Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asti: slavná tradice šumivých vín

  9:41aktualizováno  9:41
Hlavní město italského Piemontu Torino je známé nejen díky výrobě fiatů, ale zároveň je považováno za hlavní světové město vermutu. Své sídlo zde totiž mají nejvýznamnější firmy vyrábějící tento druh kořeněného vína - Martini, Cinzano, Cora, Riccadonna nebo Gancia.

Většina z těchto vinařských domů se však zdaleka neomezuje jen na produkci vermutů, ale má další obrovské zpracovatelské kapacity u východněji položeného města Asti, kde vzniká produkt zcela odlišný, avšak českému zákazníkovi rovněž dobře známý - šumivé Asti neboli Asti Spumante. Tradice výroby šumivého vína sahá v této oblasti až do počátků 17. století.

Tak jako jinde se však její průkopníci po celé generace potýkali s vybuchujícími lahvemi a celou řadou dalších technických problémů. Obrat nastal až v roce 1865, kdy se muž jménem Carlo Gancia vrátil z francouzské Champagne a přinesl znalost technologických postupů pro výrobu klasického sektu.

Pro zdejší vinaře to znamenalo zásadní pokrok a také impulz k obrovskému rozmachu výroby. Dnes je drahá "šampaňská" metoda už dávno minulostí - byla nahrazena levnějšími velkovýrobními postupy s využitím druhotného kvašení v nerezových tancích.

Specifickou povahu získává Asti Spumante díky použité odrůdě. Tou je Moscato bianco, jeden z mnoha zástupců početné rodiny muškátů. Charakterizuje ho celková svěžest a bohaté aroma provázené v případě Asti Spumante vždy výrazně sladkou chutí způsobenou vyšším obsahem přírodního i dodatečně přidaného cukru.

Pokud se chcete trochu vyčlenit z nekonečného zástupu zákazníků, k nimž se každoročně dostane na 50 milionů litrů převážně komerčního Asti Spumante, nezbývá než podniknout mnohem náročnější cestu k získání podobného, ale mnohem vzácnějšího vína s názvem Moscato d'Asti. To je doménou malých a středně velkých výrobců a je vyráběno z téže suroviny jako Asti Spumante.

Na rozdíl od něj však neprochází druhou fermentací. Naopak, už prvotní kvašení je brzy přerušeno a výsledkem tohoto procesu je přírodně sladké, jemně perlivé víno s nízkým procentem alkoholu, které uchvacuje laiky i odborníky mimořádně bohatým a komplexním aroma.

Svahy v okolí města Asti však nejsou domovem zdaleka jenom muškátu. Velmi populární je červená Barbera d'Asti, pěstovaná na více než pěti tisících hektarech. Další zdejší reprezentanti nesou jména Dolcetto d'Asti, Freisa d'Asti a Grignolino d'Asti.

Přinášejí nám kromě zajímavého vína také malý návod k rozpoznání struktury italských vinařských jmen - ve všech těchto případech je první slovo vždy jménem odrůdy, která je vztažena ke konkrétnímu místu, jímž je v tomto případě okolí města Asti. Stejný princip platí i ve všech obdobně vytvořených jménech. Což platí vždy… až na početné výjimky.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz