Bakterie v potravinách

Potraviny nejsou nikdy úplně sterilní, vždy jsou v nich nějaké mikroorganismy. Záleží jen na tom, zda jim dáte možnost, aby se rozmnožily. To tvrdí odborníci.

Mikroorganismy, kterých je zpočátku v potravinách jen nepatrně, se mohou rozmnožit do obrovského množství, pokud nejsou uloženy v chladu. Za nebezpečnou zónu pro lahůdky je považována teplota nad 8 stupňů Celsia. Nutno dodat, že chlad bakterie nelikviduje, pouze omezuje jejich množení. Některé bakterie, například koliformní, nejsou přímo pro člověka nebezpečné, ale způsobují kažení potravin a poukazují na špatnou hygienickou kvalitu. Proto je jejich množství v potravinách omezováno. Jiné jsou vysloveně škodlivé, neboť jsou schopné vyvolat nemoci. Říká se jim patogenní. Jsou nebezpečné mimo jiné i proto, že na první pohled nic neprozradí jejich přítomnost. Jídlo může mít velmi dobrou chuť a vypadat vábně, přesto může obsahovat některý z těchto zárodků.

Celkový počet mikroorganismů

Zvýšený počet signalizuje, že něco není v pořádku. Například to, že výrobce nedodržuje hygienické předpisy při výrobě nebo zpracovává suroviny, které byly už narušené.
obsahovaly je: 27 výrobků

Koliformní bakterie

Vyvíjejí se ve střevech zvířat. Ke kontaminaci dochází při vyjímání vnitřních orgánů. Nejsou patogenní, při větším množství mohou vyvolat průjmy. Často se objevují společně s jinými bakteriemi.
obsahovaly je: balené odřezky uzenin, chlebíček, věnečky, větrníky, vaječná smaženka, pařížský salát, chléb obložený - celkem 12 výrobků

Listerie

Bývají v měkkých sýrech z nepasterovaného mléka, tepelně neopracovaných masných výrobcích (métské salámy, jitrnice, jelita), v syrové zelenině. Jsou poměrně nebezpečné, protože se rozmnožují i při nízkých teplotách. Ničí se varem. Riskantní jsou pro lidi s oslabenou imunitou (HIV pozitivní, s onkologickým nebo jaterním onemocněním), těhotné ženy, starší osoby.
obsahovaly je: métský salám a kuřecí řízek se sýrem

Salmonely

Jsou hlavní příčinou nemocí z potravin. Nejčastěji se objevují ve vejcích, drůbeži, mase, koření, lahůdkářských výrobcích a cukrářských zákuscích. Ničí se vařením. Salmonelóza může být nebezpečná pro malé děti.
neobsahoval je: žádný výrobek

Zlatý stafylokok

Bakterie produkují patogenní toxiny, které se nedají zničit ani vařením. Zdrojem bývá zejména maso a masné výrobky a veškeré potraviny, při jejichž přípravě nebyly dodrženy hygienické zásady.
obsahoval je: métský salám

Kampylobakter

Počet onemocnění vyvolaných tímto mikrobem stále roste, postihuje hlavně malé děti. Nachází se u drůbeže, skotu, ovcí, prasat, prostřednictvím potravin může být přenesen na člověka. Častým zdrojem nákazy jsou tepelně neopracované výrobky (hamburgry, steaky, tatarské bifteky).
neobsahoval je: žádný výrobek

Escherichia coli

Je známá jako příčina "průjmu cestovatelů a dětí". Existuje mnoho typů, většina je neškodných, jsou součástí běžné mikroflóry. Nebezpečný je pouze typ O157, který může způsobit žaludeční potíže a vyvolat poruchy ledvin. Riskantní je pro malé děti a staré lidi. Objevuje se v nedostatečně tepelně upraveném mletém mase, neošetřeném mléku a sýrech, potravinách bohatých na vodu, při jejichž přípravě nebyla dodržena hygiena.
obsahoval ji: chlebíček

Státní zemědělská a potravinářská inspekce už letos vyšetřila v rámci plánované mikrobiologické kontroly 311 vzorků, z toho 60 (19,3 %) vzorků bylo hodnoceno jako nevyhovující a 12 (3,9 %) vzorků jako zdravotně závadné. Z patogenních mikroorganismů zjistili ve čtyřech vzorcích listerie (čajový jemný salám, tataráček, pochoutkový salát a feferonkový salát) a v pěti salmonely (sušené houby a laskonka). Kontrola však proběhla ještě před letními vedry.

Náš test byl zaměřen právě na prodej rizikových potravin, u kterých zejména v letním období hrozí, že se v nich rozmnoží bakterie, pokud nebudou uchovávány při nízkých teplotách. Redaktoři navštívili ve dnech 19. a 21. srpna 51 obchodů s potravinami (lahůdky, cukrárny, malé samoobsluhy i velké 14 městech. Nakoupili celkem 85 vzorků potravin určených k přímé spotřebě, balených i vážených, které musí být uloženy při nízkých teplotách. Sledovali při tom, zda jsou chladicí pulty opatřeny teploměrem, jak to vyžadují předpisy, a jakou ukazují teplotu. Okamžitě po zaplacení změřil odborný pracovník veterinárního ústavu v potravinách teplotu a uložil je do chladicího vozu s kontrolovanou teplotou. V něm pak byly převezeny do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze k mikrobiologickým rozborům. Analýzy zjišťovaly obsah mikroorganismů podle příslušných vyhlášek. Prodejny o testu nevěděly, náklady hradila redakce ze svého rozpočtu.