Bakala a spol. prodali zbytek Patrie

Jedna z nejvýznamnějších soukromých finančních institucí, investiční skupina Patria, je plně pod kontrolou belgické KBC. Ta totiž získala zbylých 40 procent akcií Patrie, které dosud vlastnila patnáctka jejích zaměstnanců. Svůj podíl Belgičanům odprodal i zakladatel Patrie, devětatřicetiletý Zdeněk Bakala.
Všechny podrobnosti celé transakce zůstaly utajeny. "Dohodli jsme se, že je nebudeme zveřejňovat," řekl pouze Bakala, kterému patřil největší balík prodávaných akcií Patrie. KBC již dříve vlastnila 60 procent Patrie.

Belgická KBC v České republice získala též majoritní podíl v ČSOB a poté, co převzala IPB, dnes kontroluje největší banku v zemi. Ovládnutí největší soukromé investiční skupiny v Česku jí má podle prohlášení umožnit "stát se plně rozvinutým dodavatelem finančních služeb".

Patria patří od svého založení v roce 1994 k nejrychleji se rozvíjejícím finančním institucím v zemi. Podle slov Zdeňka Bakaly by celá skupina měla letošní rok zakončit čistým ziskem vyšším než 100 milionů korun. Celá skupina se zaměřuje na tři klíčové oblasti. První je obchod s cennými papíry, jehož obrat letos přesáhne 200 miliard korun. Patria hraje významnou roli ve správě aktiv a spravuje majetek za 18 miliard korun. Patria též nabízí firmám finanční služby.

Patria je známá například z privatizace karlovarské Becherovky. Je členem konsorcia SALB, které je majoritním vlastníkem likérky. Sám Bakala je členem její dozorčí rady.

Zdeněk Bakala, který je považován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších finančníků v Česku, přes prodej svého podílu zůstává v čele skupiny Patria. Vyvrátil též spekulace, že uvažuje o kariéře v centrální bance. "Ne, to je opravdu nesmysl," řekl.

V dozorčí radě Patrie působí například Karel Swarzenberg, čelní představitelé skupiny stáli u zrodu Sdružení Lípa. Toto seskupení intelektuálů, finančníků a průmyslníků často kritizovalo českou politiku a samo se naopak stalo terčem kritiky, zejména ze strany ODS.