly? Odpověď na všechny tyto otázky je ANO.

Výrobce může místo pomerančů, čokolády nebo sýru použít aromatickou látku. A chuť bude možná ještě výraznější, než kdyby zvolil přírodní suroviny.

Podle německého spotřebitelského časopisu Test je 15 až 20 procent všech potravin aromatizováno. A nejen takové, u kterých by to člověk očekával, jako třeba instantní polévky nebo omáčky...

Aromatizovaný je třeba i hrášek ve skle, zmražená gulášová polévka, sušenky, ryby v konzervě, hotová jídla.

Aromatickými látkami je dochucováno mnoho hotových výrobků, které oslovují děti. Z 244 dětských potravin, které zkoumal výzkumný ústav pro dětskou stravu v Dortmundu, bylo 80 procent dochuceno aromatickými látkami.

Byly mezi nimi téměř všechny ovocné, mléčné a kakaové nápoje. Aromatizovaná byla dokonce i šestina speciálních výrobků určených pro jednoroční až tříleté děti. Vanilin se nachází někdy dokonce i v mléčné rýži pro kojence a v umělé kojenecké stravě.

Aromatické látky nepředstavují žádné nebezpečí, protože se smějí používat jen schválené, ale děti přivykají na aromaticky intenzivní výrobky. Doma připravený dezert z tvarohu a jahod jim bude chutnat méně než hotový jahodový dezert s umělou vůní.

Jaké může být aroma
Látka určená k aromatizaci potravin musí být uvedena ve složení výrobku. Zároveň zde ale nemusí být napsáno, o jaké aroma jde. Aromata nepatří mezi tzv. přídatné látky a nemusí mít E kódy, které nahrazují chemické názvy.

* Umělé. Vzniká chemickou syntézou a nemá vzor v přírodě (například etylvanilin). Na obalu nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodně identické. Je také vyrobeno v laboratoři, je chemicky identické s přírodní aromatickou látkou (vanilin). Na obale nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodní. Je získáno z přírodních surovin. Neznamená to však, že jahodové aroma musí pocházet z jahod, pouze že pochází z přírodních surovin. Tou by mohlo být například i dřevo. Na obalu smí být vyobrazení. Přírodní jahodové aroma - jen takovéto označení znamená, že aroma pochází z jahod.

PROČ SE POTRAVINY AROMATIZUJÍ?
* Hotové výrobky musí chutnat stále stejně. Chuť přísad se však mění podle období sklizně a kvality. Aroma zajistí stálou vyváženou chuť.
* Čím delší má výrobek trvanlivost, tím větší je nebezpečí, že citlivé přírodní aroma z něj vyprchá. Výrobce je musí něčím nahradit.
* U mnoha způsobů zpracování se vlastní přírodní chuť ztrácí - například při extruzi, při které jsou syrové látky vystaveny extrémnímu tlakovému a tepelnému zatížení. I tady napomůže aroma.
* Aroma dodá chuťový profil, který je typický pro určitou značku. To váže zákazníky.
* Aromatické látky šetří výdaje. Pudingový prášek s pravou vanilkou místo přírodně identického vanilinu by byl mnohem dražší, stejně tak borůvky ve velkém množství v ovocných jogurtech.

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Éčka

Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Tuzemák tradiční rumovou chuť neztratí, Česko dostalo v Bruselu výjimku

Do Prahy se sjelo zhruba sto tisíc lidí, aby protestovali proti vládním...

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Kaufland prodával šizené masné konzervy z Polska

Šizené vepřové konzervy v řetězci Kaufland.

Státní zemědělská potravinářská inspekce zjistila další případ falšování masových konzerv. Je to už třetí případ v...

Najdete na iDNES.cz