Šéfka mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová s řeckým ministrem...

Šéfka mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová s řeckým ministrem financí Janisem Varufakisem během setkání v Bruselu (11. února 2015). | foto: Reuters

Atény mají k dohodě daleko, říká šéfka MMF. Řekové už se vidí ve finále

  • 28
Je to až kuriózní, jak odlišný pohled mají Řekové a Mezinárodní měnový fond na dosavadní výsledky klíčového vyjednávání o reformách. Zatímco šéfka MMF Christine Lagardeová říká, že zbývá ještě mnoho práce, řecký premiér Alexis Tsipras už svou zemi vidí v cílové rovince.

Na dohodu o reformách, která se táhne měsíce, zbývá už jen týden. V pátek 5. června totiž musí Atény vrátit Mezinárodnímu měnovému fondu dluh 1,6 miliardy eur, na který však nemají peníze. A na to, aby si na splátky Řecko opět půjčilo, potřebuje souhlas mezinárodních věřitelů s jeho reformním programem.

Ačkoliv šéfka Lagardeová připouští, že vyjednávání pokročilo, na rozdíl od Řeků rozhodně optimismem nehýří. „Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ uvedla v rozhovoru pro německou televizi ARD. „Věci se pohnuly, stále však zbývá spousta práce, kterou je zapotřebí udělat,“ dodala. Vyjádřila se tak před začátkem zasedání ministrů financí zemí G7 v Drážďanech.

Řecko vidí svou situaci nepoměrně lépe. Tsipras ve středu uvedl, že rozhovory s věřiteli jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ prohlásil. Mluvčí Evropské komise nicméně upozornil, že v rozhovorech přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale i ohledně velikosti řeckého státního sektoru.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.

,