Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Babišovo mlčení ničí jeho důvěryhodnost

  13:19aktualizováno  13:19
Andrej Babiš drží už pátý den bobříka mlčení, do příští středy odmítá jakékoli další komentáře o dotaci na Farmu Čapí hnízdo. Tajemná tak zůstává majetková struktura firmy, vyčleněné před devíti lety z Agrofertu zřejmě jen proto, aby dosáhla na peníze určené malým a středním podnikům, píše v komentáři Zuzana Kubátová.

Nepochopitelný oddechový čas, který si Babiš vzal, může mít jediný důvod: vicepremiér si není tak docela jistý, že se nepříjemné důkazy o ovládaní Čapího hnízda nenajdou. | foto: koláž iDNES.cz

Několikadenní odklad vysvětlení akcionářské struktury Čapího hnízda nemá logiku. Babišovu důvěryhodnost to dál nahlodává.

Deset dní, jež si dal k dobru, vypadá zvláštně. Lze pochopit, že chce promluvit po přípravě a v přímém televizním přenosu, aby žádnou pasáž jeho řeči nemohl někdo vytrhnout z kontextu. Avšak i tak je ten čas navíc nepochopitelný: Babiš poskytl kritikům celé dny na to, aby ho dál grilovali a rozšlapávali páchnoucí dotační lejno.

Co je problém a co jen balast kolem Čapího hnízda

Je-li Babiš schopen obhájit férový nárok Čapího hnízda na dotaci, mohl to udělat už dávno. Měl by po problému. Pokud to přesvědčivě obhájit nedokáže, mohl volit jiný postup. Uznat chybu a vyvodit z ní patřičné důsledky, od omluvy až po odstoupení z vládní funkce. Cokoliv podle vlastní schopnosti sebereflexe, názoru politických spojenců a dopadu na voliče. Protahované mlčení je mnohem horší.

Kdyby Babiš chybu přiznal, osobně riskuje málo. Dokázat dotační podvod podle trestního zákoníku bude obtížné. Projekt po formální stránce splnil všechny dotační podmínky. Hlavně proto, že úřední síto bylo mimořádně děravé. Úředníci v roce 2008 nezjišťovali skutečné majitele anonymních firem žádajících o dotace. Nechtěli od nich zprůhlednit vlastnictví. Nezkoumali vazby na spřízněné podniky, jak se to dělá dnes.

Malá je i pravděpodobnost, že při odstřižení firmy od Agrofertu došlo k daňovému úniku. Tržní cena Čapího hnízda v době jeho vyčlenění byla minimální, stejně jako by byla zanedbatelná hypotetická daň z jeho prodeje či darování. Proč tedy to váhání s prozrazením nových akcionářů?

Anonymní akcie, dotace, kritika auditorů. Časová osa

Navíc, na konkrétních jménech nezáleží. Všeobecně se čeká, že za konečné vlastníky farmy v letech 2008–2013 Babiš označí někoho z rodiny, případně advokáty. Farma měla akcie na majitele, takže o akcionářích nejsou žádné záznamy a Babišova slova stejně nebude možné ověřit.

Jediné, co pro šéfa ANO představuje riziko, jsou jasné důkazy, že po kritických pět let Čapí hnízdo skrytě manažersky ovládal Agrofert či jeho majitel. Pokud byli akcionáři jen bílí koně bez pravomocí, mohlo by to naplňovat rysy dotačního podvodu. Jsou o tom indicie – třeba vlastnické chování Andreje Babiše k farmě, které dával najevo v dobových novinových a časopiseckých článcích. Avšak bez přímých svědectví se to po letech bude dokazovat těžko.

Nepochopitelný oddechový čas, který si Babiš vzal, může mít jediný důvod: vicepremiér si není tak docela jistý, že se nepříjemné důkazy o ovládaní Čapího hnízda nenajdou. Těch pár dní navíc, během nichž bude malér dál kvasit a škodit mu u voličů, může sloužit k důkladné analýze rizik, případně čištění terénu. Až Andrej Babiš příští středu promluví, měl by objasnit nejen vlastnictví Čapího hnízda a vztah k němu, ale i těch záhadných deset dní mlčení a dobrovolné tortury.
Nejčtenější

Nový ford i milion. Stát vybral šťastlivce, kteří sbírali účtenky

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Ve středu proběhlo vůbec první slosování státní účtenkové loterie. Kolem sedmé hodiny večerní, kdy měly být na adrese...

Zlatá neděle bude se staženými výlohami. Obchody teď posilují výprodeje

Vlna povánočních slev 28.prosince v Plzni

Blíží se Černý pátek a s ním největší výprodejová akce roku. Z marketingového a obchodního hlediska je pro prodejce...Gigantická zakázka na letadla: klient si u Airbusu objednal 430 letadel

letadlo Airbus A320neo

Pouštní Dubaj se na několik dní proměnila v obří tržiště letadel. V jednom určitě nezklame. Jak se už stalo zvykem,...

Česko se stává tygrem střední Evropy. Ekonomika mohutně roste

Řezač plamenem

Česká ekonomika i v prázdninovém vlažnějším módu mohutně rostla. Od července do září, meziročně zvýšila výkon o pět...

Škoda bude v Mladé Boleslavi vyrábět auta s čistě elektrickým pohonem

(Ilustrační snímek)

V Česku se budou vyrábět elektromobily i klíčové součástky k bateriím. Škoda Auto v pátek potvrdila, že její první...

Další z rubriky

Slevy na Černý pátek nabídnou i dopravci, autosalony nebo operátoři

Černý pátek prodejní akce

Černý pátek už není jen doménou e-shopů. Lidé si jej natolik oblíbili, že se do něj letos rozhodli zapojit i mobilní...

Blíží se aukce designových pivních láhví. Tipněte si výsledek a vyhrajte

Prezentace nové umělecké kolekce aukčních láhví Pilsner Urquell 2017. Dražba...

Druhou prosincovou středu proběhne na iDNES.cz charitativní dražba deseti originálních láhví Pilsner Urquell. Získané...

Padla nejvyšší pokuta za EET. Nenapravitelný hříšník zaplatí 260 tisíc

Elektronická evidence tržeb

Finanční správa udělila dosud nejtučnější pokutu za porušování zákona o elektronické evidenci tržeb. Subjekt z...Najdete na iDNES.cz