Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auta stojí v Česku víc než jinde

  10:07aktualizováno  10:07
Výrobci automobilů považují Čechy za klienty, kteří vnímají nové auto jako luxus, za nějž jsou ochotni hodně zaplatit. Světové automobilky totiž účtují Čechům za nová vozidla jednu z nejvyšších cen v Evropské unii.
Ve většině zemí Evropy vyjde nákup auta levněji než v Česku.

Ve většině zemí Evropy vyjde nákup auta levněji než v Česku. | foto: Profimedia.cz

Nákup stejného auta v zahraničí a jeho dovoz do Česka tak může ušetřit i pětinu. Ukázala to čerstvá studie Evropské komise, která srovnává prodejní ceny bez daně ve všech členských zemích.

Jde o ceny, které automobilky určují svým dealerům v jednotlivých zemích, a prodejci je respektují. Hrubé ceny aut v České republice jsou o 7,3 procenta nad průměrem v celé EU. "Vyplatí se přivézt hlavně dražší značky," říká Jiří Pokorný ze společnosti AutoDirect.

Uvedené informace neznamenají automaticky, že Češi musí platit za auta nejvíce. Výše daní se liší stát od státu. Například v Dánsku je cena se všemi daněmi a poplatky více než dvojnásobná oproti ceně bez daně. Ale Češi na tom mohou vydělat: auto si lze z Dánska přivézt a zaplatit daň u nás.

Například Škoda Superb (konkrétně typ Comfort Tdi 2,0) stála v době průzkumu na začátku května v Česku 21 199 eur bez daně. Dráž vyšla jen v Rakousku. Stejné auto přitom přišlo v Dánsku bez daně na 16 372 eur.

Pokud si ho v Dánsku koupíte, stačí ho doma přihlásit a zaplatit 19% daň u českého finančního úřadu. Pro auto se nemusí přitom až do Dánska. Například na Slovensku je cena bez daně u stejného auta nižší o 1500 eur. Podle pravidel pro nákup automobilů v rámci EU je totiž možné koupit vůz v jiné zemi, přivézt ho domů a zaplatit za něj místní daň.

Škoda vysvětluje rozdíl tím, že cena uvedená v tabulkách Evropské komise je nižší i o "standardní cenu výbav", které prý nejsou ve všech ostatních zemích. "Dalším důvodem je změna kurzu, koruna posílila," dodal mluvčí Jaroslav Černý. Každá automobilka má navíc různou cenovou strategii na evropských trzích.

Přesná čísla, kolik aut se takto ročně doveze, nikdo nezná. "Odhaduji to tak na jedno procento ročně prodaných aut," říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Citované tabulky Evropské komise bere svaz s rezervou. "Chceme od Evropské komise vědět, jak k těm datům přišla," říká Tunkl.

Podle něj může být rozdíl způsoben i tím, že v některé zemi se zrovna některý model vyprodává. "Je to obchodní politika každé značky," dodal.

Firem, které se zabývají dovozem nových aut z ciziny mimo běžnou dealerskou síť, každopádně přibývá. "Spoustu lidí může odradit papírování. Řada firem sem však začala vozit auta, na která se v Česku čeká u běžných dealerů příliš dlouho. A ještě bývají levnější," říká Ladislav Janda z firmy Automodul. Jednou z nich je liberecký Nescar. "Lze ušetřit kolem 10 až 20 procent proti ceně dealera," říká prodejce Miroslav Svoboda.

Někteří si auta vozí i na vlastní pěst. Pošlou do Německa poptávku, začnou smlouvat o ceně a pak zaplatí. "Druhý den kurýrem pošlou všechny doklady k autu, ty se dají na dopravní inspektorát, dostaneme techničák a číslo a jdeme si pro auto," popisuje způsob jeden z řidičů, který si jel letos za hranice pro nový lexus. Ušetřil tak přes 200 tisíc korun. Ale řada jiných značek vyjde v Německu dráž.

Ceny automobilů se ve většině nových zemí EU ze střední a východní Evropy v květnu meziročně snížily. Česká republika byla výjimkou: ceny zde stouply o 0,2 procenta. Na Slovensku se propadly o 7,6 procenta, a ve Slovinsku dokonce o 8,1 procenta. V celé Evropské unii se ceny v květnu meziročně zvýšily o 0,8 procenta.

Autor:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz