Balená voda je pro restaurace zlatý důl

  1:49aktualizováno  1:49
Ceny balené vody a minerálky v restauracích stále rostou a jsou pro jejich majitele zlatým dolem. U žádných jiných nápojů podniky nedosahují tak vysokých marží. Zatímco běžná nákupní cena se u třetinkové lahvičky neochucené vody pohybuje kolem čtyř korun, podle údajů statistického úřadu se letos v červnu prodávala v restauracích průměrně za 18,24 koruny.
Voda zůstává spolu s kávou jednou z velmi ziskových položek. Ilustrační foto.

Voda zůstává spolu s kávou jednou z velmi ziskových položek. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

To je téměř o korunu padesát více, než činila průměrná cena loni. V centrech větších měst přitom není nijak neobvyklé dát za trochu vody i padesátikorunu. Podnik tak na jedné sklenici, i při odečtení DPH, dosáhne tisíciprocentní marže.

Proč platí zákazníci v českých restauracích za vodu takové peníze? Podle lidí z branže jsou dražší nealkoholické nápoje nejlepším způsobem jak kompenzovat nízké výdělky u jiných položek na menu.

"Voda je naprosto ideální a vyšší marže tolik nebolí. Ceny vody jsou u nás navíc takto nastavené, řídí se tím celá konkurence," vysvětluje majitel rodinného podniku Cafe de Paris v centru Prahy Pavel Culek.

Jeho restaurace přitom v této lokalitě patří ještě k těm levnějším – třetinka vody Mattoni přijde na 35 korun. Stejné peníze přitom dáte i za zahraniční vody Vittel či Perrier, jejichž nákupní cena je oproti mattonce zhruba čtyřnásobná.

Výrobcům obří marže restaurací nevadí
Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací České republiky je prodej drahé balené vody především vítězstvím marketingu jejích prodejců.

"Podařilo se jim přesvědčit zákazníka, že pouze balená voda je ta správná a šetrná volba pro naše zdraví," říká Stárek. Cena je podle něj v pořádku "do toho okamžiku, dokdy ji je ochoten zákazník zaplatit".

Vysoká cena balených vod v restauracích netrápí ani jejich výrobce. "Restauratéři dobře vydělávají, ale nezazlívám jim to. Mají s tím spojené svoje náklady na obsluhu, pronájem a další," uvedl Alessandro Pasquale, který po svém otci postupně přebírá řízení výrobce Mattoni, firmy Karlovarské minerální vody.

 Za kolik kupují vodu obchodníci a hospody 
 Mattoni jemná (0,33 l, stará lahev)  3,30
 Rajec (0,33 l)  3,30
 Bonaqua (0,25 l)  3,50
 Aquilla (0,33 l)  4,20
 Mattoni jemná (0,33 l, nová lahev)  4,30
 Korunní (0,33 l)  4,50
 Cappy džus (0,2 l)  8,80
 Coca-Cola (0,2 l)  9,80
 Kofola (0,33 l)  10,30
 Pfanner džus (0,2 l)  11,90
 Evian (0,33 l)  15,00
 Pozn.: Jedná se o ceny v korunách bez DPH v řetězci Makro, v němž nakupují živnostníci. Významnější odběratelé nakupují od výrobce za ceny ještě o desetihaléře nižší. Ceny platné k 28. 7. 2008 

"Nemůžeme restaurace nijak ovlivňovat, i když dobře víme, že na vodě vydělávají mnohem více než my," je smířený se situací mluvčí Kofoly Martin Klofanda. Balená voda znamená výborný byznys i pro její výrobce.

"Cena samotné vody se pohybuje v haléřích, dražší než samotný výrobek je pak jeho obal, distribuce a náklady na reklamu," uvedl Jiří Fusek, šéf Pivovaru Černá Hora, který nabízí nealkoholické nápoje jako doplňkový sortiment.

Třetinka vody Artézia z Černé Hory ve velkoobchodech stojí přes dvě koruny. "Naše výrobní náklady přitom určitě nebudou nijak nižší než u výrobců, za jejichž vody platí velkoodběratelé dvojnásobné částky," dodal Fusek.

Pivovarům může paradoxně předražená voda mírně vylepšovat prodejnost piva. Situaci, kdy v řadě restaurací stojí nealkoholické nápoje více než pivo, často kritizují odborníci na závislosti.

"Spotřeba alkoholu v Čechách, která nemá ve světě obdoby, je dána také vysokou cenou vody v restauracích," tvrdí primář Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny.

Předražené nealko se nelíbí ani výkonnému řediteli Českého svazu pivovarů a sladoven Janu Veselému. "Cena těchto nápojů v restauracích absolutně neodpovídá výrobním nákladům. Zatímco voda se pouze stočí, pivo je nutné uvařit a zaplatit za všechny potřebné suroviny," upozorňuje Veselý.

Český "vodní byznys" je neobvyklý i při srovnání s ostatními evropskými zeměmi. V řadě států jižní a západní Evropy přinese číšník hostům namísto minerálky v lahvi džbánek čerstvě natočené vody s ledem, která je zdarma.

Po příletu do Česka musí cizinci na něco takového zapomenout. "Turisté si o vodu často říkají, zpravidla se jim ale řekne sorry, musíte si koupit bonaquu," popisuje provozní jedné pražské hotelové restaurace.

Podle Václava Stárka z Asociace hotelů by si přitom mohly restaurace takovou nabídkou vylepšit pověst: "Džbánek s ledem a vodou jako běžná pozornost podniku na stole by mohl být jedním z motivačních prvků pro hostovo rozhodnutí, do které restaurace se vydá."

 Kolik korun průměrně stojí třetinka minerálky v restauraci 
 2001  12,35
 2002  13,01
 2003  13,55
 2004  15,07
 2005  16,03
 2006  16,47
 2007  16,77
 červen 2008  18,24

Spotřeba nealkoholických nápojů přitom v Česku stále roste. Zatímco v roce 1999 vypil každý obyvatel země v průměru 180 litrů limonád, minerálek a vod ročně, v roce 2006 to už bylo téměř 300 litrů.

Vedle balené vody existuje v restauracích už jen jedna podobně zisková položka – káva. Podle lidí z branže nebývá ani u velmi dobrého espresa výrobní cena vyšší než šest korun.

Dopřát si šálek kávy za pětinásobnou cenu však není vůbec nic výjimečného. "Jen výjimečně vám navíc ke kávě přinesou zdarma také vodu. Pokud chcete kávu správně naservírovanou, tedy i se sklenicí vody, musíte si za ni obvykle připlatit," upozorňuje Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Jsou ceny za vodu v restauracích přemrštěné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 3043
NE 159
Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Silničáři začali na dálnici D1 s likvidací nelegální reklamy (9. října 2017).

V okolí tuzemských dálnic a silnic první třídy stále zůstává více než tisícovka nelegálních billboardů, z toho zhruba...

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz