Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš ukázal, co je ve smlouvách s PKN Orlen

  14:06aktualizováno  14:06
Společnost Agrofert Andreje Babiše v úterý novinářům ukázala části tolik diskutovaných smluv, které uzavřela s PKN Orlen v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Zveřejněné materiály mají vyvrátit podezření, že privatizaci petrochemického holdingu provázela korupce.

Andrej Babiš - Andrej Babiš na tiskové konferenci. (13. září 2005) | foto: Michal ŠulaMF DNES

Smlouvy mezi Agrofertem a PKN Orlen se ocitly v centru zájmu novinářů poté, co polský tisk v srpnu upozornil, že PKN zvažuje, jak z obchodu vycouvat, protože mu připadá nevýhodný.

Objevily se také spekulace o tom, že právě partnerství s Agrofertem bylo podmínkou pro vítězství v tendru. - více zde

Podle smluv se polská firma s Agrofertem dohodla, že pokud vzejde z privatizace Unipetrolu jako vítěz, prodá Agrofertu některé jeho části.

Pět společností za spolupráci
Mělo se jednat o 100 procent akcií Kaučuku, 50  procent Agrobohemie,  šedesátiprocentní podíl v Paramu, čtyřicet procent v Chemopetrolu a 38,79 procent pardubického Aliachemu. Za tato aktiva měl Agrofert celkem zaplatit 103 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun.

Agrofert měl také odkoupit pohledávky České konsolidační agentury za společností Aliachem a Paramo, a to za polovinu jejich nominální hodnoty. Holding se měl naopak vzdát možnosti poslat vlastní nabídku na Unipetrol a pomoci PKN při přípravě jeho privatizační nabídky.

O dohodě věděli jak zástupci polského státu, tak České republiky, uvedl Agrofert.

"Nejednalo se o tajné smlouvy v tom smyslu, že by měly utajovat nějaké podezřelé okolnosti. Jde o utajení kvůli konkurenci. Proto i tato smlouva obsahovala doložku o důvěrnosti,“ uvedl šéf strategie Agrofertu Jan Kadaník.

Co měl Agrofert odkoupit

Společnost

Podíl

cena (mil. eur)

Agrobohemie, Praha

50 %

12,121

Aliachem, Pardubice

38,79 %

6,061

Kaučuk, Kralupy

100 %

57,879

Paramo, Pardubice

60 %

3,628

Chemopetrol, Litvínov

40 %

23,333

Pohledávky ČKA za Aliachem a Paramo 50 % nominální hodnoty
Zdroj: Agrofert

Poláci udělali dobrý obchod, tvrdí Kadaník
Zádrhel je v tom, že akcie petrochemických firem během posledních několika měsíců letí vzhůru a v současné době mají zhruba trojnásobnou hodnotu než v době uzavření kontraktu. Právě proto by si podle zástupců Agrofertu Poláci nyní raději nechali všechny části Unipetrolu.

Poláci holding získali za 13,05 miliardy korun. Ministr Sobotka ale na začátku září uvedl, že privatizace by nakonec mohla vynést ještě zhruba o dvě miliardy víc právě díky oživení v ropném průmyslu. - více zde

Firmy smlouvu o prodeji uzavřely za fixní cenu. Nyní ovšem hodnota firem stoupla, a to hlavně díky rostoucím cenám ropy. "Že petrochemický boom, jaký nastal v celém odvětví, přijde právě v této době, se nedalo předvídat, protože se o něm mluvilo už řadu let. Nastal v roce 2004."

Agrofert nyní za porušení smouvy žádá od PKN pokutu ve výši 77 milionů eur. - (více zde). Pokud PKN podniky neodkoupí a pokutu nezaplatí, Agrofert nevylučuje, že rozhodnou nezávislí arbitři.

"Myslím, že někdo tu udělal velmi dobrý obchod a nyní se chce zbavit té části, která se mu zdá nevýhodná. To, že se změnily podmínky, ale nic nemění na závaznosti smluv," řekl šéf pro strategii Agrofertu Jan Kadaník na adresu polské firmy.

Agrofert v čele s Babišem také znovu popřel veškeré spekulace o tom, že ve věci privatizace Unipetrolu někoho uplácel, či ve prospěch Poláků lobboval.

"Nemůžu vyloučit, že bych s českými politiky o Unipetrolu mluvil, ale ne s tím cílem, abych jakkoli ovlivnil privatizaci," uvedl Andrej Babiš.

Agrofert: Může za to Spyra
Celá kauza je podle Agrofertu vyvolána neúspěchem lobbisty Jacka Spyry, kterému se nepodařilo Orlen přesvědčit, aby se firma Seta, kterou zastupoval, stala partnerem PKN. "Spyra neuspěl a tak se nyní snaží celou privatizaci zničit," řekl Babiš.

Agrofert znovu zpochybnil Spyrovu důvěryhodnost s tím, že se jedná o trestně stíhaného člověka, který mění své výpovědi. Spyra a bývalý člen vedení PKN Orlen Krzystof Kluzek, se kterým měl Spyra několikrát jednat, jsou hlavními zdroji informací v celé kauze.

Kluzek v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že PKN znal předem cenu, kterou v soutěži nabídnou jeho konkurenti. Informaci mu měl poskytnout právě Agrofert na základě smluv o spolupráci. Babiš měl díky svým dobrým vztahům s vládou vědět, že Orlen bude vítěz.

Podle Babiše neměl Agrofert do poslední chvíle o nabízené ceně tušení a sami Poláci prý svou nabídku zvažovali do poslední chvíle.

"Šlo o jednokriteriální soutěž (jediným kritériem byla cena), nabídky byly dávány tajně v obálkách. Cenu jsme neznali. Veškerá taková obvinění jsou absurdní," uvedl Babiš.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz