Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bakala uklidnil své akcionáře, nekoupí Ferrexpo

  11:17aktualizováno  11:17
Těžařská společnost New World Resources, kterou ovládá Zdeněk Bakala a jeho partneři, uklidnila své menší akcionáře. Představenstvo NWR ve středu rozhodlo nekupovat podíl ve společnosti Ferrexpo od svých majoritních akcionářů, kteří čtvrtinu ukrajinských dolů loni získali.

Zdeněk Bakala | foto: Dan MaternaMF DNES

Proti převzetí podílu protestovali drobní akcionáři, protože cena akcií Ferrexpo na burze v období od nákupu klesla a NWR by nyní přeplatilo.

Analytici i investoři rozhodnutí vítají. "Transakce se v těchto obtížných dobách skutečně nejeví jako rozumná. Dává smysl, ale až v dobách oživení ocelářského sektoru," uvedl Petr Novák z Atlantik FT. NWR a Ferrexpo chtějí ocelárnám dodávat společně hlavní suroviny – uhlí i železnou rudu. Zatím se ale jen personálně propojily.

Také menšinoví akcionáři NWR, kteří mají ve firmě dohromady 36,2 procenta, jsou s krokem vedení firmy spokojeni. "Je to určitě dobře pro akcie NWR. Myslím si, že sami cítili, že je to nebezpečné," uvedl jeden z menších investorů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Akcie NWR včera na pražské burze rostly ze všech nejvíce (přes šest procent), polepšily si i ve Varšavě a v Londýně.

Návrat vyšší dividendy?

Menšinoví akcionáři se báli znehodnocení svých podílů ve firmě kvůli plánovanému převodu podílu Ferrexpa za cenu, která byla stanovena na podzim. Většinový majitel – RPG Industries – totiž nakoupil ukrajinské akcie loni v říjnu za 126 milionů liber při ceně 86 pencí za jeden kus a chtěl je prodat právě NWR.

Musel však počkat na svolání mimořádné valné hromady NWR a hodnota akcií ukrajinské firmy od té doby poklesla na včerejších 57 pencí, tedy asi o třetinu. Těžební firma na podzim i v souvislosti s tímto obchodem a pokračující finanční krizí ohlásila záměr vyplatit nižší dividendu. Nyní se chce vrátit k záměru vyplácet polovinu zisku.

Čtvrtinový podíl ve Ferrexpu tak nyní "visí" ve společnosti RPG Industries, jejímž prostřednictvím Bakala spolu s dalšími společníky NWR, a tím i OKD, ovládá. RPGI nese financování podílu na svých bedrech.

Akcie NWR a Ferrexpa se nyní rozcházejí. Hodnota jedné akcie NWR nabrala od minulého úterý skoro dvacet procent na včerejších téměř pětasedmdesát korun. Cenné papíry NWR se nyní vezou nahoru i díky optimismu po zásahu americké vlády, která finančním institucím slíbila úlevu od špatných aktiv až do výše tisíc miliard dolarů. Akcie Ferrexpa naopak ztratily od pondělka přes třináct procent z šestašedesáti pencí na včerejších sedmapadesát.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Najdete na iDNES.cz