Bakala možná rozšíří mediální impérium, jedná o koupi Centrum Holdings

  3:01aktualizováno  3:01
Mediální skupina Centrum Holdings je už skoro rok na prodej, ale možná už brzy získá nového vlastníka. Mezi zájemci je třeba podnikatel Andrej Babiš nebo vydavatelství Axel Springer. Nejdále jsou podle informací MF DNES jednání s uhlobaronem Zdeňkem Bakalou.

Bakala by si nákupem ztrátového holdingu, kterému patří portály Centrum.cz a Atlas.cz či zpravodajský server Aktuálně.cz, rozšířil své mediální panství. Zejména na webu.

Už nyní Bakalovi patří vydavatelství Economia, které vydává deník Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt. Podle zdroje blízkého jednání Bakala obešel poradenskou společnost Goetz Partners, která prodej skupiny od loňského roku řídí, a spojil se přímo s americkým akcionářem – investičním fondem Warburg Pincus.

S ním má v těchto dnech Bakala intenzivně jednat o prodeji celé skupiny Centrum.cz.Holdings, jehož největší částí je právě tuzemská dcera Centrum Holdings. Vedle ní provozuje skupina ještě aktivity na Slovensku, v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině.

Economia na internetu zaspala, Centrum by mohlo pomoci

Přitom ještě před několika týdny to vypadalo, že mediální skupina se bude prodávat po částech. Manažer prodeje, společnost Goetz Partners, totiž před několika týdny rozeslal potenciálním zájemcům dopis s dotazem, o co by v případě rozprodeje měli zájem.

Mezi oslovené skupiny patřil třeba Ringier Axel Springer či Empresa Media Jaromíra Soukupa, miliardář Andrej Babiš nebo někdejší zakladatel Centrum.cz Ondřej Tomek.

Někdejší tuzemskou internetovou dvojku koupil americký fond v roce 2007 za 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) právě od zakladatelů v čele s Ondřejem Tomkem a Oldřichem Bajerem.

Kolik je ochoten za holding nabídnout Bakala, není jasné. Během loňských jednání požadoval americký fond podle zdrojů MF DNES asi dvě miliardy korun.

Ani jedna ze stran se však k možnému jednání oficiálně nechce vyjadřovat. "Potenciální transakce ani spekulace trhu nekomentujeme," vzkázala Sarah Gestetnerová, ředitelka komunikace z londýnské kanceláře Warburg Pincus International. Obdobně reagoval také mluvčí Zdeňka Bakaly Tomáš Pavlík. "Jakékoliv akviziční nebo divestiční (odchod, pozn. red.) záměry tradičně nekomentujeme," uvedl doslova.

Bakalův zvýšený zájem o mediální aktivity nejen v Česku však lidé z trhu potvrzují. Tomu navíc nasvědčuje i fakt, že sám v prosinci loňského roku usedl do čela představenstva Economie. A právě internet je oblast, kde jeho vydavatelství nejvíce zaspalo. Podle průzkumu NetMonitor servery Economie navštívilo v lednu jen něco přes 1,2 milionu unikátních uživatelů, což ji řadí až na 18. místo mezi mediálními skupinami na českém trhu. Nejnavštěvovanější jsou stránky společnosti Seznam, následované weby mediální skupiny Mafra, která kromě serveru iDNES.cz vydává též deníky MF DNES a Lidové noviny. Skupina Centrum Holdings byla v tomto ukazateli čtvrtá s 3,8 milionu návštěvníků.

Přesto někdejší internetová dvojka za sebou nemá ekonomicky zrovna úspěšné období. Společnost je totiž dlouhodobě ve ztrátě. Poslední zveřejněné výsledky za rok 2010 ukazují, že společnost meziročně prohloubila svou ztrátu na 27 milionů korun, zatímco o rok dříve to bylo jedenáct milionů. Skupina v roce 2010 utržila v Česku 437 milionů korun.

Jen pro srovnání, tuzemská internetová jednička Seznam.cz má roční tržby přes 2,5 miliardy.Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici

Účtenka z knihkupectví v centru Prahy (1. března 2017)

Nevidomým podnikatelům hrozí, že se jich budou od ledna týkat povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb....

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz