Jednadvacet vod prošlo testem bez problémů

Jednadvacet vod prošlo testem bez problémů | foto: Václav Pancer, MF DNES

Balené vody: Kterou si nalít?

  • 61
Když jsme testovali balené vody loni, nebyl výsledek příliš veselý: z třinácti vod tři propadly. V letošním testu neprošly také tři, ale z čtyřiadvaceti vzorků. To není zase tak špatná zpráva.

Od loňského roku se na trhu balených vod mnohé změnilo. Začaly platit přísnější předpisy, některé vody z obchodů zmizely, jiné se přejmenovaly nebo přesunuly do jiné kategorie.

GRAFIKA:
NEJMÉNĚ PŘÍNOSNÉ PITNÉ VODY
KOJENECKÉ A PRAMENITÉ PRO KAŽDÝ DEN
MINERÁLNÍ VODY

Tím víc nás zajímalo, jaké vlastně jsou vody, které kupujeme. Prověřili jsme celkem 24 vzorků všech čtyř nových kategorií balených vod - přírodních minerálních, kojeneckých, pramenitých i pitných.

Výsledek? Jednadvacet vod prošlo testem bez problémů, splnily všechny parametry předepsané pro kvalitu balené vody. Třikrát stálo v protokolech pražské akreditované laboratoře Ecochem, která pro MF DNES analýzy zpracovala: nevyhovuje.

Aqua Bella, označená jako voda vhodná pro kojence, mírně překročila limit pro dusičnany. Dvě další - Dobrá voda a Bonny - neuspěly kvůli mikrobiologickým ukazatelům.

Znamená to, že v nich bylo víc bakterií, než předepisuje vyhláška. Nutno říct, že to nebyly žádné bakterie, které by mohly člověku způsobit zdravotní potíže, nicméně ve vodě být nesmí, jejich přítomnost svědčí o nějakém problému při výrobě nebo skladování.

"Je to znak špatné hygieny při stáčení nebo špatného skladování," vysvětluje ředitel Ecochemu Luboš Holý. "Ve vodě je určitý zárodek kontaminace, který se časem rozmnoží. Když je voda skladovaná při vyšších teplotách, tak se pomnoží rychleji."

Velmi málo minerální minerálky
Dobrá voda překvapila ještě jednou. Ačkoliv je to minerální voda, ve srovnání se všemi ostatními -včetně pramenitých i pitných -měla nejnižší obsah minerálních látek: pouhých 94 miligramů v jednom litru.

Test tak přinesl malé překvapení: některé minerálky jsou na minerály chudší než vody pramenité, nebo dokonce pitné. Pro odborníky to není zřejmě nic nového, pro laiky nejspíš ano.

Minerální vody se u nás tradičně těší té nejlepší pověsti, ještě podporované reklamou vychvalující jejich přírodní čistotu a bohatství minerálů přicházejících z hlubin země. Po testu bychom měli dodat: Jak které.

Teprve když jsme vody postavili vedle sebe, objevily se rozdíly v plném světle. Ukázalo se, že z hlediska příjmu minerálních látek není důležité, zda se jedná o vodu minerální nebo pramenitou.

V kategorii "přírodní minerální vody" se vedle sebe ocitly minerální vody s obsahem minerálních solí kolem 2000 miligramů na litr i ty, které jich mají dvacetkrát méně.

Vysvětlení?
"Dříve se u nás za minerální vody považovaly jen ty, které měly víc než jeden gram rozpuštěných látek nebo jeden gram přírodního oxidu uhličitého," vysvětluje František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu. "Ty, které měly méně, byly v podstatě pitné vody. Dnes může mít minerální voda minerálních látek, kolik chce." České předpisy se musely přizpůsobit evropským.

Obsah minerálních látek je přitom velmi důležitý. Podle něj by se měl zákazník rozhodovat, zda vodu pít denně, nebo jen občas.

Budeme kupovat zajíce v pytli?
Aby se zákazník přece jen trochu vyznal, musí výrobci uvádět celkovou mineralizaci na obale. Přesněji řečeno museli. Ministerstvo zdravotnictví vydalo nedávno ve vší tichosti novelu vyhlášky, která tuto povinnost zrušila.

Pokud přestanou výrobci tento údaj uvádět, zákazníkům se tak může zkomplikovat orientace při výběru. Nedozví se, zda je voda slabě, středně nebo silně mineralizovaná. Ke každodennímu pití se přitom hodí jen vody, které mají celkový obsah minerálních látek nižší než 500 miligramů v jednom litru, tedy ty "slabé". Všechny ostatní by se měly střídat s jinými nápoji nebo pít jen občas.

Voda v lahvi 65x dražší než voda z kohoutku
Jakou vodu si tedy vybrat ke každodennímu pití? To asi zajímá nejvíc lidí. Než se rozhodnete, kterou značku v obchodech vybrat, měli byste si možná položit otázku, zda je vůbec nutné kupovat vodu balenou, když vám doma teče kvalitní voda z kohoutku.

Uvažování vám možná půjde lépe, když si uvědomíte, že balená voda je v průměru 65x dražší, ale rozdíl se může vyšplhat až na stonásobek. Již loňský test MF DNES přitom ukázal, že voda z vodovodu je kvalitní a někdy předčí i vodu balenou.

Rada druhá: Když si kupujete v obchodě vodu pro každodenní pití, vybírejte kojeneckou, pramenitou nebo slabě mineralizovanou minerální vodu. Které to jsou? Orientovat se můžete podle přehledu na straně E3, jsou v něm uvedeny všechny běžné minerální vody dostupné v hypermarketech.

Můžete pochopitelně pít i balenou pitnou vodu, pokud vám nevadí, že se z obalu často nedozvíte, odkud pochází, a že to může být třeba i obyčejná voda z vodovodu.

Kojenecká voda je "příliš sterilní"
A jak je to s vodou pro kojence? "Podle lékaře bychom měli balenou kojeneckou vodu používat absolutně na vše, s čím přijde miminko do styku - na mytí lahví, dudlíku i obličeje... Navíc by měla být vždy ještě převařená. Je to nutné?" ptá se Dana Horáková z Počernic.

"To je nesmysl. To by snad platilo pro dítě, které má potíže s imunitou. Pro zdravé dítě je to naprosto přehnané opatření, které ho naopak v budoucnu může poškodit, protože nebude mít dostatek infekčních podnětů," odpovídá František Kožíšek.

"Pro zdravého kojence je možné používat i vodovodní vodu, pokud odpovídá vyhlášce, nemá nějakou výjimku, která říká, že voda není vhodná pro kojence."