Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Autodopravci nebudou stávkovat. Vymohli si větší slevy na mýtném

  • 10
Autodopravci přestali hrozit, že v lednu spustí stávky kvůli zdražení mýtného o čtvrtinu. Nátlakovou akci odvolali po schůzce s ministrem dopravy Pavlem Dobešem. Dopravci dosáhli toho, že se spustí množstevní slevy na mýtném. Nebudou v lednu, ale až v létě, zato vyšší.

Dopravcům vadilo, že vláda rozhodla o navýšení sazeb mýtného od ledna o 25 procent, ale neprosadila už včasné přijetí novely zákona k zavedení množstevních slev pro tuzemské dopravce, ke kterým se písemně zavázala.

S ministrem se ve čtvrtek dohodli na kompenzacích za pozdější zavedení slev, řekl tajemník Česmadu Martin Špryňar. Slevy by měly dosáhnout kolem 400 milionů korun ročně.

Ministr podle Špryňara přislíbil, že urychlí schvalování novely zákona o pozemních komunikacích tak, aby byla účinná od dubna nebo od května. Tento týden prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Období začátku roku, kdy slevy nebudou zavedeny, bude stát dopravcům kompenzovat větším objemem slev v druhé polovině roku. Jednou variantou je, že by se snížil objem zaplaceného mýta pro vznik nároku na slevu.

"To, co nás vede k tomu na chvíli složit zbraně, je slib, že o co dopravci přijdou na začátku roku, tak tyto slevy budou dopravcům kompenzovány ve zbytku roku tak, aby celková dohoda byla naplněna," dodal Špryňar.

Dobeš by se měl písemně spolu s premiérem zavázat, že do 20. ledna společně připraví návrh nařízení vlády, které bude přesně řešit, jakým způsobem budou slevy realizovány. Návrh novely zákona by se měl na začátku ledna dostat ke zkrácenému projednání v hospodářském výboru a následně 31. ledna, kdy začíná schůze Sněmovny, by měl jít druhého a třetího čtení.

"Situace se vyhrotila naprosto zbytečně. My jsme na to několikrát upozorňovali, a i jsme se rozhodli suplovat úlohu ministerstva, a předložili jsme vlastní poslanecký návrh. Poslanci ale návrh, který mohl být přijat mnohem rychleji, vyřadili z programu," doplnil Špryňar.

Dopravci chystali na leden protesty namířené proti politikům. Podle Špryňara s protesty souhlasilo 90 procent dopravních firem.

Od zvýšení mýtných poplatků ministerstvo dopravy očekává navýšení výběrů mýtného v příštím roce o 1,3 miliardy korun na celkem 9,5 miliardy korun. V letošním roce očekává výnos z mýtného zhruba kolem osmi miliard. Sazby již letos vzrostly o čtvrtinu na zhruba pět korun za ujetý kilometr.