Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balkán I: Zaslíbené země neznámých vín

  13:22aktualizováno  13:22
Co je neodmyslitelnou součástí Dalmácie? Starobylý Dubrovník, četné ostrovy, průzračné moře, čerstvé ústřice a – červené víno. Plné slunce, plné výrazné chuti, dalmatská vína patří k jedněm z nejlepších v Evropě, pokud jde o přírodní, nebarikovaná vína.
V Černé Hoře vyrábí černé víno Vraník. Ilustrační foto.

V Černé Hoře vyrábí černé víno Vraník. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zdejší vinařská tradice patří k nejstarším v Evropě. Vinice na dalmatských ostrovech a skalnatém pobřeží stavěli už Řekové a i když mnohé podlehly četným nákazám, stále tu lze nalézt bohatou tradici vinařství. To se stává cílem zájmu velkých zahraničních společností a světových znalců vína až poslední dobou.


Chorvatsko: země temně červených odrůd
Chorvatská vína – a vína z celého Balkánu vůbec – ležela donedávna stranou. Jsou přitom výrazná, temná a silná, bílé odrůdy jsou množstevně mnohem vzácnější než červené.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Už výraz ve většině zdejších jazyků pro červené, crno čili černé víno, je odrazem vnímání vína, které tak splňuje požadavek na přináležitost k temnému a tajemstvími opředenému Balkánu.

V Chorvatsku jsou proslulá především vína z pobřeží, kde jednoznačně kraluje víno Dingač z dalmatského poloostrova Pelješac. Nejjemnější vína z přímořské oblasti Chorvatska jsou z odrůdy Plavać mali. Nejstarší vinnou oblastí Chorvatska je však Istrijský poloostrov, kde jsou kořeny řecké i římské vinné kultury. Zdejší specialitou je Motovunski Teran, víno, jež je výjimkou z balkánského pravidla: není temné, ale světle červené.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Chorvatsko má také vnitrozemská vína, která se vyrábějí především v Baranji, oblasti přiléhající k Dunaji a Srbsku, stejně jako se z druhé strany Dunaje pěstují vína v srbské Vojvodině. Tato vnitrozemská vína ale nezískala takový věhlas jako přímořská, možná jen proto, že je zahraniční a domácí turisté a znalci ještě nestačili objevit.

Pravý Vraník z Černé Hory
Balkánskou specialitou je zcela určitě Vranac – Vraník, černohorské víno, jehož nejkvalitnější láhve jsou označeny Vranac Pro Cordem.

Je to aromatické plné víno, jehož hrozny rostou na svazích hor, které vybíhají přímo z moře. Vranac se pěstuje i v Makedonii, ale každý Černohorec vám důrazně vysvětlí, že to není "ten pravý" Vranac.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz