Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automotive Lighting postaví halu a přijme 200 lidí. Díky LED světlům

  13:23aktualizováno  13:23
Je to až skoro zázrak. Automobilový průmysl zažívá recesi, ale výrobci dílů z Jihlavy se blýská na nebývale štědré časy. Nové technologie a nárůst počtu zakázek umožní podniku Automotive Lighting, v němž už nyní pracuje 1400 lidí, rozšířit výrobu a přijmout stovky dalších zaměstnanců.

Výroba světel pro automobilový průmysl v závodě Automotive Lighting v Jihlavě. Snímek je z roku 2008. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zatímco jihlavský podnik Bosch Diesel zaměstnancům krátí pracovní týden a snaží se tak ustát problémy kvůli menšímu počtu zakázek, sousední Automotive Lighting plánuje rozšíření výroby, nábor desítek dalších zaměstnanců a stavbu nové výrobní haly.

Společnost, která vyrábí světlomety, očekává v příštím roce navýšení zakázek o desetinu.

"Pomohou k tomu nové projekty chystané například pro automobilky Škoda, Daimler a BMW. Startujeme výrobu LED modulů a v roce 2014 nabíhá mimo jiné projekt pro nového zákazníka, Audi. Výhled pro další roky je ještě lepší, předpokládáme jak růst výroby, tak zaměstnanosti," uvedl ředitel Automotive Lighting Pavel Zvěřina s tím, že do rozvoje půjdou investice za desítky milionů korun.

V novém provozu bude čisto jako na operačním sálu

Firma, která má hlavní sídlo v Pávově, se nyní rozvíjí i v nedaleké Stříteži u Jihlavy. Připravuje zde výrobu právě LED modulů pro světlomety osobních aut v nové výrobní hale o rozloze téměř 3 780 metrů čtverečních. Právě technologie LED bude postupně nahrazovat halogenová i xenonová světla.

Ve výrobních plánech nového závodu je postupný růst výroby až na pět milionů kusů modulů ročně, který zajistí přibližně 200 zaměstnanců. Dlouhodobým záměrem je vybudovat v Jihlavě evropské technologickovývojové centrum se zaměřením na elektroniku v rámci koncernu Magneti Marelli.

"Do konce příštího roku bychom chtěli nabrat osmdesát zaměstnanců, zbytek postupně v dalších letech. Zájem budeme mít o středoškolsky i vysokoškolsky vzdělané lidi hlavně v technických oborech, zejména v elektrotechnice," upřesnil Zvěřina.

Zajímavostí je, že LED moduly se budou vyrábět ve speciálně vymezeném prostoru s přísnými nároky na čistotu, srovnatelnými s požadavky na operačních sálech v nemocnicích.

Sousední Bosch Diesel v pátek stojí, není práce

To v sousedním Bosch Diesel je atmosféra jiná. I ten vyrábí díly pro automobilový průmysl. "Řešíme problém s tím, že výrobci vyprodukovali celosvětově v uplynulých měsících výrazně víc automobilů, než prodali," uvedl obchodní ředitel Hermann Butz.

Bosch v Jihlavě vyrábí díly pro dieselové motory a s počtem 4 200 lidí je největším zaměstnavatelem na Vysočině. Aby nemusel propouštět, zavedl časová konta pracovní doby, její krácení je až o 20 procent za měsíc.

"Nedělají se pátky. Vždy v půlce měsíce nám vedení oznámí, které pátky se případně do práce půjde. My nic nenaděláme, ještě jim jsme vděční, že vůbec máme práci," řekl anonymně jeden z pracovníků.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz