Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auta v Česku zdražují pomaleji než v Evropě

  0:01aktualizováno  0:01
V Česku jsou zatím nové automobily stále levnější než v zemích unie, které používají společnou měnu euro. Tuzemští prodejci navíc zatím ceny nezvedají s takovou rychlostí jako například v sousedním Polsku či v Maďarsku.

Rozdíly v cenách potvrdila studie firem PricewaterhouseCoopers a eurocarprice.com, z níž vyplývá, že ceny aut v Česku za poslední rok stouply jen o 1,7 procenta.

Češi si nyní nakupují auta za 91 procent průměrné ceny v eurozóně. Rozdíl se navíc prohlubuje, protože loni tamní ceny aut rostly průměrně o 4,6 procenta.

Výjimkou bylo Finsko, kde stagnovaly, ale na dalších 17 zkoumaných trzích v Evropě za poslední rok auta podražila téměř třikrát rychleji než v Česku.

Nejlevněji se prodávají vozy u severních sousedů. V Polsku jsou nyní jejich ceny na 84 procentech evropského průměru. Poláci však západní Evropu nejrychleji dohánějí, protože loni zažili více než dvanáctiprocentní skok.

Na opačném pólu je mezi západoevropskými zeměmi Dánsko, kde si lze koupit auto za dvojnásobek evropského průměru a v poslední době i tam auta rychle zdražují. Následují Norsko, Finsko a Portugalsko.

Výběr země, v které si koupit auto, může ušetřit desetitisíce korun. I když se odhlédne od cen v maloobchodě a srovnají se částky, jež neobsahují daně a přirážky, jsou ceny citelně jiné.

Například rozdíl mezi nejdražším Švýcarskem a nejlevnějším Řeckem je téměř třicet procent. Na Švýcarsku je přitom zřetelné, jak moc ovlivňují ceny zboží odvody státu. Zatímco ceny vozů bez daně má Švýcarsko nejvyšší, v obchodech pak Švýcaři platí za auta ceny čtyři procenta pod evropským průměrem.

Podle expertů se budou rozdíly v cenách aut stále více smazávat. Zároveň však upozorňují na to, že rozhodnutí unie sebrat výhradní právo prodávat auta jen značkovým prodejcům nezaručí zlevnění aut.

"Zároveň s tím, jak se zvyšuje nabídka aut a začíná fungovat nový systém, se ceny začínají sbližovat, ale na vyšší úrovni, než když se rozhodlo vzít exkluzivitu výhradním prodejcům," říká autor studie PwC Charles Seguin.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Najdete na iDNES.cz