Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto: Michal Šula, MAFRA

Firmu Čapí hnízdo vlastnil přímo Babiš, říkají údajné dokumenty z banky

  • 95
Z posledních dokumentů zveřejněných skupinou Šuman vyplývá, že když farma žádala banku HSBC o půjčku, ručila za ni Babišova společnost Agrofert. Babiš podle dokumentu v té době farmu vlastnil. To samo o sobě nárok farmy Čapí hnízdo na dotaci nezpochybňuje. Šéf ANO nicméně v pondělí v návaznosti na zveřejnění dokumentu uvedl, že farmu nikdy nevlastnil.

Dokumenty zveřejněné anonymní skupinou Šuman mají dle některých interpretací sloužit jako vodítko k tomu, že se Andrej Babiš osobně podílel na dotačím podvodu pro farmu Čapí hnízdo. Prozatimní data ani údajné internerní dokumenty banky HSBC tomu ale nenasvědčují.

Babiš ručení úvěru ve výši 350 000 000 korun u banky HSBC podepsal 25. 6. 2008, tedy o čtyři měsíce později, než farma Čapí hnízdo požádala o dotaci. Žádost u ROP Střední Čechy musela být podána mezi 20. prosincem 2007 a 29. únorem 2008. Podle Babišových slov farma Čapí hnízdo požádala o dotaci 29. února 2008, tedy v poslední možný den zákonného termínu.

Babiš řekl, že v té době Čapí hnízdo nevlastnil. „Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době (tedy 29. 2. 2008, pozn. red.) mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl dříve Babiš. Dokument zveřejněný skupinou Šuman toto nerozporuje.

„Šuman“ tvrdí, že Čapí hnízdo vždy vlastnil Babiš. Ten dá trestní oznámení

Za úvěr firmě Čapí hnízdo tedy v době podpisu ručila společnost Agrofert vlastněná Andrejem Babišem. Ve zveřejněných dokumentech se však také uvádí, že majitelem farmy Čapí hnízdo byl v době žádosti o půjčku Andrej Babiš. A to Babiš popřel.

08.října 2017 v 15:06, příspěvek archivován: 09.října 2017 v 11:29

V redakční poště přistál výpis z banky. @AndrejBabis - my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní. #čapí - tweet 3/3 https://t.co/w73KtClpgU

Šéf ANO pravost v neděli zveřejněných dokumentů nepotvrdil. Na dotaz iDNES.cz uvedl, že by to měla zjistit policie. Babiš v pondělí také prohlásil, že „Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili.“

Banka HSBC v pondělním prohlášení uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. „Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla společnost.

Babiš v pondělí řekl, že kvůli zveřejněným dokumentům chystá podat na neznámé pachatele trestní oznámení (psali jsme zde).

Okolnostmi schválení dotace pro farmou Čapí hnízdo se v současné době zabývají české úřady činné v trestním řízení. Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše policie podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. První místopředseda hnutí Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Kauza je má podle jejich názoru poškodit před volbami (psali jsme zde) .

Dotace byla totiž určena pro malé a střední podniky a policie tvrdí, že Babiš chtěl v součinnosti s dalšími lidmi zastřít vlastníka farmy, aby získal dotaci, na niž by jinak jako velkopodnikatel, vlastník koncernu Agrofert a druhý nejbohatší občan České republiky neměl nárok. 

Dotaci pro Farmu Čapí hnízdo kromě českých orgánů prošetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Průběh vyšetřování ale úřad nechce komentovat. Dříve jen uvedl, že očekává uzavření případu do konce tohoto roku (psali jsme zde).

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku