Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balíky z ciziny pošta zatím stíhá, ale proclení občas vázne

  17:00aktualizováno  17:00
Pošta už rozjela mimořádné směny kvůli předvánočnímu návalu zahraničních balíků. Firma tvrdí, že zatím vše stíhá a neměl by se opakovat loňský kolaps v doručování. Přesto si někteří lidé stěžují, že na proclení zásilky čekali měsíc. Podle pošty jsou to ale jen výjimky a standardně trvá doručení jen pár dnů.

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jeden ze čtenářů se na iDNES.cz obrátil s tím, že se jeho balíky zasekly na třídicí poště a jsou tam už několik týdnů. "Zásilky tam leží už téměř měsíc a dle jejich vlastních slov pošta vůbec netuší, kdy se dočkají vyclení," popsal jeden z klientů. 

Pošta tvrdí, že podobné zdržení může nastat, ale jde pouze o výjimky. Často prý celou proceduru zdrží i samotný klient, když nedodá úplné podklady pro celní odbavení. Což se stalo i v tomto konkrétním případě.

"Jeho dvě zásilky byly odbavované na jednu fakturu a v takových případech je nemůžeme odbavit samostatně, ale teprve poté, až přijdou všechny zásilky uvedené na faktuře," vysvětlil iDNES.cz Přemysl Šámal, který odpovídá za třídění balíků.

"V tomto případě byl rozdíl v příchodu mezi první a druhou zhruba týden," dodal. K tomu ale chyboval i pracovník pošty. "Dále v tomto případě došlo chybě při zpracování e-mailové komunikace. Klientovi jsme se za prodlení v průběhu celního odbavení omluvili," řekl.

Kromě loňských Vánoc měla pošta vážnější problémy s pomalým doručováním i letos na jaře, kdy se snížil limit pro platbu DPH na 22 eur ze 150 eur. V té době navíc pošta zavedla služby celní deklarace, které prováděl neškolený personál. Pracovníci měli s proclíváním mnohem více práce a pošta otevřeně přiznávala, že na takový nával nebyla připravená (viz článek o jarním kolapsu).

Doručení trvá pár dní, slibuje pošta

Podle mluvčího České pošty Ivo Mravinace je nyní standardní čas na odbavení zásilky dva, maximálně tři dny, ale jen v případě, že jsou všechny dodané dokumenty v pořádku. Tak tomu ale často není, tvrdí Šámal. "Chodí 500 až 800 případů denně. Z toho 50 i víc nemá dostatečnou dokumentaci," popsal.

Pošta letos v listopadu roztřídila téměř 130 tisíc listovních zásilek s předmětem k proclení a téměř 20 tisíc balíků a přednostních zásilek EMS. To je v prvním případě meziroční nárůst o 20 procent a ve druhém o desetinu.

Kromě zásilek z USA jich chodí do ČR také spousta z Hongkongu. A právě tyto zásilky mohou někdy zdržet odbavení těch ostatních. "Stává se, že přijde během dvou dnů 50 žoků z Hongkongu. Ty je třeba nárazově zpracovat, což není možné během běžné pracovní směny," popisuje Šámal.

Přednost při třídění mají zásilky EMS, po nich balíky a teprve poslední v pořadí jsou listovní zásilky se zbožím.

Autor:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Najdete na iDNES.cz