Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aroma dokáže nahradit přírodní suroviny

  9:00aktualizováno  9:00
Může mít pomerančová limonáda chuť pomerančů i bez ovoce? Může zmrzlina chutnat čokoládově, i když výrobce žádnou čokoládu nepoužil? A mohou sýrové chipsy chutnat a vonět po sýru, třebaže žádný sýr neviděly? Odpověď na všechny tyto otázky je ANO.

Výrobce může místo pomerančů, čokolády nebo sýru použít aromatickou látku. A chuť bude možná ještě výraznější, než kdyby zvolil přírodní suroviny.

Podle německého spotřebitelského časopisu Test je 15 až 20 procent všech potravin aromatizováno. A nejen takové, u kterých by to člověk očekával, jako třeba instantní polévky nebo omáčky...

Aromatizovaný je třeba i hrášek ve skle, zmražená gulášová polévka, sušenky, ryby v konzervě, hotová jídla.

Aromatickými látkami je dochucováno mnoho hotových výrobků, které oslovují děti. Z 244 dětských potravin, které zkoumal výzkumný ústav pro dětskou stravu v Dortmundu, bylo 80 procent dochuceno aromatickými látkami.

Byly mezi nimi téměř všechny ovocné, mléčné a kakaové nápoje. Aromatizovaná byla dokonce i šestina speciálních výrobků určených pro jednoroční až tříleté děti. Vanilin se nachází někdy dokonce i v mléčné rýži pro kojence a v umělé kojenecké stravě.

Aromatické látky nepředstavují žádné nebezpečí, protože se smějí používat jen schválené, ale děti přivykají na aromaticky intenzivní výrobky. Doma připravený dezert z tvarohu a jahod jim bude chutnat méně než hotový jahodový dezert s umělou vůní.

Jaké může být aroma
Látka určená k aromatizaci potravin musí být uvedena ve složení výrobku. Zároveň zde ale nemusí být napsáno, o jaké aroma jde. Aromata nepatří mezi tzv. přídatné látky a nemusí mít E kódy, které nahrazují chemické názvy.

* Umělé. Vzniká chemickou syntézou a nemá vzor v přírodě (například etylvanilin). Na obalu nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodně identické. Je také vyrobeno v laboratoři, je chemicky identické s přírodní aromatickou látkou (vanilin). Na obale nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodní. Je získáno z přírodních surovin. Neznamená to však, že jahodové aroma musí pocházet z jahod, pouze že pochází z přírodních surovin. Tou by mohlo být například i dřevo. Na obalu smí být vyobrazení. Přírodní jahodové aroma - jen takovéto označení znamená, že aroma pochází z jahod.

PROČ SE POTRAVINY AROMATIZUJÍ?
* Hotové výrobky musí chutnat stále stejně. Chuť přísad se však mění podle období sklizně a kvality. Aroma zajistí stálou vyváženou chuť.
* Čím delší má výrobek trvanlivost, tím větší je nebezpečí, že citlivé přírodní aroma z něj vyprchá. Výrobce je musí něčím nahradit.
* U mnoha způsobů zpracování se vlastní přírodní chuť ztrácí - například při extruzi, při které jsou syrové látky vystaveny extrémnímu tlakovému a tepelnému zatížení. I tady napomůže aroma.
* Aroma dodá chuťový profil, který je typický pro určitou značku. To váže zákazníky.
* Aromatické látky šetří výdaje. Pudingový prášek s pravou vanilkou místo přírodně identického vanilinu by byl mnohem dražší, stejně tak borůvky ve velkém množství v ovocných jogurtech.

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Éčka

Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Zlevněné zboží prodávala téměř polovina prodejců bez slevy, zjistila ČOI

Akce, sleva

To, že je zboží nabízeno ve slevě, nemusí vždy znamenat, že jej se slevou i koupíte. Česká obchodní inspekce (ČOI)...

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

Úřady prověří smlouvy, v nichž tzv. šmejdi nabízeli žárovky „zdarma“

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Energetický regulační úřad zahájil jedno z dosud nejrozsáhlejších šetření, při kterém si od obchodníků vyžádal několik...

Najdete na iDNES.cz