Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automotive Lighting postaví halu a přijme 200 lidí. Díky LED světlům

  13:23aktualizováno  13:23
Je to až skoro zázrak. Automobilový průmysl zažívá recesi, ale výrobci dílů z Jihlavy se blýská na nebývale štědré časy. Nové technologie a nárůst počtu zakázek umožní podniku Automotive Lighting, v němž už nyní pracuje 1400 lidí, rozšířit výrobu a přijmout stovky dalších zaměstnanců.

Výroba světel pro automobilový průmysl v závodě Automotive Lighting v Jihlavě. Snímek je z roku 2008. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zatímco jihlavský podnik Bosch Diesel zaměstnancům krátí pracovní týden a snaží se tak ustát problémy kvůli menšímu počtu zakázek, sousední Automotive Lighting plánuje rozšíření výroby, nábor desítek dalších zaměstnanců a stavbu nové výrobní haly.

Společnost, která vyrábí světlomety, očekává v příštím roce navýšení zakázek o desetinu.

"Pomohou k tomu nové projekty chystané například pro automobilky Škoda, Daimler a BMW. Startujeme výrobu LED modulů a v roce 2014 nabíhá mimo jiné projekt pro nového zákazníka, Audi. Výhled pro další roky je ještě lepší, předpokládáme jak růst výroby, tak zaměstnanosti," uvedl ředitel Automotive Lighting Pavel Zvěřina s tím, že do rozvoje půjdou investice za desítky milionů korun.

V novém provozu bude čisto jako na operačním sálu

Firma, která má hlavní sídlo v Pávově, se nyní rozvíjí i v nedaleké Stříteži u Jihlavy. Připravuje zde výrobu právě LED modulů pro světlomety osobních aut v nové výrobní hale o rozloze téměř 3 780 metrů čtverečních. Právě technologie LED bude postupně nahrazovat halogenová i xenonová světla.

Ve výrobních plánech nového závodu je postupný růst výroby až na pět milionů kusů modulů ročně, který zajistí přibližně 200 zaměstnanců. Dlouhodobým záměrem je vybudovat v Jihlavě evropské technologickovývojové centrum se zaměřením na elektroniku v rámci koncernu Magneti Marelli.

"Do konce příštího roku bychom chtěli nabrat osmdesát zaměstnanců, zbytek postupně v dalších letech. Zájem budeme mít o středoškolsky i vysokoškolsky vzdělané lidi hlavně v technických oborech, zejména v elektrotechnice," upřesnil Zvěřina.

Zajímavostí je, že LED moduly se budou vyrábět ve speciálně vymezeném prostoru s přísnými nároky na čistotu, srovnatelnými s požadavky na operačních sálech v nemocnicích.

Sousední Bosch Diesel v pátek stojí, není práce

To v sousedním Bosch Diesel je atmosféra jiná. I ten vyrábí díly pro automobilový průmysl. "Řešíme problém s tím, že výrobci vyprodukovali celosvětově v uplynulých měsících výrazně víc automobilů, než prodali," uvedl obchodní ředitel Hermann Butz.

Bosch v Jihlavě vyrábí díly pro dieselové motory a s počtem 4 200 lidí je největším zaměstnavatelem na Vysočině. Aby nemusel propouštět, zavedl časová konta pracovní doby, její krácení je až o 20 procent za měsíc.

"Nedělají se pátky. Vždy v půlce měsíce nám vedení oznámí, které pátky se případně do práce půjde. My nic nenaděláme, ještě jim jsme vděční, že vůbec máme práci," řekl anonymně jeden z pracovníků.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Magnát Valenta: Legální hazard tratí, zvažujeme odchod z trhu

Kouření, alkoholu a hazardu se lidé podle Iva Valenty nevzdají.

Současná přísná regulace dostala kamenné herny do červených čísel a pomohla vyrůst nelegálnímu hazardu, říká Ivo...

Česko zbohatlo. Peníze z EU už samy nepotečou

(Ilustrační snímek)

Lépe než Portugalci, Řekové, ale třeba i než lidé v jižní Itálii si dnes žijí Češi. Sice ne podle porovnání výplatních...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Najdete na iDNES.cz