Bakala zvýší nájem v tisících bytů na Ostravsku až o třetinu

  1:44aktualizováno  1:44
Největší soukromý vlastník nájemních domů v Česku - společnost RPG Byty z impéria Zdeňka Bakaly, jíž na Ostravsku patří 44 tisíc bytů - chce od února zvýšit nájemné, v závislosti na velikosti města o 15 až 38 procent. Prvního ledna totiž ve většině republiky končí regulace nájemného. Nový nájem si musí majitel s nájemníkem domluvit.

Uhlobaron Zdeněk Bakala. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"To je strašné, málem mě to porazilo. Souhlasit s tím nemůžu. Jestli nám budou chtít zvýšit nájem o tolik, zřejmě se budu soudit," popisuje Jaroslava Přikrylová, která bydlí s postiženou dcerou ve čtyřpokojovém bytě v Havířově. Dosud za něj platila asi dva a půl tisíce za měsíc. Podle ní se jí má nájem zvýšit o 670 korun.

"Zatím těžko předjímat reakce nájemníků, návrhy na nový nájem jim začnou chodit ode dneška," říká mluvčí skupiny RPG Petr Handl. Podle něj je růst činže nastaven tak, aby negativní dopady na lidi byly co nejmenší. "Věříme, že případů, kdy se nedohodneme, bude co nejméně. Pokud tomu tak nebude, určitě využijeme služeb soudů, aby nájemné určily," doplnil Handl.

Společnost RPG, kterou spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, chce těm, kteří podepíší do poloviny prosince, nabídnout poloviční slevu z únorového nájmu. Od prvního února by ve standardním bytě o rozloze kolem 60 metrů čtverečních mohli nájemníci zaplatit měsíčně o 310 až 465 korun více než letos.

Nájemné by podle zástupců RPG mělo růst i v dalších třech letech tak, aby se v roce 2014 co nejvíce přiblížilo tržním cenám. Tak například v Ostravě, Karviné či Havířově by měli lidé platit příští rok za metr čtvereční 57,50 koruny, zatímco letos platili regulovaných 50,02 koruny. V menší Orlové či v Bohumíně navrhuje firma za metr 45,55 oproti dosavadním 38,05 koruny.

V letech 2012 i 2013 společnost počítá se zdražením o pětikorunu za metr plus míru inflace, pokud bude vyšší než dvě procenta. V roce 2014 by pak ve většině bytů měl nájem růst jen o inflaci.

Požadovaný růst nájemného ze strany společnosti Zdeňka Bakaly není tak výrazný jako v případě společnosti CPI ovládané Radovanem Vítkem, která vlastní byty hlavně v severních Čechách. Postup společnosti RPG posvětil i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, podle kterého mu firma vyšla vstříc v připomínkách, požadavky nyní považuje za přiměřené.

Vláda navíc v úterý schválila novelu občanského zákoníku, který nově upravuje nájemní vztahy a hlavně soudům ukládá povinnost řešit nájemní spory a případně i stanovovat výši činže. Přesto podle nové právní normy budou soudy pracovat nejdříve v polovině příštího roku, kdy by podle ministerstva mohla začít platit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz