Automotive Lighting postaví halu a přijme 200 lidí. Díky LED světlům

  13:23aktualizováno  13:23
Je to až skoro zázrak. Automobilový průmysl zažívá recesi, ale výrobci dílů z Jihlavy se blýská na nebývale štědré časy. Nové technologie a nárůst počtu zakázek umožní podniku Automotive Lighting, v němž už nyní pracuje 1400 lidí, rozšířit výrobu a přijmout stovky dalších zaměstnanců.

Výroba světel pro automobilový průmysl v závodě Automotive Lighting v Jihlavě. Snímek je z roku 2008. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zatímco jihlavský podnik Bosch Diesel zaměstnancům krátí pracovní týden a snaží se tak ustát problémy kvůli menšímu počtu zakázek, sousední Automotive Lighting plánuje rozšíření výroby, nábor desítek dalších zaměstnanců a stavbu nové výrobní haly.

Společnost, která vyrábí světlomety, očekává v příštím roce navýšení zakázek o desetinu.

"Pomohou k tomu nové projekty chystané například pro automobilky Škoda, Daimler a BMW. Startujeme výrobu LED modulů a v roce 2014 nabíhá mimo jiné projekt pro nového zákazníka, Audi. Výhled pro další roky je ještě lepší, předpokládáme jak růst výroby, tak zaměstnanosti," uvedl ředitel Automotive Lighting Pavel Zvěřina s tím, že do rozvoje půjdou investice za desítky milionů korun.

V novém provozu bude čisto jako na operačním sálu

Firma, která má hlavní sídlo v Pávově, se nyní rozvíjí i v nedaleké Stříteži u Jihlavy. Připravuje zde výrobu právě LED modulů pro světlomety osobních aut v nové výrobní hale o rozloze téměř 3 780 metrů čtverečních. Právě technologie LED bude postupně nahrazovat halogenová i xenonová světla.

Ve výrobních plánech nového závodu je postupný růst výroby až na pět milionů kusů modulů ročně, který zajistí přibližně 200 zaměstnanců. Dlouhodobým záměrem je vybudovat v Jihlavě evropské technologickovývojové centrum se zaměřením na elektroniku v rámci koncernu Magneti Marelli.

"Do konce příštího roku bychom chtěli nabrat osmdesát zaměstnanců, zbytek postupně v dalších letech. Zájem budeme mít o středoškolsky i vysokoškolsky vzdělané lidi hlavně v technických oborech, zejména v elektrotechnice," upřesnil Zvěřina.

Zajímavostí je, že LED moduly se budou vyrábět ve speciálně vymezeném prostoru s přísnými nároky na čistotu, srovnatelnými s požadavky na operačních sálech v nemocnicích.

Sousední Bosch Diesel v pátek stojí, není práce

To v sousedním Bosch Diesel je atmosféra jiná. I ten vyrábí díly pro automobilový průmysl. "Řešíme problém s tím, že výrobci vyprodukovali celosvětově v uplynulých měsících výrazně víc automobilů, než prodali," uvedl obchodní ředitel Hermann Butz.

Bosch v Jihlavě vyrábí díly pro dieselové motory a s počtem 4 200 lidí je největším zaměstnavatelem na Vysočině. Aby nemusel propouštět, zavedl časová konta pracovní doby, její krácení je až o 20 procent za měsíc.

"Nedělají se pátky. Vždy v půlce měsíce nám vedení oznámí, které pátky se případně do práce půjde. My nic nenaděláme, ještě jim jsme vděční, že vůbec máme práci," řekl anonymně jeden z pracovníků.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.

Automotive Lighting postaví novou výrobní halu u Stříteže, těsně vedle dálnice.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Elektřina a plyn příští rok zdraží, zlevní dřevo z kůrovcové kalamity

Ilustrační snímek

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou...Najdete na iDNES.cz