Dlouhý pro Impuls: Ať si každý nakupuje, kdy chce

  14:03aktualizováno  14:03
Zákon, který zavírá obchody o svátcích, je trojským koněm k prosazení zákazu prodeje i o nedělích. Je o tom přesvědčen prezident Hospodářské komory a bývalý ekonom Vladimír Dlouhý. V pořadu Rádia Impuls Kauza dne se také rozčiluje nad postojem některých evropských zemí vůči odměňování českých řidičů kamionů.

„Ten zákon se nám zatraceně nelíbí. Považujeme ho za zbytečný, nemyslíme si, že je to dobré opatření. My se zaprvé bojíme, že je to trojský kůň směrem k nedělím a vůbec dalším dnům, kdy by mělo být zavřeno. A máme veliké pochybnosti dokonce o ústavnosti,“ uvedl Dlouhý (více čtěte zde).

Hospodářská komora spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu chtějí proti zákonu podat ústavní stížnost. K tomu potřebují přesvědčit celkem sedmnáct senátorů.

Kauza dne na Rádiu Impuls

Kauza dne Rádia Impuls s Jaroslavem Pleslem

Celý rozhovor s prezidentem Hospodářské komory České republiky Vladimírem Dlouhým odvysílá Rádio Impuls ve čtvrtek 27. října 2016 v 18 hodin. Celý záznam najdete včetně videa od 18:10 na webové stránce rádia.

Dlouhý, který připouští, že má sám výhrady k obchodním řetězcům, namítá, že zákon, regulující prodejní dobu během sedmi státních svátků, odporuje zdravému rozumu. „Hrome, proč mi má kdo říkat, když jsem soukromým podnikatelem, kdy mám mít otevřeno nebo zavřeno? Proč mě někdo chce vychovávat, jak je uvedeno v důvodové zprávě k tomuto zákonu, k tomu, jak se mám chovat, kdy mám a nemám chodit nakupovat?“ řekl v rozhovoru s Rádiem Impuls.

Rozčiloval se také nad postihováním tuzemských řidičů kamionů, kteří dostávají v zahraničí pokuty za nízkou mzdu a slíbil, že proti tomu bude Hospodářská komora bojovat ve vládě i v Evropské unii.

„Naší europoslanci jsou v tom aktivní, Česmad je v tom aktivní. Takže my budeme tlačit bezesporu dál. Aspoň kdybychom dokázali nějaký kompromis. Jako, kde to jsme? To nejsme na jednotném vnitřním trhu,“ řekl.

Vyjádřil se i k elektronické evidenci tržeb. Klíčový projekt hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem se podle něj měla pořádně připravit a spustit bez výjimek nejdříve v únoru.

„Já si pořád myslím, že se s tím mělo počkat na prvního února, že to od prvního prosince bude těžké. Řeší se to různými výjimkami pro trhovce, ale zase když něco zavádíte a začnete s příliš mnoha výjimkami, ono je potom těžké ty výjimky rušit a postupně do toho ty lidi zatahovat,“ podotkl s tím, že opatření jako celek Hospodářská komora podporuje.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Najdete na iDNES.cz