Do Maroka můžeme dodávat auta, textil i zbraně, je to brána do Afriky, řekl Babiš

  20:51aktualizováno  20:51
Rabat (od zpravodaje MF DNES) - Premiér Andrej Babiš v úterý při oficiální návštěvě Maroka prohlásil, že vidí velký obchodní potenciál mezi Českem a severoafrickým královstvím. Země by podle něj měly prohloubit obchodní vztahy. Babiš zmínil další uplatnění českých průmyslových firem, zejména v automobilovém a textilním odvětví.

Premiér Maroka Saadaddín Usmání (vpravo) s českým premiérem Andrejem Babišem | foto: MF DNES

„Maroko je pro nás druhý největší obchodní partner v Africe. Je bránou do Afriky, protože obchoduje s celou Afrikou,“ řekl Andrej Babiš po společném jednání s delegací vedenou premiérem Saadaddínem Usmáním  v hlavním městě Maroka Rabatu

Fotogalerie


Vzájemný obchodní obrat mezi Českem a Marokem je nyní 500 milionů dolarů. Podle české premiéra jsou však možnosti obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi podstatně větší. Za posledních pět let se český vývoz do Maroka zdvojnásobil a řada českých firem už v zemi působí.

Babiš zmínil, že Maroko je největším výrobcem automobilů na africkém kontinentě a že se z něj do Česka vyváží například Dacie nebo Renaulty. Česko naopak do země vyváží škodovky. Český premiér věří, že počet vyvážených českých vozů může stoupnout ze stávajících 2 400 na 4 000 ročně. 

„Je důležité, aby čeští podnikatelé věděli, co Maroko chce. Maroko má obrovský potenciál a není potřeba z něj mít obavy,“ přesvědčoval podnikatele na slavnostním obědě premiér, podle kterého je velký potenciál obzvláště ve zbrojním průmyslu. Babiše při jeho misi doprovází zástupci 40 tuzemských firem.

České firmy mohou dát Maročanům práci

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v úterý v Rabatu podepsala za Česko dohodu o vzájemné spolupráci. „Počáteční kroky projednáme na smíšené česko-marocké pracovní skupině pro hospodářskou spolupráci,“ uvedla Nováková po schůzce se svým marockým protějškem Moulayim Hafídem Elalamym.

Maročany podle Novákové nejvíce zajímají investice českých firem na marockém trhu. Severoafrická země se potýká s poměrně velkou nezaměstnaností mladých lidí, kteří by mohli mít potenciál právě pro české firmy investující na marockém trhu. Mezi klíčové oblasti budoucí spolupráce patří automobilový a letecký průmysl a textilní odvětví. 

Andrej Babiš také zavzpomínal na svoje svoje působení v Maroku za minulého režimu. Zmínil, že když zemi v roce 1991 opouštěl, nemělo Maroko ani kilometr dálnic, dnes jich království má 1800 kilometrů dálnic. Česko v porovnání jen 1250 kilometrů. V tom mají Češi dle něj Maročanům co závidět. Český premiér dodal, že v zemi nedávno zprovoznili vysokorychlostní vlakové tratě, o který se v Praze již dlouho stále jen diskutuje.

Český premiér jednal se svým protějškem Saadaddínem Usmáním i o migrační krizi. Protistraně vysvětlil, proč se Česko rozhodlo nepřipojit ke globálnímu migračnímu paktu. Oba premiéři se shodli na tom, že africkým zemím je potřeba pomáhat, aby nedocházelo k ilegální migraci do Evropy. Maroko v tomto podle něj odvádí dobrou práci, když se vzdělává studenty z jiných afrických zemí. 

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Slovensko zdaní obchodní řetězce. Do rozpočtu odvedou miliardy navíc

ilustrační snímek

Slovenští poslanci ve čtvrtek schválili sektorovou daň pro obchodní řetězce s potravinami ve výši 2,5 procenta z...

Konec starostí s vodou. Saúdové doufají v rozvoj hydroponických farem

Uprostřed saúdskoarabské pouště pěstují rajčata díky hydroponickým farmám

V saúdskoarabské poušti se s nedostatkem vody každý vypořádává po svém. Skupina farmářů uskupených kolem jednoho...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Najdete na iDNES.cz