Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Babišovo mlčení ničí jeho důvěryhodnost

  13:19aktualizováno  13:19
Andrej Babiš drží už pátý den bobříka mlčení, do příští středy odmítá jakékoli další komentáře o dotaci na Farmu Čapí hnízdo. Tajemná tak zůstává majetková struktura firmy, vyčleněné před devíti lety z Agrofertu zřejmě jen proto, aby dosáhla na peníze určené malým a středním podnikům, píše v komentáři Zuzana Kubátová.

Nepochopitelný oddechový čas, který si Babiš vzal, může mít jediný důvod: vicepremiér si není tak docela jistý, že se nepříjemné důkazy o ovládaní Čapího hnízda nenajdou. | foto: koláž iDNES.cz

Několikadenní odklad vysvětlení akcionářské struktury Čapího hnízda nemá logiku. Babišovu důvěryhodnost to dál nahlodává.

Deset dní, jež si dal k dobru, vypadá zvláštně. Lze pochopit, že chce promluvit po přípravě a v přímém televizním přenosu, aby žádnou pasáž jeho řeči nemohl někdo vytrhnout z kontextu. Avšak i tak je ten čas navíc nepochopitelný: Babiš poskytl kritikům celé dny na to, aby ho dál grilovali a rozšlapávali páchnoucí dotační lejno.

Co je problém a co jen balast kolem Čapího hnízda

Je-li Babiš schopen obhájit férový nárok Čapího hnízda na dotaci, mohl to udělat už dávno. Měl by po problému. Pokud to přesvědčivě obhájit nedokáže, mohl volit jiný postup. Uznat chybu a vyvodit z ní patřičné důsledky, od omluvy až po odstoupení z vládní funkce. Cokoliv podle vlastní schopnosti sebereflexe, názoru politických spojenců a dopadu na voliče. Protahované mlčení je mnohem horší.

Kdyby Babiš chybu přiznal, osobně riskuje málo. Dokázat dotační podvod podle trestního zákoníku bude obtížné. Projekt po formální stránce splnil všechny dotační podmínky. Hlavně proto, že úřední síto bylo mimořádně děravé. Úředníci v roce 2008 nezjišťovali skutečné majitele anonymních firem žádajících o dotace. Nechtěli od nich zprůhlednit vlastnictví. Nezkoumali vazby na spřízněné podniky, jak se to dělá dnes.

Malá je i pravděpodobnost, že při odstřižení firmy od Agrofertu došlo k daňovému úniku. Tržní cena Čapího hnízda v době jeho vyčlenění byla minimální, stejně jako by byla zanedbatelná hypotetická daň z jeho prodeje či darování. Proč tedy to váhání s prozrazením nových akcionářů?

Anonymní akcie, dotace, kritika auditorů. Časová osa

Navíc, na konkrétních jménech nezáleží. Všeobecně se čeká, že za konečné vlastníky farmy v letech 2008–2013 Babiš označí někoho z rodiny, případně advokáty. Farma měla akcie na majitele, takže o akcionářích nejsou žádné záznamy a Babišova slova stejně nebude možné ověřit.

Jediné, co pro šéfa ANO představuje riziko, jsou jasné důkazy, že po kritických pět let Čapí hnízdo skrytě manažersky ovládal Agrofert či jeho majitel. Pokud byli akcionáři jen bílí koně bez pravomocí, mohlo by to naplňovat rysy dotačního podvodu. Jsou o tom indicie – třeba vlastnické chování Andreje Babiše k farmě, které dával najevo v dobových novinových a časopiseckých článcích. Avšak bez přímých svědectví se to po letech bude dokazovat těžko.

Nepochopitelný oddechový čas, který si Babiš vzal, může mít jediný důvod: vicepremiér si není tak docela jistý, že se nepříjemné důkazy o ovládaní Čapího hnízda nenajdou. Těch pár dní navíc, během nichž bude malér dál kvasit a škodit mu u voličů, může sloužit k důkladné analýze rizik, případně čištění terénu. Až Andrej Babiš příští středu promluví, měl by objasnit nejen vlastnictví Čapího hnízda a vztah k němu, ale i těch záhadných deset dní mlčení a dobrovolné tortury.
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Bitva s billboardáři se blíží. Tisíce nelegálních poutačů stále stojí

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Arbitráž s provozovateli venkovní reklamy je na spadnutí. Ministerstvo financí vybralo advokátní kancelář Weil, Gotshal...

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Najdete na iDNES.cz