Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balíky z ciziny pošta zatím stíhá, ale proclení občas vázne

  17:00aktualizováno  17:00
Pošta už rozjela mimořádné směny kvůli předvánočnímu návalu zahraničních balíků. Firma tvrdí, že zatím vše stíhá a neměl by se opakovat loňský kolaps v doručování. Přesto si někteří lidé stěžují, že na proclení zásilky čekali měsíc. Podle pošty jsou to ale jen výjimky a standardně trvá doručení jen pár dnů.

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jeden ze čtenářů se na iDNES.cz obrátil s tím, že se jeho balíky zasekly na třídicí poště a jsou tam už několik týdnů. "Zásilky tam leží už téměř měsíc a dle jejich vlastních slov pošta vůbec netuší, kdy se dočkají vyclení," popsal jeden z klientů. 

Pošta tvrdí, že podobné zdržení může nastat, ale jde pouze o výjimky. Často prý celou proceduru zdrží i samotný klient, když nedodá úplné podklady pro celní odbavení. Což se stalo i v tomto konkrétním případě.

"Jeho dvě zásilky byly odbavované na jednu fakturu a v takových případech je nemůžeme odbavit samostatně, ale teprve poté, až přijdou všechny zásilky uvedené na faktuře," vysvětlil iDNES.cz Přemysl Šámal, který odpovídá za třídění balíků.

"V tomto případě byl rozdíl v příchodu mezi první a druhou zhruba týden," dodal. K tomu ale chyboval i pracovník pošty. "Dále v tomto případě došlo chybě při zpracování e-mailové komunikace. Klientovi jsme se za prodlení v průběhu celního odbavení omluvili," řekl.

Kromě loňských Vánoc měla pošta vážnější problémy s pomalým doručováním i letos na jaře, kdy se snížil limit pro platbu DPH na 22 eur ze 150 eur. V té době navíc pošta zavedla služby celní deklarace, které prováděl neškolený personál. Pracovníci měli s proclíváním mnohem více práce a pošta otevřeně přiznávala, že na takový nával nebyla připravená (viz článek o jarním kolapsu).

Doručení trvá pár dní, slibuje pošta

Podle mluvčího České pošty Ivo Mravinace je nyní standardní čas na odbavení zásilky dva, maximálně tři dny, ale jen v případě, že jsou všechny dodané dokumenty v pořádku. Tak tomu ale často není, tvrdí Šámal. "Chodí 500 až 800 případů denně. Z toho 50 i víc nemá dostatečnou dokumentaci," popsal.

Pošta letos v listopadu roztřídila téměř 130 tisíc listovních zásilek s předmětem k proclení a téměř 20 tisíc balíků a přednostních zásilek EMS. To je v prvním případě meziroční nárůst o 20 procent a ve druhém o desetinu.

Kromě zásilek z USA jich chodí do ČR také spousta z Hongkongu. A právě tyto zásilky mohou někdy zdržet odbavení těch ostatních. "Stává se, že přijde během dvou dnů 50 žoků z Hongkongu. Ty je třeba nárazově zpracovat, což není možné během běžné pracovní směny," popisuje Šámal.

Přednost při třídění mají zásilky EMS, po nich balíky a teprve poslední v pořadí jsou listovní zásilky se zbožím.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz