Ministr financí Andrej Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

Babiš si v odpovědi horníkům rýpnul do Sobotky kvůli OKD a Bakalovi

  • 92
Ministr průmyslu Jan Mládek zatím nedokázal přesvědčit vládu, že by společnost OKD měl odkoupit státní podnik Diamo. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš s tímto řešením nesouhlasí. Vláda jednání o tom přerušila kvůli nepřítomnosti řady ministrů na jednání. Babiš si také rýpnul do premiéra Bohuslava Sobotky kvůli dřívější privatizaci OKD.

„Chápu, že se dovoláváte pomoci u někoho, kdo před patnácti lety předložil vládě ke schválení privatizaci společnosti OKD, přičemž novým vlastníkem se následně stala společnost pana Bakaly,“ napsal Babiš Sdružení hornických odborů.

„Ministerstvo financí je toho názoru, že prodejní proces závodu OKD je určen primárně pro soukromé investory a je součástí reorganizace od samého počátku. Trvám na tom, že role státu přichází až v okamžik, kdy nebude předložena řádná nabídka soukromého investora, přičemž případná závazná nabídka ze strany státní společnosti jednoznačně poškozuje prodejní proces a tedy celé OKD,“ uvedl ministr financi.

Závěry o tom, že celý proces těžby včetně postupného útlumu zajistí stát nejlevněji nebo že soukromý investor na postupný útlum nevydělá, považuje za nepodložené a předčasné.

K odkupu OKD vládu vyzvaly právě hornické odbory. OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch však závisí na tom, zda se podaří pro OKD najít strategického partnera. Ten má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v jednotlivých šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.

Mládkovo ministerstvo průmyslu navrhuje, aby závazná nabídka na odkup OKD obsahovala takzvanou rozvazovací podmínku. Podle ní by závazná nabídka pozbyla účinnosti, pokud vláda nejpozději do 31. března transakci odmítne. „Může tak učinit na základě upřesněných vstupních údajů, zejména parametrů reorganizačního plánu společnosti, které ještě nejsou dosud zcela k dispozici,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Navrhovaný postup je podle ministerstva motivován především tím, že stát by se nakonec musel postarat o bezpečný a řádný útlum dolů a propuštěné zaměstnance, pokud svoji povinnost nesplní těžařská společnost. „Na rozdíl od soukromého investora se stát této odpovědnosti zbavit nemůže a nesmí. Není cílem vměšovat se do procesu výběru investora, který zajišťuje OKD a jeho poradci pod dohledem insolvenčního správce, věřitelského výboru, schůze věřitelů a soudu,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Odboráři OKD v úterý uvedli, že i přes současné poměrně vysoké ceny uhlí se očekává, že firma bude letos ve ztrátě a vyčerpá celou půjčku 700 milionů korun, kterou jí loni poskytla vláda. Na konci roku OKD požádala vládu o další státní pomoc, až 723 milionů korun na útlum Paskova. Od ukončení těžby do rozhodnutí o technické likvidaci dolu budou podle odborů náklady na jeho udržování přibližně 25 milionů korun měsíčně.

„Jsme naprosto pevně přesvědčeni o tom, že je nereálné, aby případný soukromý investor byl ochoten tyto budoucí náklady kalkulovat při svých zájmech o investice do těžby uhlí, a máme značné obavy, že v zájmu navrácení svých investic a při zájmu o generování zisků půjde z jeho strany jen o další drancování nerostného bohatství ve svůj prospěch,“ uvedli odboráři. Proto by podle nich kontrolu nad firmou měl převzít stát.