Babiš - nový magnát č. 1 - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš - nový magnát č. 1

Takové impérium jako Andrej Babiš nevlastní žádný člověk v České republice. Firma Agrofert Holding, ve které má 45 procent akcií, byla v roce 2000 s téměř třiceti miliardami korun tržeb a dvouapůlmiliardovým ziskem osmá v žebříčku největších českých podniků. A teď zamíří ještě mnohem výš. Kabinet Miloše Zemana rozhodl, že Agrofertu prodá společnost Unipetrol.

Spojí se tak dvě největší firmy v české chemii, které dohromady budou mít podstatně více majetku než někdejší impérium Chemapol Václava Junka.

Donedávna na veřejnosti neznámý Babiš je mužem s obrovským vlivem, má blízko ke špičkám ODS i ČSSD. "Umí komunikovat hlavně s ministrem vnitra Stanislavem Grossem a osobně se zná i s premiérem Milošem Zemanem," říká jeden z vlivných členů sociální demokracie.

Blíže má podle profesionálních lobbistů k ODS a je spojován zejména s dobrým známým Václava Klause Milanem Velkem nebo poslancem Martinem Kocourkem.
Když Babišově firmě Agrofert v pondělí 17. prosince vláda rozhodla prodat Unipetrol, šlo na první pohled o překvapení. Nejvyšší cenu totiž nabídla velká britská realitní firma Rotch. Obálka Agrofertu s nabídkou 11,75 miliardy korun byla skoro o tři miliardy korun nižší.

Ještě v neděli 16. prosince, kdy se obálky s cenami otevíraly, se zdálo, že Andrej Babiš odejde poražen. Firma, která státu radila, jak Unipetrol prodat, dokonce Britům sdělila, že vyhráli a budou doporučeni vládě jako kupci. "Jdu spát, už o tom dnes nechci mluvit," řekl Andrej Babiš v neděli kolem půl jedenácté večer.

Ráno bylo vše jinak. Vláda na doporučení privatizační komise složené ze státních úředníků rozhodla, že kupcem bude Agrofert. "Na základě jednomyslného doporučení privatizační komise, zástupců obou předkladatelských ministerstev a předsedkyně FNM se vláda přiklonila ke společnosti Agrofert," oznámil premiér Miloš Zeman. Avšak neřekl už, že tři ministři takový postup neschválili.

Andrej Babiš se narodil v Bratislavě v roce 1954. Jeho otec byl v 50. letech reprezentantem československých podniků například v Etiopii a Francii. Sám Andrej Babiš chodil na gymnázium ve Švýcarsku a je absolventem Vysoké školy ekonomické v Bratislavě.

Start jeho kariéry je spjat se slovenským podnikem zahraničního obchodu Petrimex, jako obchodní delegát zastupoval v druhé polovině 90. let tuzemské podniky v Maroku. Byl členem KSČ a je veden v Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval.

Po revoluci se vrátil do Petrimexu, který před rozpadem federace založil zastoupení v Čechách. Těsně po rozdělení země vznikla firma Agrofert. V roce 1995 tato firma navyšovala své jmění a vyvázala se z vazby na někdejší slovenský podnik zahraničního obchodu.

Ovládla ji švýcarská firma OFI, kterou vlastnili Babišovi spolužáci ze střední školy. To se stalo nedlouho poté, co Petrimex Babiše propustil. Slovenská firma se později pokusila převzetí Agrofertu právně napadnout s tím, že Petrimex měl zůstat majitelem firmy, ale bez úspěchu.

A tady začíná Babišova postupná cesta vzhůru. Agrofert nakupuje tuzemské chemičky a zemědělské podniky. Postupně ovládá chemičky Lovochemie, Precheza a Deza, firmy zabývající se obchodováním s obilím a masokombináty. Loni koupil i přes odpor někdejšího ministra financí za osm set milionů korun třetí největší chemický konglomerát v zemi - AliaChem s pěti výrobními podniky.

Mertlík chtěl, aby zbankrotovaný AliaChem koupil stát. Ale narazil na odpor ministra průmyslu Miroslava Grégra. Tento muž, který jindy horuje pro státní cestu oživování podniků, stál za rozhodnutím, že státní Konsolidační banka se do soutěže o podnik nezapojí.

Babiš bude kromě rafinerií a čerpacích stanic ovládat prakticky celou českou chemii. Tak mocného muže, který by vládl celému jednomu oboru, neměla země ani v devadesátých letech v době manažerských cest privatizace. Rozdíl mezi Andrejem Babišem na straně jedné a Václavem Junkem či Lubomírem Soudkem na druhé straně je ten, že jeho firma dokáže vytvářet velký zisk a není přeúvěrovaná. S jedinou výjimkou - koupě zadluženého AliaChemu - dokáže totiž Babiš nakupovat nové firmy velmi levně, často poté, co levně skoupí jejich dluhy, a pak je ovládne.

Jeho podnikatelské začátky, kromě starého obchodního sporu o ovládnutí AliaChemu, provází ještě jedna otevřená otázka. Policie nyní po letech dostala za úkol prošetřit postup Andreje Babiše při tři roky starém případu ovládnutí společnosti Lovochemie. Tento případ otevřel někdejší akcionář firmy a nynější Babišův konkurent - firma BAGS a státní zástupkyně policii napsala, že při majetkových změnách v Lovochemii mohlo být spácháno několik trestných činů.
Případ se na stůl vyšetřovatelů dostane již podruhé.

V příběhu jde o to, že jedna firma, která měla majoritní podíl v Lovochemii a na niž bylo vázáno mnoho dluhů, se neúčastnila navyšování kapitálu chemičky a později byla poslána do likvidace. Druhý akcionář kapitál posílil a Lovochemii ovládl. Problém je v tom, že v té době byl Andrej Babiš předsedou představenstva všech tří klíčových firem - Lovochemie i obou akcionářů.

