Český startup dobyl Cannes. Umí zajistit promítání filmů kdekoli a kdykoli

  6:00
Spolupracují s ním letní kina, krajanské spolky, ministerstvo zahraničí, ale třeba i Kofola. Startup Artinii distribuuje filmy k promítání do celého světa tak, že propojuje světové filmaře s organizátory akcí bez prostředníků. Stačí k tomu počítač. Mezi jeden z jeho posledních úspěchu patří účast na filmovém festivalu v Cannes, kde se umístil v první desítce skokanů filmového průmyslu.
Zakladatelé startupu Artinii Vít Krajíček (vlevo) a Ctirad Hemelík.

Zakladatelé startupu Artinii Vít Krajíček (vlevo) a Ctirad Hemelík. | foto: Artinii

Startup Artinii, jehož název je odvozen od slovního spojení Art in Intelligent Interaction, je technologická společnost, která vyvíjí software pro bezpečnou digitální distribuci audiovizuálního obsahu. Díky moderním technologiím a úložnému a distribučnímu systému je schopen snadno, bezpečně a rychle doručit jakýkoli audiovizuální materiál kamkoliv po světě. 

„Našim cílem je zkrátit a zjednodušit cestu filmu od jeho tvůrců a držitelů práv k publiku prostřednictvím nejprogresivnějších online řešení. Nabízíme jednoduchý plně digitalizovaný inovativní způsob, jak zorganizovat veřejné promítání filmů kdekoli a kdykoli,“ vzkazují autoři.

Ctirad Hemelík a Vít Krajíček se seznámili už v roce 2003. „Vít je z nás dvou spíše ten technický typ, já jsem spíše mluvčí, máme role ve firmě takhle rozdělené. Vít mě ale v podstatě naučil, jak působit na internetu, protože už v době, kdy jsme se seznámili, působil jako viceprezident americké společnosti Monster Technology,” vzpomíná na začátky Hemelík. 

Hemelík posléze působil jako eventový manažer a pořádal veletrhy, festivaly či přednášky. „V roce 2007 jsem poprvé udělal malý filmový festival. Sehnat filmy ale bylo složité, jelikož neexistovala žádná oficiální databáze producentů a já jsem je všechny musel obepisovat a shánět povolení k promítání filmů,” říká Hemelík. 

V návaznosti na tuto zkušenost pak začal přemýšlet o projektu, který by umožnil institucím či firmám objednat si film na jednorázové promítání. Naplno se mu ale začal věnovat až v roce 2015, kdy se spojil právě se svým kamarádem Vítem Krajíčkem. 

Začalo to Svěrákem

„Tehdy jsme začali komunikovat s režisérem Janem Svěrákem, který zrovna dodělal upravenou a digitálně vyčištěnou verzi filmu Obecná škola. Nabízel ji českým kinům, jelikož se blížily osmdesáté narozeniny jeho otce Zdeňka, a on chtěl promítání Obecné školy v remasterované verzi pojmout jako oslavu. Jenže o to u našich kinoproducentů nebyl zájem. Nás tedy napadlo, že bychom se mohli pokusit film distribuovat do českých komunit po celém světě,” popisuje Hemelík. 

„Mělo to velký úspěch, povedlo se nám snímek dostat do míst po celém světě, mezi ty nejzajímavější patří třeba Ulánbátar nebo Aljaška. Celkem proběhlo asi 160 projekcí,” doplňuje Krajíček. Obecnou školu následně nakonec dostali i do Čech.

Artinii v roce 2018 získalo investory a stále realizovalo projekce filmů po různých komunitách. „Na světě se ročně natočí kolem 40 tisíc filmů a televizních pořadů, ale k nám do kin se jich dostane jen zhruba 150. Navíc existuje mnoho různých skupin a komunit, například komunita lidí, kteří jsou fanoušky výbuchů vesmírných lodí ve filmech a sledují každý film, který s tímto tématem vyjde,” vysvětluje Krajíček. 

„Bohužel však neexistuje mnoho cest, jak se k některým filmům dostat, jelikož si je producenti chrání a nechtějí, aby visely na internetu bez toho, aby nad nimi neměli žádnou kontrolu. Proto je příhodná právě naše technologie, která umožňuje tvůrcům nahrát film do našeho systému a mít jistotu, že se ním nebude zacházet nijak špatně,” říká Hemelík. 

Platforma Artinii funguje v podstatě tak, že producent nahraje do systému film a koncový zákazník, který může být buď jedinec, který chce uspořádat nějaké veřejné promítání, anebo třeba instituce typu letního kina, si zvolí film, čas a místo promítání a za jednorázový poplatek, který činí zhruba 3 tisíce korun, si daný snímek zakoupí a ve zvolený čas ho může promítat. 

„Je to výhodné jak pro producenty, tak i pro koncové zákazníky, jelikož producenti mají zaručené, že film nikdo nekrade a nedistribuuje dál. Zákazník zase dostane film v nejlepší kvalitě a se všemi technickými atributy, jako mají klasická kina,” říká Hemelík. 

Artinii se navíc pyšní výborným zabezpečením obsahu. „Podle výsledků na letošním festivalu v Cannes jsme nejlepší v ochraně proti pirátům. Máme totiž všechno zakódované a zašifrované a filmy jsou opatřeny vodoznakem a nástrojem, který dovede poznat i to, kdyby někdo daný film natáčel na mobil,” vysvětluje Krajíček. 

Kromě letních kin či jednotlivců používá nyní platformu Artinii i třeba Kofola. „Spolupracujeme s Kofolou na projektu Kofokino. Restaurace, které jsou spojené s Kofolou, si dělají vlastní projekce filmů a tím přilákají na své zahrádky návštěvníky, což jim obzvlášť nyní v době covidu moc pomáhá,” říká Hemelík.

Klikni a promítej! Na trhu v Cannes se představí český projekt

Covid měl ale dopad i na samotný startup Artinii, který má v současné době okolo 20 zaměstnanců. „Měli jsme vymyšlenou spolupráci s tvůrci filmu Zátopek. Start komunikační kampaně byl připraven na 25. března 2020 a tato komunikace měla za cíl oslovit běžecké skupiny po celém světě, aby se přidali k podzimní celosvětové „komunitní premiéře“. Film bohužel dosud neměl premiéru (proběhne 26. srpna, pozn. ed.) a kvůli covidu padly i zahraniční spolupráce s komunitami, jelikož to nebylo možné,” říká Hemelík. 

„Více jsme se ale zaměřili na technologii a také na práci s českými firmami. Momentálně máme v ČR spolupráci třeba s Kinem Pilotů, Bioscopem či s Bontonfilmem, podílíme se na distribuci nových filmů jako například Matky nebo GUMP do letních kin po celé ČR a SR a máme tisíce klientů, mezi něž patří i firmy z Afriky či jižní a severní Ameriky,“ říká Hemelík. 

Mezi klienty značky patří například i Česká centra a organizace Ministerstva zahraničí, která tento rok využila služeb Artinii pro realizaci prezentace festivalu českých filmů v USA a Kanadě. 

Úspěch v Cannes i u světových producentů

Největším letošním úspěchem firmy je však účast na filmovém festivalu v Cannes. „Byli jsme tam pozvaní i loni, ale bohužel to bylo jen online. Letošní účast pro nás ale byla neobyčejným zážitkem a to, že jsme se umístili mezi předními technologickými startupy ve filmovém průmyslu, je pro nás velká pocta. Navíc nám to přineslo i mnoho nových příležitostí a obchodních kontaktů včetně možné spolupráce s mnoha producenty z celého světa,“ říká Hemelík. 

Artinii navíc mělo v Cannes samostatnou panelovou diskuzi na hlavním pódiu v hlavním čase. To bylo vůbec poprvé, kdy se někdo z České republiky dostal na hlavní pódium. K tomu našimi hosty byly osobnosti jako američtí nezávislí filmoví producenti Ted Hope či Brian Newman. Bylo to neuvěřitelné a pro Artinii přelomové,” uzavírá Hemelík.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...