Nebudeme firmy trestat za skokový růst tržeb po EET, řekl Babiš v Rozstřelu

  18:31aktualizováno  21. října 11:58
Andrej Babiš, ministr financí a šéf hnutí ANO byl hostem živého diskuzního pořadu iDNES.tv Rozstřel. Potvrdil, že rozpočet letos nejspíš skončí v přebytku. Uklidnil také podnikatele, kteří se bojí penalizace kvůli nárůstu tržeb po zavedení elektronické evidence tržeb.

Rozhovor s Andrejem Babišem živě od pátečních 12:00 moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě politických otázek se v něm řešila i ekonomika.

Fotogalerie

Padly například otázky na hospodaření státní kasy. Česko letos plánuje vyrovnaný státní rozpočet. Tuzemské ekonomice se navíc daří. Hrubý domácí produkt Česka letos roste více než dvouprocentním tempem.

Babiš k rozpočtu podotkl, že nejspíš za celý rok skončí v přebytku. Na poznámku, že rozpočet je tak úsporný i díky tomu, že se nepodařilo dotáhnout některé investice v dopravě namítl, že se nikdy tolik nestavělo a neopravovalo. Poté opatrně připustil, že výstavba by mohla být rychlejší.

ROZSTŘEL: Vláda je úspěšná. Hádáme se o to, čí je to zásluha, řekl Babiš

„Výsledky jsou, ale jde to pomalu, to uznávám,“ podotkl a dodal, že ministerstvo dopravy nepřebrala vláda v ideální stavu. Dodal, že za pomalou výstavbu mohou i kraje, které pomalu vyřizovali agendu kolem posudků k dopadu staveb na životní prostředí (EIA) (více o EIA čtěte zde).

Čtenáři se ministra financí ptali také na elektronickou evidenci tržeb (EET), která budí velké kontroverze. Nová oznamovací povinnost začne v první fázi platit například pro restauratéry, a to od začátku prosince letošního roku.

Křišťálová Lupa 2016

Babiš naznačil, že stát nebude trestat podnikatele, kterým podezřele vyskočí po spuštění EET tržby. „Chodí za námi lidé a ptají se, co nám uděláte, pokud budeme mít nárůst tržeb o tři sta nebo čtyři sta procent? Nic neuděláme, nechceme nikoho trestat. Chceme prostředí narovnat,“ uvedl. Podle něj se kolem tématu vytváří hysterie, kolik lidí zkrachuje.

Ministr financí a vicepremiér dodal, že některé restaurace podvádějí hned čtyřikrát. „Restaurace nedává účtenku, nemá pokladnu, podvádí na DPH, neodvádí sociální a zdravotní pojištění a ještě zaměstnává načerno lidi, kteří berou podporu v nezaměstnanosti. Takže stát okrádají hned čtyřikrát,“ uvedl.

Ekonomickým tématům předcházela debata o politice (více čtěte zde). Babiš vysvětloval otázky na vztahy ve vládní koalici, kde se tento týden vedly spory ohledně návštěvy dalajlámy v Česku. V této souvislosti poznamenal, že nedokáže vyloučit, že politiku budou ovlivňovat peníze z čínského byznysu v Česku.

Řeč byla i o zákonu, kterému se přezdívá „Lex Babiš“ a má sloužit k omezení mediálního vlivu ústavních činitelů. Pro klíčový zákon zvedli ruku i zástupci koalice.

Mediální skupina MAFRA, která vydává i internetový deník iDNES.cz, je součástí holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit vydavatelství Bauer Media

Anděl media centrum (AMC), kde sídlí redakce vydavatelství MAFRA (3. ledna 2012)

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů Bauer...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Najdete na iDNES.cz