Bakala: gurmán, jehož nemají politici v oblibě

"Jó, Bakala, ten je za vodou," říká pražský čistič bot Michal Grivalský. "Někdy se 14 dnů neukáže, ale jindy přijde i dvakrát za týden." Šéfa a spoluzakladatele přední české investiční společnosti Patria Finance, distingovaného bankéře se slabostí pro doutníky či dobré jídlo a jednoho z nejvlivnějších lidí v českém finančním světě řadí Grivalský na špici své klientely, mezi lidi z nejvyšších kruhů. A to i navzdory tomu, že v televizi se Bakala skoro neobjevuje a mnozí lidé možná zaslechli nanejvýš jméno jeho firmy.

"Být středem pozornosti, to není jeho styl. Ale bezpochyby je to jeden z největších a nejschopnějších bankéřů v zemi," soudí Bakalův dobrý známý, místopředseda představenstva Českého Telecomu Bessel Kok. Naopak premiér Miloš Zeman nevidí v Bakalově Patrii ani tak sbor geniálních finančníků jako spíš "zájmovou skupinou", která má své agenty na vlivných místech, například na Hradě a nově též ve vedení centrální banky.

Nový guvernér ČNB Zdeněk Tůma totiž Patrii spolu s Bakalou zakládal. Touto firmou přitom letos prošlo kolem dvou set miliard korun, tedy částka ve výši třetiny českého státního rozpočtu. Premiér soudí, že Tůma bude namísto české ekonomice sloužit spíše Patrii a potažmo svému bývalému šéfovi.

Kdo je Zdeněk Bakala, muž s pověstí jednoho z nejbohatších Čechů? Intrikán, který má dlouhé prsty, nebo úspěšný podnikatel? Sám Bakala se Zemanovým slovům usmívá. "Myslím, že tyto názory pramení z toho, že naši politici nemají zkušenosti s moderní politikou, jejich návyky byly formovány v jiném světě a oni těžce nesou, že někde existují lidé, kteří na nich nejsou závislí," říká zahalen do doutníkového dýmu.

Pamětníci si možná vybaví časy, kdy Bakala začátkem devadesátých let po návratu z emigrace hodnotil vývoj české ekonomiky v televizním zpravodajství. Do Čech se tehdy vrátil jako absolvent prestižních univerzit v Berkeley a v Darmouthu a ostřílený finančník z Wall Streetu. Po krátkém angažmá v pobočce investiční banky CSFB začal budovat vlastní firmu - Patria finance.

Dnes je devětatřicetiletý Bakala lidově řečeno "za vodou", ale když před dvaceti lety jako mladík přijel do Spojených států, měl v kapse 50 dolarů. "Jel jsem za kamarádem z dětství, který emigroval s rodiči o pár let dřív. Začínal jsem mytím nádobí v restauraci," vzpomíná Bakala, dnes velký cestovatel, labužník a milovník luxusních věcí.

"Těžko odhadnout, kolik jeho boty stojí, ale pod pět tisíc určitě nebudou," říká znalec obuvi Grivalský. Pro doutníky, bez nichž by podle názoru lidí ze svého okolí Bakala nemohl existovat, si osobně jezdí do Ženevy. Za Bakalovým úspěchem stojí podle jeho známých několik věcí.

"Má vynikající vzdělání a bystré myšlení, na českém trhu je to špička. O tom nikdo nepochybuje," říká Jan Sýkora, šéf společnosti Wood & Company, jež je jedním z hlavních rivalů Patrie. Lidé oceňují i Bakalovu schopnost zapůsobit na lidi. "Obdivuji, s jakou zdvořilostí umí jednat i s naprostými hovady. To je, myslím, jedna z jeho silných stránek," uvedl známý český ekonom a jeden z Bakalových přátel.

Prohřešky proti zdvořilosti a dokonalému vystupování netrpí ani u svých spolupracovníků. Ve firmě zavedl přísný kodex oblékání, jehož dodržování osobně kontroluje.

Bakala zůstal šéfem Patrie i poté, co minulý měsíc prodal spolu s ostatními  spoluzakladateli 40 procent společnosti bance KBC. Ta již kontroluje banky ČSOB a IPB a mnohé politiky velikost a vliv této skupiny irituje. Cena, za kterou Bakala Patrii prodal, je sice tajná, ale podle odhadů lidí z branže mohlo na Bakalovo konto vzhledem k výsledkům firmy klidně přijít i pár stovek milionů korun, tedy částka, která se pohybuje za hranicemi představivosti 99 procent Čechů.

Co na to lidé z ulice? "Když měl dobrou nabídku, tak proč by to neprodal," říká Grivalský, jenž by čištěním bot vydělával sto milionů nejméně 300 let. Bakalovi, který bydlí v luxusním domě v Praze v Dejvicích, ale možná celý výdělek nezůstane. Rozvádí se totiž se svou manželkou, původem Američankou, a patrně o část jmění brzy přijde.

Sám Bakala se kromě lásky k doutníkům netají svou slabostí pro vybraná jídla a kvalitní vína. Říká o sobě, že kdo rád jí, časem zákonitě začne také sám vařit.

"Miluje dobré jídlo a také perfektně vaří. Když prodal Patrii, čekal bych, že si otevře restauraci," žertuje Kok. I když prý přátele nerad zatahuje do byznysu z obav, že nepovedené obchody vztahy ničí, svět zálib se u něj se světem peněz mnohdy mísí. Bakala má podíly v několika luxusních pražských restauracích a zkusil štěstí též v automobilovém průmyslu.

Před lety koupil jednu akcii rokycanské firmy Gord Cars, jež ale zkrachovala. "Miluju auta. Už několik let mám zálibu ve značce Audi, jsou o generaci dál než všichni ostatní. Audi S8 (v němž Bakala jezdí) je nejlepší auto, které je na trhu," říká finančník.

Jednou z nejviditelnějších investic Patrie byla koupě podílu v karlovarské Becherovce, kde Bakala coby člen dozorčí rady kontroluje výrobu. V tomto případě se však ze strany Bakaly jednalo výhradně o byznys, becherovku by totiž podle známých nepozřel.

Někteří lidé z Bakalova okolí soudí, že jeho přístup ke světu peněz se začíná v poslední době měnit a že již minuly časy, kdy byznys byl pro něj vším. Bakala se ale tváří spokojeně. "Za prvé nic jiného neumím, za druhé mě to baví."