Aroma dokáže nahradit přírodní suroviny

  9:00aktualizováno  9:00
Může mít pomerančová limonáda chuť pomerančů i bez ovoce? Může zmrzlina chutnat čokoládově, i když výrobce žádnou čokoládu nepoužil? A mohou sýrové chipsy chutnat a vonět po sýru, třebaže žádný sýr neviděly? Odpověď na všechny tyto otázky je ANO.

Výrobce může místo pomerančů, čokolády nebo sýru použít aromatickou látku. A chuť bude možná ještě výraznější, než kdyby zvolil přírodní suroviny.

Podle německého spotřebitelského časopisu Test je 15 až 20 procent všech potravin aromatizováno. A nejen takové, u kterých by to člověk očekával, jako třeba instantní polévky nebo omáčky...

Aromatizovaný je třeba i hrášek ve skle, zmražená gulášová polévka, sušenky, ryby v konzervě, hotová jídla.

Aromatickými látkami je dochucováno mnoho hotových výrobků, které oslovují děti. Z 244 dětských potravin, které zkoumal výzkumný ústav pro dětskou stravu v Dortmundu, bylo 80 procent dochuceno aromatickými látkami.

Byly mezi nimi téměř všechny ovocné, mléčné a kakaové nápoje. Aromatizovaná byla dokonce i šestina speciálních výrobků určených pro jednoroční až tříleté děti. Vanilin se nachází někdy dokonce i v mléčné rýži pro kojence a v umělé kojenecké stravě.

Aromatické látky nepředstavují žádné nebezpečí, protože se smějí používat jen schválené, ale děti přivykají na aromaticky intenzivní výrobky. Doma připravený dezert z tvarohu a jahod jim bude chutnat méně než hotový jahodový dezert s umělou vůní.

Jaké může být aroma
Látka určená k aromatizaci potravin musí být uvedena ve složení výrobku. Zároveň zde ale nemusí být napsáno, o jaké aroma jde. Aromata nepatří mezi tzv. přídatné látky a nemusí mít E kódy, které nahrazují chemické názvy.

* Umělé. Vzniká chemickou syntézou a nemá vzor v přírodě (například etylvanilin). Na obalu nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodně identické. Je také vyrobeno v laboratoři, je chemicky identické s přírodní aromatickou látkou (vanilin). Na obale nesmí být obrázek suroviny, jejíž chuť má nahradit nebo zvýraznit.

* Přírodní. Je získáno z přírodních surovin. Neznamená to však, že jahodové aroma musí pocházet z jahod, pouze že pochází z přírodních surovin. Tou by mohlo být například i dřevo. Na obalu smí být vyobrazení. Přírodní jahodové aroma - jen takovéto označení znamená, že aroma pochází z jahod.

PROČ SE POTRAVINY AROMATIZUJÍ?
* Hotové výrobky musí chutnat stále stejně. Chuť přísad se však mění podle období sklizně a kvality. Aroma zajistí stálou vyváženou chuť.
* Čím delší má výrobek trvanlivost, tím větší je nebezpečí, že citlivé přírodní aroma z něj vyprchá. Výrobce je musí něčím nahradit.
* U mnoha způsobů zpracování se vlastní přírodní chuť ztrácí - například při extruzi, při které jsou syrové látky vystaveny extrémnímu tlakovému a tepelnému zatížení. I tady napomůže aroma.
* Aroma dodá chuťový profil, který je typický pro určitou značku. To váže zákazníky.
* Aromatické látky šetří výdaje. Pudingový prášek s pravou vanilkou místo přírodně identického vanilinu by byl mnohem dražší, stejně tak borůvky ve velkém množství v ovocných jogurtech.

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Éčka

Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...

TEST DNES: Neutrácejte zbytečně, školákům stačí pero za pár korun

Ilustrační snímek

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun....

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...Najdete na iDNES.cz