Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Balíky z amerických obchodů zaplavily Česko, pošta nestíhá

  15:52aktualizováno  15:52
Česká pošta nestíhá. Zavalují ji totiž zahraniční zásilky, jejichž počet se v posledních měsících zdvojnásobil. Hlavním důvodem, proč Češi začali více nakupovat zejména v amerických internetových obchodech, je slabý dolar.
Balík, pošta, zásilka

Balík, pošta, zásilka - Balík, pošta, zásilka | foto: Profimedia.cz

Problém, na který na začátku dubna upozornil deník Metro, chce pošta řešit navýšením počtu pracovníků. Tím by měla udělat první krok k návratu do normálu. Uvažuje i o prodloužení pracovní doby.

Problémy dělají především zásilky, které je třeba proclít. To jsou hlavně zásilky z USA. Právě jejich doba dodání se stále prodlužuje. Naopak u evropských zásilek větší problémy nejsou.

. Balíky a expresní zásilky

1. čtvrtletí 2006 - 32 675 ( + 10 134 z EU)

1. čtvrtletí 2007 - 34 566 ( +   9 326 z EU)

1. čtvrtletí 2008 - 50 860 ( + 10 015 z EU)

Zdroj: Česká pošta

Podle Petra Angelise, který má na starosti mezinárodní provoz, se dá jen těžko předvídat, jak se budou americké dodávky vyvíjet. Jak slabý dolar, tak rozvoj nakupování přes internet dávají spíš signály, že balíků s americkou poštovní známkou ubývat nebude.

Zásilky se možná budou třídit non-stop
Není prý výjimkou, že ze zahraničí poštou putují nejen počítače a spotřební elektronika jako dřív, ale například i oblečení.

"Od doby, kdy dolar klesl pod 17 korun, zásilek přibylo neuvěřitelně. Situaci řešíme operativně, nyní je ale potřeba přistoupit k řešením trvalým. Vážně uvažujeme například o nepřetržitém čtyřiadvacetihodinovém provozu," říká Angelis.

Dobu dodání ale zbytečně prodlužují i sami zákazníci. Problém je totiž podle šéfa Celního ředitelství v Praze v tom, že lidé neumějí správně vyplnit celní prohlášení.

"V současné době u téměř 50 procent zásilek podléhajících celnímu řízení dochází k nesprávnému deklarování zboží," uvedl.

. Jak probíhá celní řízení

V případě zásilky, která je určena pro vlastní spotřebu (například zboží objednané prostřednictvím internetového obchodu), vyřídí celní řízení pošta. Případné clo a DPH zaplatí adresát při převzetí zásilky.

Pokud se však jedná o zboží, se kterým plánuje adresát dále obchodovat nebo jej distribuovat, musí vyplnit celní prohlášení. Tento dokument potom může poslat poštou, faxem, nebo jej osobně doručit.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Najdete na iDNES.cz