Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilky se bojí Klause. V Koreji může podepsat dohodu, která je poškozuje

  1:13aktualizováno  1:13
Evropské automobilky, za něž lobbuje Asociace evropských výrobců automobilů, propadly panice před víkendovým summitem Evropské unie a Jižní Koreje. V Soulu se ho bude jako prezident země předsedající EU účastnit také Václav Klaus. Důvodem je již několik let dojednávaná zásadní dohoda o volném obchodu mezi EU a Jižní Koreou, která podle zástupců evropských automobilek nahrává asijským podnikům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

A firmy teď mají strach z toho, že by český prezident, který bude mít na dosah pera tak zásadní smlouvu, nemusel odolat vábení "vejít do dějin" a dohodu by podepsal.

"Máme obavy, že Klaus z nějakých politických důvodů, například aby se ukázalo, že Česko při svém předsednictví dotáhlo do finále důležitou smlouvu, podepíše," říká Ivan Hodač, generální sekretář Asociace evropských výrobců automobilů, která zastupuje největší automobilky včetně BMW, Fiatu, Fordu, Volkswagenu či PSA Peugeot Citroënu. Ty dohromady zaměstnávají 2,3 milionu lidí.

Podle informací MF DNES se však výrobci obávají zbytečně. Vyjádření prezidenta Klause se včera sice získat nepodařilo, ale podle jeho mluvčího Radima Ochvata tato konkrétní smlouva podepsána v Soulu nebude.

Potvrzuje to také mluvčí českého zastoupení při EU Jan Slíva. "Dohoda v Soulu neměla být podepsána, ale parafována. Ale nedojde ani k tomu, protože není zcela dokončena. Chtěli bychom, aby tam došlo k silnému politickému signálu, že jednání budou uzavřena ještě za našeho předsednictví," uvedl Slíva. Podle něj by pak k faktickému podpisu došlo během švédského předsednictví.

Smlouva ruší například vzájemná dovozní a vývozní cla, což by v současné podobě podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy mohlo vyhovovat například českému strojírenství, chemickému průmyslu a některým službám. "Ale ještě chceme její vylepšení i pro automobilky," slibuje Tlapa.

Co vlastně automobilkám vadí? Podle nich by podepsání smlouvy ve stávající podobě podstatně zvýhodnilo korejské výrobce na úkor evropských a prakticky by znamenalo zelenou pro bezcelní dovozy některých součástek také z dalších asijských zemí, jako je například Čína nebo Indie.

Dohoda sice počítá s padnutím cel na obou stranách během tří až pěti let, ale bez toho, aby se jihokorejská strana vzdala dalších netarifních dovozních bariér (například neuznávání evropských automobilových homologací, což vývoz na tamní trh prodražuje). A navíc oslabuje takzvanou podmínku původu.

Podle ní musí dosud výrobky dovážené z Jižní Koreje obsahovat alespoň 60 procent dílů vyrobených v této zemi. Nově by k deklaraci "Made in South Korea" mělo stačit jen 40 procent, ostatní díly by mohly být vyrobeny jinde. Je pochopitelné, že by to bylo nejspíše v jiných asijských zemích, kde je pracovní síla ještě levnější.

A za takto dovezené díly do svých aut by navíc jihokorejští výrobci nemuseli platit doma clo, pokud by je exportovali dále do Evropy, což by jejich výrobky ještě zlevňovalo.

"Rádio vyrobené v Číně, které bude namontováno v jihokorejském autě, se tak do Evropy dostane prakticky bez cla," říká Ivan Hodač z evropské asociace výrobců automobilů.

Podle organizace by tak dohoda dala jihokorejským výrobcům výhodu zhruba jedné miliardy eur ročně, kterou by oproti dnešku ušetřili.

To by mohlo vyhovovat zákazníkům, pokud by jihokorejští výrobci chtěli tyto úspory promítnout do zlevnění svých dovážených aut. Mezi největší automobilky patří Hyundai Motor nebo Kia Motors. Oslovená automobilka Hyundai se včera na otázku ohledně dohody o volném obchodu a možného zlevnění nevyjádřila.

"Současný text dohody je pro evropský automobilový průmysl jednoznačně nevýhodný. I kvůli významu autoprůmyslu pro tuzemskou ekonomiku věříme, že české předsednictví EU dá přednost jejímu dopracování," říká ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar. Dohoda je pro evropské automobilky citlivá hlavně kvůli vzájemnému nepoměru dovozu a vývozu aut. Zatímco z Jižní Koreje proudí ročně zhruba 700 tisíc aut do EU, obráceně je to jen třicet tisíc vozů. Ročně se přitom v Jižní Koreji prodá milion nových aut.

Prezident Klaus včera hostil v Praze summit EU – Čína a před Soulem se zastaví ještě v ruském Chabarovsku, kde bude předsedat evropsko-ruskému summitu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

SZPI kontrolovala sýry dovezené z ciziny. Neprošel každý čtvrtý

Také nabídka mléčných výrobků je poměrně pestrá – seženete tu jogurty, sýry...

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další...

Najdete na iDNES.cz