Avia. Výroba

Avia. Výroba | foto: ČTK

Potvrzeno: Avia v Česku končí, vyrábět se bude jen v Indii

  • 73
Výroba nákladních automobilů Avia v Česku po dlouhém boji o život končí. Výroba se přesouvá do Indie, odkud se však auta s více než šedesátiletou tradicí nebudou do Evropské unie vyvážet. O ukončení výroby a prodeji majetku rozhodla mateřská společnost Avia Ashok Leyland Motors.

O služby jako je například záruční servis a prodej náhradních dílů, by však český zákazník neměl přijít, ujišťuje firma. Výroba se má zastavit k 31. červenci.

"Musím to vzít jako fakt," řekl zklamaně výkonný ředitel Avie Tomáš Jiřička. "Loni se podařilo prodat 1 003 vozů a zvýšit tržby, nicméně pořád to nestačilo na to, aby byla automobilka finančně nezávislá," dodal pro iDNES.cz ředitel, který odchází k 30. červnu. Víc se o situaci bavit nechtěl.

O odchodu Avie se spekulovalo delší dobu. Letos se v pražské fabrice vyrobily jen čtyři automobily. Letňanský závod by se měl uzavřít, rozprodat a výroba včetně duševního vlastnictví přesunout do Indie. Indický vlastník Leyland Motors zároveň nepočítá s tím, že by se nákladní vozy s 66 let trvající tradicí v českých zemích dovážely do Evropské unie, kde platí přísnější předpisy včetně emisních norem.

V miliardové zemi, která se v posledních letech stává perspektivním automobilovým trhem, se dokončuje model podobný Avii. Na trh by měl přijít v červenci. Avia je od roku 2006 součástí indického koncernu Hinduja Group, jehož vlajkovou lodí je druhá největší automobilka v Indii Ashok Leyland.

Ke konci roku 2012 Avia zaměstnávala 227 pracovníků. Loni zvýšila tržby o 56 procent na 665 milionů korun, stále ale byla ve ztrátě. Prodej se zvýšil o dvě třetiny na 1 003 aut, hranice rentability přitom je kolem tří tisíc vozů, uvedla ČTK.

Od letadel a budování vlasti k cestě na Západ

Historie firmy Avia se začala psát v roce 1919. Firemní logo však na sobě zpočátku nesla jen letadla. V předválečných třicátých letech byly stíhačky Avia B-534 páteří tehdejší armádní letky. S výrobou nákladních aut se začalo až po druhé světové válce. V roce 1947 přišla na svět první série automobilů a autobusů této značky. V roce 1963 skončila firma s výrobou letadel.

V šedesátých letech firma naplno rozjela výrobu nákladních automobilů, které se používaly na staveništích, v lesích i v armádě. Avia spolupracovala s Pragou na některých modelech legendárního terénního vozu V3S, obě firmy se pak v roce 1986 spojily do Oborové hospodářské jednotky. V 80. a 90. let měl podnik továrny v Brně, Ivančicích a Žilině. Od konce šedesátých let vyráběla Avia vozy v licenci francouzské Renault-Saviem.

Po rozpadu ČSFR se opět Avia osamostatnila. V ulicích devadesátých let byly hojně vidět například modely A21-T a A31-T.

V roce 1992 se podnik transformoval na akciovou společnost Avia - Hamilton Standard, privatizoval se ze dvou třetin do českých rukou. V polovině 90. let však získala majoritu v Avii jihokorejská Daewoo s rakouským Steyrem. Nový investor měl jasný cíl: vyrobit nový model, který by plně konkuroval na západních trzích. Končila tak stará éra. Jejím posledním přírůstkem byla Avia A80, kterou někteří dopravci využívají dodnes. V nové řadě přišly na první pohled znatelné designové změny. Prvním dítětem Avie nové éry byl vůz D 60. V rukou Indů je automobilka od roku 2006.