Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Boj proti stáčení tachometrů. Pětině majitelů aut hrozí shánění razítka

  • 478
Návštěva stanice technické kontroly (STK) se může v blízké budoucnosti pro majitele některých vozů stát noční můrou. Aniž by cokoliv dělali se stavem tachometru, auto může přijít o povolení jezdit na silnici. I proto sílí hlasy, aby stát raději vybudoval kvalitní databázi, která lépe prověří, zda někdo s odometrem, jak se správně počítadlu najetých kilometrů říká, manipuloval.

Připravovaná vyhláška o technické kontrole počítá s tím, že pokud se při STK zjistí, že vozidlo má najeto méně, než při poslední kontrole, omezí mu technickou způsobilost jen na třicet dní. Během té doby může jeho majitel buď sehnat razítko ze servisu, nebo přijde o povolení jezdit na silnici.

„Dosud si berou lidé volno na STK, teď si budou brát volno ještě na to, aby sehnali v servisu razítko, že se s počítadlem muselo manipulovat kvůli závadě,“ říká Jiří Grund z Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA). Podle něj takové opatření může dopadnout na majitele až pětiny ojetých aut, kteří nevěděli, že předchozí majitel tachometr stočil a v podstatě bude legalizovat další přetáčení. Upozorňuje i na fakt, že při předchozí kontrole mohl technik napsat údaj špatně.

Ministerstvo dopravy dosud vyhlášku nezveřejnilo, podle mluvčího Tomáše Neřolda se na ní teprve pracuje.

Belgie jako vzor. Zápis z každé kontroly

Podle pořadatele konference, europoslance Tomáše Zdechovského, by měly členské státy Evropské unie směřovat spíše k vytvoření jednotného průkazu vozidla pro všechny země, který by obsahoval veškeré možné informace o stavu vozidla v čase. Například by se sbíraly informace z každé návštěvy servisu, kdy by se zapsal i počet kilometrů.

„Dat musí být dostatečný počet, musí se snížit intervaly mezi daty, kdy se tyto údaje sbírají,“ říká Jana Horáková z ministerstva vnitra. Podle ní by pomohlo, kdyby se zahrnuly například i údaje od pojišťoven.

Jako vzor považuje Zdechovský belgický Car-Pass. To je v podstatě výpis vývoje počtu kilometrů v průběhu času. Údaje se zapisují při technických kontrolách, návštěvách servisu, výměně pneumatik nebo i běžné silniční kontrole. V Česku podobnou službu nabízí několik komerčních firem, není ale povinná. Ověřit si historii mohou zájemci i na webu ministerstva dopravy. Jde ale jen o údaje z STK.

Belgické zákony umožňují kupujícímu zrušit smlouvu, pokud se prokáže neoprávněná manipulace s historií vozidla. „Ročně tam takových případů registrují jen kolem tisíce. Ta auta jsou pak prostě neprodejná, což dokáže podvodníky skutečně zastavit,“ dodal Zdechovský. Stejný systém by rád prosadil i v Česku.

Alternativou může být evropský systém Eucaris, data o počtu najetých kilometrů ve vozech do něj ale zatím dávají pouze čtyři země. Česko jde zatím cestou nové vyhlášky, o možném přechodu na modely z jiných zemí jen uvažuje. Podle odhadů tvoří auta se zmanipulovaným počtem kilometrů třicet až čtyřicet procent všech ojetin.