Balená voda? Není vždy nezbytná!

  • 11
Řada lidí kupuje BALENOU VODU v domnění, že si pořizuje kvalitnější tekutinu, než je ta, která jim teče z kohoutku. Ne vždy to platí. Pitná voda z vodovodu může nad balenou vyhrát.

Spotřeba balených vod dramaticky stoupá. V hypermarketech se tyčí stále nepřehlednější hradby různých barev i značek, všudypřítomné plastové lahve zatěžují životní prostředí. Kromě toho je nutné devítikilové balíky vlastními silami dopravit až do domu. A navíc ­ balená voda je průměrně třistanásobně dražší než voda z distribuční sítě.

Vypadá to nevýhodně. Tak proč vlastně pít balené vody? Rozhodnutí, zda jako jediný zdroj tekutin používat výhradně vodu v PET lahvích, záleží především na zjištění, jak kvalitní voda teče z vodovodního kohoutku. Není možné jednoznačně říci, že pitná voda v Česku je lepší nebo horší než ta, která se prodává na pultech obchodů. "V České republice existují tři čtyři tisíce vodovodů. Úroveň pitné vody je tu však velmi různorodá. Na jedné straně jsou rozvody, které poskytují vodu mnohem vyšší kvality, než jakou má balená voda, na druhé straně jsou však i takové, jejichž voda je podstatně horší," říká vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu Státního zdravotního ústavu v Praze František Kožíšek.

Voda z vodovodu rozhoduje

Zjistit si proto, jaká voda vlastně z vodovodu teče, není od věci. "Zákazník by se měl obrátit na hygienickou stanici nebo na výrobce konkrétní pitné vody," doplňuje doktor Kožíšek. Skutečnost je však bohužel zatím taková, že výrobce podle současné legislativy může odmítnout údaje o kvalitě pitné vody poskytnout. "Ze zákona je však povinen na vyžádání informovat obec. Ale chystá se změna, podle níž budou výrobci pitné vody muset podat aktuální informace o kvalitě vody komukoli," říká Kožíšek. Každý si je tedy bude moci vyhledat například na internetových stránkách.

Chlor nechutná

Důležité nejsou pouze údaje od výrobců. "Pitná voda v České republice obecně není špatná. Podepisuje se však na ní distribuční systém," vysvětluje Nina Strnadová z Ústavu technologie vody a životního prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v

Kam zmizel český med? Je lepší než zahraniční, ale v obchodech se moc neprodává. Co se stalo?

Praze. Navíc kvůli přísným hygienickým normám je do pitné vody přidáván chlor, kvůli kterému řada lidí odmítá i jinak velmi dobrou vodu z kohoutku. "Balenou vodu kupuji především proto, že má mnohem lepší chuť," potvrzuje student Tomáš Bauko, který je jinak odkázán na pražskou vodovodní síť.

Proto je nezbytné předtím, než se člověk rozhodne pro pití výhradně balených vod, uvážit všechny faktory. V každém případě platí, že by vody z PET lahví, které se konzumují dlouhodobě, neměly nikdy obsahovat příliš minerálů. "Každodenní optimum je kolem 200 až 400 miligramů v litru vody," upřesňuje František Kožíšek. Obavu, že by i balená voda mohla být zdrojem potíží, by měly rozptýlit pravidelné kontroly všech vyhláškou stanovených mikrobiologických, fyzikálních i chemických ukazatelů, které jsou producenti těchto vod povinni dělat. "U kojenecké vody minimálně čtyřikrát do roka, u stolní třikrát a u minerální a pitné vody jedenkrát ročně," říká Jiří Petrášek ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Jak nakupovat:

  1. Vodu si pečlivě vybírejte. Ke každodennímu běžnému pití jsou vhodné kojenecké vody a stolní vody s obsahem rozpustných látek v rozmezí 200 až 500 miligramů v jednom litru.
  2. Všímejte si etikety. Na ní musí být uveden výrobce, druh balené vody, obsah, datum minimální trvanlivosti.
  3. Prověřte si datum spotřeby a kupujte vodu co "nejčerstvější".
  4. Zkontrolujte si, vjakých podmínkách je balená voda skladována. Ideální je chladno a temno. Vyhněte se vodě, která je dlouhodobě vystavena vyšším teplotám a přímému slunci.
  5. Je-li lahev sbalenou vodou poškozena, nekupujte ji.
  6. Pro kojence kupujte vždy kojeneckou vodu, popřípadě stolní vodu s označením "vhodná k přípravě kojenecké stravy".
  7. Upřírodních minerálních vod si přečtěte důležité údaje o minerálovém složení (některé nejsou vhodné pro lidi s určitým onemocněním) i o tom, zda je voda sycená oxidem uhličitým (to může někomu způsobovat zažívací potíže).
  8. Pozor na přírodní léčivé vody. Rozhodně nejsou určeny k běžnému pití. V obchodě po nich sahejte nejlépe po konzultaci s lékařem.
  9. Nekupujte dlouhodobě sodovou vodu, která je vyráběna z vodovodní, chemicky upravované vody nasycením oxidem uhličitým.
  10. Důvěryhodný výrobce uvádí na obalu i název pramene nebo vrtu.

Která voda je nejlepší? Měli bychom pít vodu z vodovodu nebo raději kupovat vodu v lahvích? Která minerálka je nejlepší? Vyplatí se spolehnout pouze na jeden druh? Čtěte v TOMTO článku