Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva ze tří Čechů věří, že jsou Google a spol. mocnější než EU

  6:00aktualizováno  6:00
Většina Čechů podporuje novou směrnici o autorských právech a nadnárodní technologické firmy považuje za mocnější, než je Evropská unie. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění ve vybraných zemích včetně České republiky, který zveřejnila iniciativa Europe for Creators.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Téměř polovina (49 %) respondentů z České republiky si podle průzkumu myslí, že americké technologické firmy, jako je Facebook, Google či Amazon, přímo ohrožují správné fungování demokracie. Na západ od nás je podpora tohoto názoru ještě větší – v Německu 66 %, ve Francii 76 %.

Přes 65 procent dotázaných Čechů pak věří, že se tyto firmy férově nedělí o zisky z obsahu třetích stran s lidmi, kteří obsah vytvořili. Primárně se jedná o velká média. Stejné množství respondentů si také myslí, že jsou Google, Facebook, Amazon a jim podobné společnosti mocnější než EU.

Výsledky výzkumu přichází týden před zásadním hlasováním Evropského parlamentu o nové směrnici o autorských právech. Ta, pokud projde, umožní mediálním domům požadovat od společností typu Facebooku či Googlu platby za používání jejich obsahu. Hlasování proběhne 12. září.

Mezi vybrané země, ve kterých výzkum probíhal, patří kromě ČR i Německo, Polsko a Francie. Jde o země, ve kterých se v poslední době o zmíněné směrnici nejvíce diskutovalo.

Směrnice by měla pomoci vydavatelům

Mnoho uživatelů se při čtení zpráv spokojí s tím, že si na internetu přečtou jen prvních pár řádků publikovaného článku, které jim ukáže vyhledávač. Už se ale nepodívají přímo ke zdroji, na webovou stránku tvůrce. Příjmy z inzerce pak inkasuje Google nebo Facebook, kdežto autor textu z něj nemá žádný zisk, byť náklady na jeho tvorbu nesl on.

Které státy se účastnily průzkumu

  • Španělsko

  • Itálie

  • Německo

  • Polsko

  • Česká republika

  • Rumunsko

  • Řecko

  • Francie

Navrhovaná směrnice autorského zákona by vyhledávače a sociální média zavázala k tomu, aby za využívání části obsahu vydavatelům platili. Kolik, o tom by se rozhodlo na základě celoevropského klíče.

Již dříve v některých členských zemích EU proběhly pokusy, jak problematiku vyřešit. Například v Německu zástupce tamních vydavatelů tiskovin (VG Media) usiloval o zpoplatnění odkazů ve vyhledávačích. Když ale Google pohrozil, že nebude na příslušná média odkazovat vůbec, vydavatelé se zalekli a ustoupili od svých požadavků.

Nadnárodní firmy proti směrnici bojují

Vydavatelé se po mnohých neúspěších obrátili na Evropskou unii. Europoslanci po několika měsících přišli s finální verzí směrnice, o které se za týden bude hlasovat.

Průzkum Europe for Creators - září 2018

Průzkum Europe for Creators - září 2018

Obsahuje i požadavek, aby stránky jako YouTube nebo Ulož.to nesly zodpovědnost za zprostředkovaný obsah. Jinými slovy, měly by zodpovídat za videa či hudební skladby, které se na jejich serverech nacházejí. Dnes tuto zodpovědnost mají jen uživatelé, kteří mediální obsah na internet nahrávají.

KOMENTÁŘ: Za práci se platí. Vydělávat na cizím obsahu je nefér

Tato část návrhu se stala terčem kritiky. Společnosti poukazují na to, že by si malí zprostředkovatelé obsahu nemohli nákladný kontrolní software dovolit. Žádný program v současnosti navíc nedosahuje přesnosti vyšší než 60 %.

Velké technologické lobby se navíc nelíbí, že by firmy měly platit za zobrazování upoutávek na cizí obsah. Mezi nejčastější argumenty korporací patří, že bez jejich služby by čtenář článek vůbec neviděl.

Podle výzkumu veřejnost směrnici podporuje

Výzkum iniciativy Europe for Creators hovoří jasně ve prospěch nové směrnice. Většina (87 %) všech respondentů z osmi evropských zemí její vznik podporuje či spíše podporuje. Z českých respondentů se pro vyjádřilo 69 % dotázaných. „Určitě ne“ ve výzkumu odpovědělo jen 7 % Čechů.

Dvě třetiny dotázaných Čechů pak věří, že alespoň nějakou kompenzaci za využívání jejich obsahu by společnosti měly médiím poskytovat.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Proč se mění pravidla pro využívání obsahu na internetu

(Ilustrační snímek)

Europoslanci ve středu rozhodnou o podobě směrnice o autorském právu, která má změnit pravidla pro toky peněz na...

Řecko vystupuje ze záchranného programu a krize končí. Ale jen oficiálně

Drama o budoucnost Řecka pokračuje. Hra je ve finále.

Řecko v pondělí vystupuje ze třetího záchranného programu evropských věřitelů. Spoléhá už jen na sebe a musí si peníze...

Britští výrobci sladkostí vrší hromady cukru. Děsí je brexit

Firma Kraft kupuje britského výrobce cukrovinek Cadbury.

Výrobce cukrovinek firma Cadbury se začala chystat na to, že by Velká Británie mohla opustit Evropskou unii bez dohody....

Najdete na iDNES.cz