Ministr financí Andrej Babiš se přijel osobně seznámit s tím, jak na Vysočině funguje EET. Zastavil se v hospodách na Lipnici (na snímku) a v Pohledi. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

KOMENTÁŘ: Babiš hrál vabank, EET může změnit v předvolební trumf

  • 691
Překotné zavedení EET je nejrizikovější politické rozhodnutí Andreje Babiše. Ale může se změnit v jeho předvolební trumf, píše v komentáři vedoucí ekonomické redakce MF DNES Zuzana Kubátová.

Babišova elektronická evidence tržeb štve obrovskou spoustu lidí.
Vezměme je pěkně popořadě: štve nepoctivé podnikatele zvyklé zatajovat část tržeb, šidit daně nebo vyplácet personál načerno. Nemyslím, že jich je u nás většina. Ale jsou.

I v české gastronomii, jíž Babiš nadiktoval od začátku prosince nevítané EET, se nepochybně takoví vyskytovali.

EET však oprávněně štve i mnoho poctivých hostinských, jimž přidělává práci a zvyšuje náklady. Štve všechny živnostníky konzervativnější nátury, kteří nemají vztah k technologiím a celkově nemilují novinky a změny. Štve číšníky a servírky, protože jim znemožňuje šidit jejich šéfy, navíc se kvůli evidenci víc naběhají po place.

Minulý týden EET naštvala tisíce zákazníků, jimž donedávna byla úplně lhostejná: podle průzkumu MF DNES s ní zdražila zhruba čtvrtina hospod a restaurací. A další podniky netají plány zdražit do budoucna. Navíc EET namíchne i řadu občanů čistě z principu – protože je to symbol „velkobratrismu“, nepopulárního zvyšování státní kontroly nad podnikáním a životem lidí. Další ho cítí jako urážku podnikatelů.

EET je pro opozici a Babišovy kritiky požehnáním, protože se díky ní dá do ministra financí i celého jeho hnutí ANO krásně strefovat. Proto se z EET stalo v minulých týdnech hlavní téma domácí politiky. Už to vypadalo, že se kvůli EET zhroutí živnosti a životy tisíců lidí.

Teď EET už víc než týden běží. Humbuk se rychle uklidňuje. Tak zaprvé: nevyšly sázky na to, že systém po náběhu technicky selže. Mimochodem – při rychlosti a zmatku, v němž ho ministerstvo financí chystalo, by to nebylo žádné překvapení. Zatím zcela vyhráno není, mašina se může ještě zadrhnout. Pokud se tak nestane, je to první Babišova výhra.

Nepotvrzuje se zatím ani prognóza Asociace hotelů a restaurací, podle níž má kvůli EET zaniknout 15 až 20 procent podniků. Některé hospody skutečně zavírají a někdy skutečně i kvůli EET. Buď se staly náklady na pořízení EET posledním hřebíčkem do rakve jejich skomírajícího podnikání, nebo měly byznysplán nastavený na zatajování tržeb. Jenomže hospody v Česku zanikají pořád a z daleko prostšího důvodu: nevydělávají tak, jak si jejich majitel představoval a jak to potřebuje k živobytí. Také jich každoročně spousta nových vzniká.

EET mění některé zaběhané zvyklosti, ale nepřichází s ním apokalypsa, která by otřásla českým pohostinstvím. Už dnes se z branže ozývá řada hlasů vítajících férovější podmínky na trhu.

Pokud se k tomu přidá navíc slibovaný vyšší výběr daní, může se EET stát naopak velkou Babišovou politickou výhrou. Tím spíš, bude-li otevřený diskusi s veřejností a bude systém upravovat postupně tak, aby vychytal jeho zbytečné chyby a nesmysly: jako třeba povinnost zavádět elektronický účtenkový systém pro nejmenší podnikatele, kteří utrží za rok sotva 250 tisíc korun, nebo pro bezhotovostní platby v internetových obchodech.

Babiš jel na kontrolu EET do malých restaurací a hospod, 4. prosince 2016:

5. prosince 2016