Zákon má omezit internetové obry. Podle kritiků může ohrozit svobodu na síti

  1:00aktualizováno  1:00
Hudební vydavatelství a filmová studia dokázala do zákonů dostat ochranu své produkce, kopírovat filmy nebo hudbu bez jejich souhlasu považují státy v podstatě za krádež. Teď se podobnou ochranu duševního vlastnictví snaží zavést Evropský parlament i u psaného slova.
Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek) | foto: AP

Výbor pro právní záležitosti bude zítra projednávat směrnici, kterou chce dát autorům a vydavatelským domům větší páku především proti nadnárodním technologickým firmám v čele s Googlem a Facebookem.

Mnoho uživatelů se totiž spokojí s tím, že si na internetu přečtou jen několik řádků, které jim například vyhledávač ukáže. Ale už se nepodívají přímo ke zdroji, tedy na webovou stránku tvůrce. Příjmy z inzerce tak zinkasuje vyhledávač, ale autor textu ostrouhá.

Podle návrhu směrnice by však měly nadnárodní internetové firmy získat ke sdílení náhledu článku výslovný souhlas vydavatelského domu nebo autora. A bez něj by ho nemohly zobrazit.

„To se může stát základem pro tzv. daň z odkazu, konkrétně zpoplatnění náhledů, které se k odkazům připojují. To by postihlo provozovatele vyhledávačů, sociálních sítí a dalších služeb, kteří by museli najít způsob, jak své náklady přenést na uživatele,“ uvedl pro MF DNES Mikuláš Peksa z České pirátské strany.

O tom, že je třeba nastavit nová pravidla pro digitální věk, se hovoří delší dobu. „Žijeme v éře internetu, ale nemáme pravidla upravující například užívání, sdílení nebo vytěžování digitálního obsahu,“ řekl europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda. Podle vydavatelů je přebírání odkazů a výtahů z textů porušení autorských práv, kterým novináři a média přicházejí o své příjmy. Za jedno je s nimi i Ochranný svaz autorský. Chtějí proto najít řešení, které rozdělí příjmy mezi vyhledávače a zdrojové stránky.

Vyhledávač musí náhled zobrazit

Má to však háček. Například internetové vyhledávače jako Google ze své podstaty takové náhledy zobrazovat musí – jinak by uživatelé přicházeli o obsah. Jde ale o to, kolik textu bude v náhledu zobrazeno a zda to ještě bude motivovat uživatele k návštěvě zdrojové stránky či nikoliv. Pod palbou kritiky se Google se svým vyhledávačem ocitl například se svou službou Google Images poté, co v ní začal zobrazovat fotky v plném rozlišení. Uživatelé vyhledávače tak už totiž nemají motivaci přejít na původní stránku.

Podle zdrojů MF DNES, které mají blízko k dění v Bruselu, ale nepřály si být jmenovány, bude nakonec všechno jinak. „Současný návrh směrnice jen obsahuje mnoho neznámých a je vágní. Již teď existují pozměňovací návrhy, které nedostatky budou brát v potaz,“ uvedl pro redakci jeden z nich.

Pozměňovací návrhy, kterých se sešlo téměř tisíc, by se měly zabývat i specifickým užitím odkazů. To potvrdil i Svoboda. „Podle jednoho z pozměňovacích návrhů by stať o odkazech mohla být úplně vypuštěna. Otázkou je, jak bude výbor ve středu hlasovat,“ doplnil.

V zemích EU přitom již proběhly individuální snahy, jak tuto problematiku řešit. V Německu zástupce tamních vydavatelů tiskovin (VG Media) usiloval o zpoplatnění odkazů ve vyhledávačích. Když Google odmítl ustoupit a pohrozil, že nebude příslušná média odkazovat, vydavatelé ustoupili a svých požadavků vůči Google se vzdali. Jasně se tak ukázalo, že ani země velikosti Německa na internetové obry sama nestačí.

Kromě textů se směrnice zabývá i dalším mediálním obsahem, například videem. Služby typu YouTube nebo třeba sdílená datová úložiště typu ulož.to budou muset hlídat, zda nedochází u materiálu, který nahraje uživatel, k porušování autorských práv.

Budou tak muset činit bez vyzvání, přičemž za něj ponesou odpovědnost. Pokud uživatel služby nahraje autorský obsah na internet nelegálně, vlastník služby bude povinen majiteli obsahu zaplatit. I zde je však mnoho neznámých.

Zaprvé jde o to, jak by internetové firmy obsah kontrolovaly. Již dnes existují automatizované nástroje, které ukradený obsah identifikují. Ale ani ty nejlepší z nich neodhalí více než 60 procent.

Úskalí navíc spočívá v tom, že i nejlepší systémy se snadno dopustí chyby a mohou zcenzurovat nezávadný obsah. Podle piráta Peksy by přijetí směrnice s tímto bodem omezilo svobodu slova.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Omezování fosilních paliv nás bude stát téměř bilion dolarů, varují Norové

Norské ropné plošiny

Tlak na omezování fosilních paliv může Norsko připravit o majetek v hodnotě 800 miliard amerických dolarů. Vyplývá to z...

OBRAZEM: Svařák, Santa a ozdoby. Vánoční trhy najdete nejen v Evropě

Vánoční trhy v Moskvě (prosinec 2018)

Češi na adventních věncích brzy zapálí třetí svíčku a mnozí začínají plánovat výlety na vánoční trhy do zahraničí....

Německou silnici zalila tuna mléčné čokolády, likvidovat ji museli hasiči

Silnice zalitá čokoládou u německé továrny.

Čokoládové výrobky společnosti Drei Meister byly známy především v Německu a blízkém okolí. Od pondělního večera se...

Najdete na iDNES.cz