"Jelikož jak v představenstvu společnosti Proferta, tak v představenstvu společnosti Agrobohemie byly v rozhodné době zastoupeny stejné osoby, mohlo by se jednat v tomto případě o naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití informací v obchodním styku nebo případně trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku," stojí v dopise státní zástupkyně policistům.
Andrej Babiš odmítá, že by postupoval v rozporu s právem.

Říká, že to nebyl on, kdo původního akcionáře zatížil dluhy, ale do firmy přišel později, a proto, že mu šlo o koupi chemičky a jinou cestu neměl. "Za mě mluví hlavně čísla, to že dokážu vést firmy k prosperitě," řekl v minulých dnech.

Nyní bude své impérium znovu rozšiřovat. Z Unipetrolu ho zajímají hlavně ty podniky, které zásobují surovinami jeho výrobce hnojiv - především litvínovský Unipetrol. Naopak zájem nemá o rafinerie vyrábějící benzin a síť čerpacích stanic Benzina. Ty převezme mamutí petrolejářská firma Conoco, která Babišovu privatizaci podpořila. V Unipetrolu ovládne firmu, s jejímiž výrobky nyní již obchoduje.

Andrej Babiš má české občanství od loňského roku. Tvrdí, že ze Slovenska byl vyhnán lidmi z okruhu HZDS a na něj napojených ekonomických struktur.

Jeho impérium utržilo téměř třicet miliard korun
Třiaosmdesát podniků čítá oficiální seznam, v němž jsou záznamy o vlastnictví firmou Agrofert Holding. Firmou, kterou kontroluje Andrej Babiš a švýcarská společnosti Ameropa, známá například výrobou rakouské minerálky Romerquelle.

V roce 2000 dokázalo Babišovo impérium utržit téměř 30 miliard korun. A když získá velkou část Unipetrolu, vyhoupne se zhruba na sedmdesátimiliardovou hranici a bude mezi třemi až čtyřmi největšími podniky v zemi. Hned za mladoboleslavskou automobilkou a vedle elektrárenské firmy ČEZ a Českého Telecomu. Jako podnikatel se stane jednoznačně číslem jedna v zemi.

Největší firmy, které impérium Agrofert ovládá, jsou chemičky Lovochemie, Precheza, Precolor a DEZA. Ale to není všechno. Babiš zcela ovládne i firmu Aliachem, která vlastní další čtyři výrobní podniky: Synthesii, Fatru, Moravské chemické závody a Technoplast.

Celá tato skupina představuje uskupení výrobců hnojiv, plastů a dalších chemikálií.
V Unipetrolu získá především Chemopetrol Litvínov, který zásobuje jeho současné podniky, dále Kaučuk Kralupy a Spolanu Neratovice. Svému privatizačnímu partnerovi - firmě Conoco - přenechá rafinerie a síť čerpacích stanic Benzina.

Babiš je i jedničkou v obchodování se zemědělskými produkty, a to prostřednictvím firmy AGF Trading. Vlastní i skupinu podniků zemědělského zásobování a nákupu, kterou v těchto dnech rozšiřuje o dalších sedm firem, jež kupuje od zkrachovalé skupiny Tchecomalt.

Ovládá i několik masokombinátů - Maso Planá, Masokombinát Klatovy a Masnu Studená. Má tak ucelený řetězec od výroby hnojiv přes obchod se zemědělským a potravinářským zbožím až po nákup zemědělských produktů.

Autoři:
Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Výrobci koňaku kvůli americkým clům bojují o přežití. Trump hrozí i vinařům

Na francouzské producenty koňaku dopadla cla vyhlášená Donaldem Trumpem obzvlášť tvrdě. Americký trh je pro ně klíčový a dvacetiprocentní celní sazba vyhlášená na všechno evropské zboží jejich byznys...

8. dubna 2025

Češi stále vzdorují nástupu online tržišť. E-shopy se na ně také nehrnou

Premium

V západní Evropě a dalších zemích dominují v internetových prodejích online tržiště, v Česku si ale stále silnou pozici drží samostatné e-shopy. Podíl tržišť na českém trhu e-commerce činí přibližně...

8. dubna 2025

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  22:54

Trh s ojetými teslami kvete. Přibývá zákazníků, kteří si novou nemohou dovolit

Trh s ojetými vozy značky Tesla ve Spojených státech vzkvétá. Poté, co šéf automobilky Elon Musk nastoupil do Trumpovy vlády, začalo mnoho majitelů těchto vozů po celé zemi prodávat svá vozidla jako...

7. dubna 2025

Akciové trhy reagují na Trumpova cla. Prudce se propadly v Asii i v Evropě

Evropské akcie v pondělí pokračovaly v poklesu v reakci na rozsáhlá cla na dovoz do Spojených států, jež minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Panevropský akciový index STOXX Europe...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  19:27

Disneyho Sněhurka má větší emise než Rychle a zběsile, odhalila analýza

Podle právě zveřejněných dokumentů společnosti Disney vzniklo při natáčení nejnovější Sněhurky více emisí skleníkových plynů než při natáčení posledního filmu Rychle a zběsile. Ten přitom stojí na...

7. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

KOMENTÁŘ: Trump geniálně míří na zrušení daně z příjmu, myslí si Okamura

Údajnou celní válku začal Donald Trump ohlášením recipročních cel na Kanadu a Mexiko. Následovala Čína a dnes je to už balíček 180 zemí. Mezitím už se Trump se sousedy dohodl a žádná celní revoluce...

7. dubna 2025  15:43

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02